Jezioro Czorsztyńskie to zbiornik wodny znajdujący się między Pieninami a Gorcami. Powstało po wybudowaniu w Niedzicy zapory wodnej i miało zabezpieczać rejon w dolinie Dunajca przed skutkami powodzi. Jego powstanie wiązało się jednak z likwidacją pobliskiej wsi.
Stare Maniowy zostały założone w 1320 roku, a w 1354 roku pojawia się pierwsza wzmianka o statusie wsi parafialnej. Oznacza to, że już w tym czasie były bardzo rozwiniętą miejscowością.
W 1819 r. wybudowano tam murowany kościół, nawiązujący do tradycji barokowych. Ostał się on jednak jedynie przez nieco ponad 150 lat - świątynia została zburzona w związku z budową zbiornika Czorsztyńskiego.
Budowa zbiornika była planowana jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, jednak prace rozpoczęły się dopiero w latach 70. XX wieku i trwała do 1997 roku. Celem projektu było uregulowanie koryta Dunajca, który wylewając powodował powodzie w okolicy.
W miejscu planowanej inwestycji znajdowały się 353 zagrody i cmentarz z kościółkiem. Budynki zostały rozebrane, groby z cmentarza ekshumowano, a zabytkowy kościółek cmentarny pw. św. Sebastiana przeniesiono na nowy cmentarz w obecnych Maniowach.
Mieszkańcy wsi początkowo mieli zostać przeniesieni w rejon Bieszczadów, znajdujących się dziesiątki kilometrów dalej. Plan ten wzbudził jednak radykalny sprzeciw miejscowej ludności, który wpłynął na zmianę decyzji. Nową wieś, którą nazwano Maniowy, rozpoczęto budować w latach 70., nieco wyżej na północ.
Archiwalne zdjęcia ze Starych Maniowów pochodzą ze strony staremaniowy.pl.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.