Nie trzeba jechać na koniec świata, żeby zachwycać się światowej klasy architekturą. W sercu Polski znajdziemy obiekty, które na niektórych zdjęciach do złudzenia przypominają światowej sławy budynki. Podpowiadamy, na które miejsca w Łodzi warto spojrzeć z innej perspektywy.
Stajnia Jednorożców to chyba najbardziej charakterystyczny przystanek tramwajowy w Polsce. Znajduje się w samym centrum miasta, na zbiegu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza. Swoją wdzięczną nazwę zawdzięcza kolorowej wiacie, a tuż obok niej postawiono pomnik jednorożca.
Konstrukcja na zdjęciach do złudzenia może przypominać Gare do Oriente w Lizbonie - dworzec kolejowy położony w pobliżu terenów wystawowych Expo ’98. Obiekt zaprojektował hiszpański architekt Santiago Calatrava.
Kościół Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Świętego Jana Bosko znajduje się przy ulicy Kopcińskiego 1/3 w Łodzi, przy rondzie Solidarności. Jest to budowla współczesna - budowę rozpoczęto się w kwietniu 1950 r., a zakończono 13 lat później.
Bazylika św. Piotra w Watykanie to jedna z najważniejszych świątyń katolickich na świecie, która według tradycji stoi na miejscu pochówku św. Piotra - pierwszego papieża. Powstała w latach 1506-1626 i jest to przykład dzieła architektury renesansu i baroku.
Pałac Izraela Poznańskiego to pochodząca z XIX w. budowla neobarokowa, która ze względu na wielkość i dekoracje nazywana jest "łódzkim Luwrem". Od 1975 roku mieści się w nim Muzeum Historii Miasta Łodzi.
Luwr to dawny pałac królewski, a obecnie jedno z największych muzeów sztuki na świecie. Historia tego miejsca sięga średniowiecza, jednak w XVI wieku król Franciszek I przebudował warownię w renesansowy pałac.
Loft to rodzaj mieszkania urządzonego w dawnych pomieszczeniach przemysłowych jak na przykład fabryki czy magazyny. Łódź swego czasu była potęgą przemysłu włókienniczego, zatem podobnych form w mieście nie brakuje. Budynki spokojnie mogą konkurować z podobnymi tego typu na świecie.
Najsłynniejsze lofty znajdują się w SoHo - jednej z dzielnic Manhattanu. Pierwotnie pełniły one funkcję pracowni artystycznych, a rzadziej mieszkań (brakowało w nich często ciepłej wody). Obecnie postindustrialne mieszkania należą do najbardziej pożądanych na świecie, a ich ceny osiągają zawrotne sumy.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.