Szpital uzdrowiskowy czy sanatorium? Z tych opcji może skorzystać pacjent, który chce poprawić stan zdrowia

Uzdrowiska to miejsca, które dzięki naturalnym walorom mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Wybór odpowiedniego sanatorium bywa jednak wyzwaniem. Jakie metody leczenia oferują te miejsca?

Sanatoria i uzdrowiska to miejsca, w których można poprawić swoje zdrowie oraz kondycję - zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Wybierając odpowiedni dla siebie ośrodek, warto kierować się nie tylko jego renomą. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na metody uzdrowiskowe stosowane w danym miejscu oraz dopasować je do dolegliwości, z którymi się borykamy. 

Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Metody leczenia uzdrowiskowego 

Rodzaje terapii oraz sposoby i metody leczenia wykorzystywane w uzdrowiskach to jedna ze wskazówek, jaką warto kierować się podczas wyboru najlepszego dla siebie ośrodka. 

Jedną z metod leczenia jest pobyt w szpitalu uzdrowiskowym dla osób dorosłych. To miejsce różni się od sanatorium - pacjenci szpitala uzdrowiskowego są pod całodobową opieką zespołu medycznego. Standardowo pobyt w takim miejscu trwa 21 dni. 

Osoby wybierające się do uzdrowiska mogą skorzystać także z leczenia sanatoryjnego. Przebywający w ośrodku mogą korzystać z dobranych pod kątem dolegliwości zabiegów, ale nie są całodobowo monitorowani przez personel medyczny. 

Pacjenci mogą skorzystać także z uzdrowiskowej rehabilitacji w szpitalu uzdrowiskowym. Odpowiednio dobrane zajęcia i ćwiczenia w takim miejscu, mają pomóc w powrocie do zdrowia. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa z reguły 28 dni i jest bezpłatny. Z rehabilitacji pacjenci mogą skorzystać także w sanatorium uzdrowiskowym. Tutaj jednak "ubezpieczony ponosi częściowe koszty zakwaterowania i wyżywienia, wysokość odpłatności uzależniona jest od standardu pokoju i sezonu" - dodaje NFZ.

Uzdrowiska dla najmłodszych pacjentów

Sanatoria nie są skierowane wyłącznie do dorosłych pacjentów. Również najmłodsi mogą wyjechać do miejscowości uzdrowiskowej, aby poprawić swój stan zdrowia. Z jakich możliwości leczenia mogą skorzystać?

Dzieci od trzeciego do osiemnastego roku życia mogą wyjechać do szpitala uzdrowiskowego. Pobyt w takim miejscu trwa około 27 dni. Co ważne, leczenie w tego typu uzdrowisku nie musi oznaczać rezygnacji z nauki - szpitale uzdrowiskowego zapewniają lekcje zarówno dla osób uczęszczających do szkoły podstawowej, jak i do szkół ponadpodstawowych. 

Pacjenci w wieku od trzeciego do szóstego roku życia mogą także skorzystać w sanatoryjnego leczenia. W ośrodku muszą stawić się razem z rodzicami lub opiekunami. NFZ refunduje koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz terapii dla dzieci, ale ich opiekunowie ponoszą pełne koszty pobytu. 

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że zarówno dzieci, jak i dorośli mogą skorzystać z ambulatoryjnego leczenia uzdrowiskowego. 

Więcej o: