Las Osobowicki - sprawdź, gdzie się znajduje i jakie ciekawe trasy ma do zaoferowania

Las Osobowicki jest urokliwym miejscem, uznawanym za jedną z mniej znanych pereł Dolnego Śląska. Ten wyjątkowy zielony zakątek, zlokalizowany w północno-zachodniej części Wrocławia ma do zaoferowania naprawdę wiele. Coś dla siebie odnajdą w nim amatorzy sesji plenerowych, miłośnicy spacerów, jak i fani spędzania czasu w aktywny sposób.

Las Osobowicki – gdzie jest?

Gdzie znajduje się Las Osobowicki? To interesujące miejsce, zlokalizowane jest na Dolnym Śląsku w północno-zachodniej części Wrocławia, tuż nad prawym brzegiem Odry. Jego powierzchnia wynosi aż 137,56 ha. Od strony południowej granice tego kompleksu leśnego wyznaczają zabudowania osiedla Osobowic, a od północy – rzeczka Trzciana. Od zachodniej strony, granicę lasu stanowi natomiast ul. Osobowicka i rzeka Odra, a ze wschodniej strony – ulica Lipska i pola irygacyjne. Las Osobowicki jest lasem komunalnym, za który odpowiada Gmina Wrocław.

Przyjezdni i mieszkańcy Wrocławia, szukający ciekawych miejsc rekreacyjnych i wypoczynkowych, mogą dotrzeć do Lasu Osobowickiego autobusem miejskim o numerze 118. Do lasu da się również dojechać liniami tramwajowymi – 14 i 24.

Las Osobowicki – szlaki

Jeśli szukasz miejsc, idealnych na piesze wycieczki, koniecznie odwiedź Las Osobowicki. Szlaki, które tam odnajdziesz dają okazję do spędzania czasu na świeżym powietrzu, zarówno podczas biegania, jak i rodzinnych spacerów.

 

Szlakami, prowadzącymi przez Las Osobowicki, dotrzesz do wielu miejsc, takich, jak Szaniec Szwedzki (dawne grodzisko, a także miejsce, w którym znajdowała się niegdyś wieża widokowa) czy Wzgórze Kapliczne, z którego można dostać się na Ścieżkę Zdrowia. Idąc lasem można także dotrzeć na Strzelnicę i palenisko.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Las Osobowicki – trasy rowerowe           

Szukasz miejsca do przejażdżek rowerowych we Wrocławiu? Wybierz Las Osobowicki. Trasy rowerowe, oferowane przez to miejsce zaskakują liczbą wąskich ścieżek, które mogą przypaść do gustu miłośnikom rowerów MBT. Rozglądając się za miejscami, idealnymi do jazdy w terenie, warto zdecydować się na odkrywanie znajdujących się tam leśnych ścieżek.

Wśród tras rowerowych w Lesie Osobowickim można natrafić również na lekkie ścieżki, idealne na jazdę w słoneczne popołudnia.

Las Osobowicki – trasy biegowe

Jesteś fanem aktywnego wypoczynku? Odwiedź tajemniczy Las Osobowicki. Trasy Biegowe, które tam odnajdziesz, zachwycą każdego zapalonego miłośnika treningów. Wrocławski kompleks leśny okazuje się być chętnie wybierany przez biegaczy, doceniających płaskie ukształtowanie terenu.

W Lesie Osobowickim odnajdziesz zarówno łatwe, jak i nieco bardziej wymagające trasy biegowe. Jedną z nich jest ścieżka, ciągnąca się lasem oraz wzdłuż ul. Osobowickiej. Trasa (5 km) z leśną nawierzchnią, pozbawioną większych przeszkód, doskonale sprawdza się podczas lżejszych treningów.

Las Osobowicki – ciekawe miejsca

Poznaj tajemnice, które skrywa Las Osobowicki. Ciekawe miejsca, oferowane przez kompleks, potrafią naprawdę zaskoczyć. Miejsce, odwiedzane przez miłośników spacerów, biegania i jazdy na rowerze sięga swą historią czasów neolitu. Podczas przechadzania się po leśnych ścieżkach, spacerowicze mogą natknąć się na tabliczkę, informującą o tym, że na tych terenach, jeszcze w epoce brązu, istniała cywilizacja. 

 

Kolejnym obiektem, na który można natknąć się w Lesie Osobowickim, jest Kaplica Kornów, wzniesiona na Wzgórzu Kaplicznym. Do budowli, stanowiącej niegdyś miejsce kultu cudownej figury Matki Bożej Osobowickiej, tłumnie przybywali pielgrzymi.

W Lesie Osobowickim można ponadto natknąć się na stacje drogi krzyżowej, jak i pozostałości cmentarza parafialnego, zlikwidowanego po zakończeniu wojny.

Fani poszukiwań dawnych fortyfikacji mogą również zobaczyć w tym kompleksie leśnym fragmenty murów, które pozostały po dawnym schronie.    

Zobacz też: Lasy namorzynowe: w Polsce nie do końca znane, na świecie nie zawsze doceniane

Więcej o: