Las Bielański - urokliwy rezerwat przyrody, który odwiedzisz, będąc w stolicy

Las Bielański to piękne miejsce, które można odwiedzać, podróżując w dowolny sposób - na rowerze lub pieszo. Przekonaj się, gdzie warto zajrzeć i jaką trasę wybrać, by przeżyć wyjątkową przygodę na łonie natury.

Las Bielański – gdzie jest?

Będąc w Warszawie, na pewno warto odwiedzić Las Bielański. Gdzie jest dokładnie położone to miejsce? Las Bielański, często nazywany również "Lasem Bielany", to rezerwat przyrody znajdujący się w północnej części Warszawy, na terenie dzielnicy Bielany. Stanowi namacalny ślad po istniejącej tam niegdyś Puszczy Mazowieckiej. W pewnym miejscu, za sprawą wąskiego przesmyku, jest połączony z Puszczą Kampinoską. Właśnie dlatego na terenie Lasu Bielańskiego można natrafić na sarny, lisy czy zające, które przywędrowały tam z większego kompleksu leśnego.

 

Las Bielański – szlaki

Chciałbyś odwiedzić Las Bielański? Szlaki znajdujące się na terenie rezerwatu zostały przewidziane zarówno dla spacerowiczów, jak i tych, którzy zamierzają pokonywać kolejne kilometry rowerem. Wyznaczone tutaj szlaki piesze oraz pieszo-rowerowe są dosyć zróżnicowane. Umożliwiają poznawanie zakamarków tego kompleksu leśnego na wiele sposobów i relaksowanie się na łonie natury dokładnie tak, jak ma się na to ochotę. Spacerując, na pewno warto udać się na taras widokowy, by podziwiać tamtejszy krajobraz i przyglądać się z bliska przyrodzie.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Las Bielański – ciekawe miejsca

Interesuje Cię Las Bielański? Ciekawe miejsca w tym rezerwacie mogą pomóc Ci się w pełni zrelaksować, a także lepiej poznać ten kompleks leśny. Na tarasie widokowym, który przyciąga wielu turystów, masz okazję zobaczyć "dąb tysiąclecia", posadzony tam w 1966 roku. Jeśli natomiast będziesz miał ochotę na relaks na świeżym powietrzu, możesz skorzystać z rozległej polany, znajdującej się nieopodal Cmentarza Żołnierzy Włoskich.

 

Na terenie Lasu Bielańskiego stoi również kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który uważa się za doskonały przykład architektury barokowej. Z kolei jego podziemie zaaranżowano obecnie tak, by mogły się tam z powodzeniem mieścić kawiarenka, teatr oraz galeria. Często mają tam miejsce różne wydarzenia kulturalne i artystyczne.

Rezerwat bielański nie tylko chroni las, ale dąży do osiągnięcia postaci naturalnej drzewostanu, czyli do formy, jaką miał w przeszłości, gdy nie był zależny od wielkiej aglomeracji miejskiej.

Las Bielański – trasy rowerowe

Co jeszcze oferuje Las Bielański? Trasy rowerowe, a właściwie pieszo-rowerowe, zostały ściśle wyznaczone na jego terenie. Są one oznaczone specjalnymi tabliczkami – należy pamiętać, że pierwszeństwo ma na nich zawsze pieszy. Wśród tras wyróżnia się chociażby ta rozpoczynająca się przy wejściu przy ul. Podleśnej. Z początku przeważa na niej błoto, co może nieznacznie utrudniać jazdę. Z tego powodu poleca się ją bardziej doświadczonym rowerzystom.

 

Las Bielański – trasy biegowe

Biegasz i myślisz, by zobaczyć na żywo Las Bielański? Trasy biegowe, ustalone w tym kompleksie leśnym, są raczej zróżnicowane pod względem długości i trudności. Możesz na przykład wybrać szlak biegowy o długości około 2,8 kilometra. Przebiega on szerokimi alejami, które tworzą pętle. Oczywiście, możesz też wybrać inne spośród wyznaczonych tras.

Zobacz też: Las Osobowicki - sprawdź, gdzie się znajduje i jakie ciekawe trasy ma do zaoferowania

Więcej o: