Las Bródnowski - zielony zakątek Warszawy. Poznaj jego najciekawsze szlaki, trasy biegowe i rowerowe

Las Bródnowski to doskonałe miejsce na rodzinny spacer czy poranny jogging. Przekonaj się, gdzie się znajduje i zobacz, jakie trasy oferuje. Jeśli szukasz pomysłu na spędzenie wolnego dnia, odwiedź koniecznie ten kompleks leśny, by pooddychać świeżym powietrzem i nacieszyć oczy widokiem różnorodnej fauny i flory.

Las Bródnowski – gdzie jest?     

Rozglądając się za ciekawymi miejscami rekreacyjnymi w Warszawie, warto znaleźć chwilę, by odwiedzić Las Bródnowski. Gdzie jest ten kompleks leśny, często nazywany również Lasem Bródno bądź Laskiem Bródnowskim? Mieści się on w Targówku (dzielnica Warszawy) i stanowi jedno spośród uroczysk, które zalicza się do Obwodu Leśnego "Lasu Sobieskiego".

Niegdyś, na miejscu Lasu Bródnowskiego, znajdowała się Puszcza Bródnowska, ta jednak została doszczętnie wykarczowana. Sam obecny kompleks leśny nie ma z nią nic wspólnego – został sztucznie stworzony przez człowieka na jej obszarze. Aktualnie stanowi teren rekreacyjny dla mieszkańców Warszawy, a także dla turystów, przyjeżdżających do stolicy.

Las Bródnowski – szlaki

Niezależnie od pory roku, będąc lub mieszkając w Warszawie, warto odwiedzić Las Bródnowski. Szlaki na tym terenie są dosyć zróżnicowane. Można tu spotkać ścieżkę edukacyjną, która spodoba się zarówno małym, jak i dużym podróżnikom. Dzięki niej będzie można przyjrzeć się uważniej zróżnicowanemu podłożu lasu i przeżyć niezapomnianą, a zarazem niewątpliwie pouczającą przygodę. Ponadto, przez Las Bródno przebiega ścieżka rowerowa, a tę docenią na pewno wszyscy miłośnicy jednośladów.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Las Bródnowski – ciekawe miejsca         

Zamierzasz przejść Las Bródnowski? Ciekawe miejsca znajdują się tam niemal na każdym kroku. Został on zaaranżowany w taki sposób, by stał się miejscem idealnym do czynnego wypoczynku. Właśnie dlatego znajduje się tam sporo ławeczek, na których korzystający z jego uroku mogą usiąść, odpocząć, nasycić oczy otaczającą ich przyrodą. Można tam spotkać takie zwierzęta, jak: wiewiórki, sójki, myszołowy, jastrzębie oraz lisy. Jeśli natomiast chodzi o florę, w założeniu las ten miał być jednogatunkowy. Mimo tego, powoli odtwarza się jedna z niższych warstw drzewostanu i tak pojawiają się tam krzewy: jarząb pospolity, bez czarny czy czeremcha.

 

Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych okaże się ciekawie zaaranżowany, leśny plac zabaw. Dla starszych odwiedzających pozostaje natomiast plenerowa siłownia. Spacer umożliwia ścieżka edukacyjna zatytułowana "Nauka poszła w las".  Wzdłuż drogi znajdują się tablice edukacyjne, z których przechodnie mogą czerpać wiedzę na temat Lasu Bródnowskiego.

Jako że część kompleksu leśnego położona jest na mokradłach, przebiega przez nie także drewniana kładka. Stanowi ona wyjątkowo czarujące miejsce dla wszystkich spacerowiczów i ciągnie się przez dłuższy fragment lasu.

 

Las Bródnowski – trasy rowerowe

Czym jeszcze zaskoczy Cię Las Bródnowski? Trasy rowerowe to kwestia, która interesuje z pewnością wszystkich chętnych na aktywny wypoczynek. Jeśli masz rower, także warto, byś zajrzał do tego kompleksu leśnego. Przebiega bowiem przez niego ścieżka rowerowa. Można przejechać nią niecałe 15 kilometrów. Droga ta ma średni stopień trudności.   

 

 Las Bródnowski – trasy biegowe

Jak jeszcze można podróżować przez Las Bródnowski? Trasy biegowe, jakie znajdziesz na jego terenie, na pewno dostarczą Ci wiele przyjemności i adrenaliny. Warto wybrać chociażby drogę pieszą o niskim poziomie trudności, która liczy sobie niemal 28 kilometrów długości. Teren w Lesie Bródnowskim jest dosyć zróżnicowany, więc na pewno każda z wybranych tras okaże się wyjątkowo atrakcyjna i dostarczy niemało wrażeń.

Zobacz też: Las Mokrzański - wyjątkowy zielony zakątek na terenie Wrocławia [ciekawe miejsca, trasy rowerowe i biegowe]

Więcej o: