Ten zamek nazywany jest małym Wawelem i "czasem bywa w Hollywood". Nakręcono tu serial Netfliksa

Zamek Tenczyn w Rudnie już wcześniej był planem filmowym dla takich produkcji jak "Czarne chmury", "Rycerze i rabusie" czy "Ostrze na ostrze". Teraz jednak polską warownią zainteresowali się twórcy serialu Netfliksa.

Zamek Tenczyn w Rudnie cieszy się dużą popularnością wśród turystów, ale także wśród twórców filmowych. Ruiny posłużyły jako plan filmowy dla serialu historycznego "Barbarzyńcy", dostępnego w serwisie Netflix. 

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Zamek Tenczyn w Rudnie w nowym sezonie "Barbarzyńców" Netfliksa

Pierwszy sezon "Barbarzyńców" miał swoją premierę październiku 2020 roku, a od niedawna w serwisie dostępna jest kolejna seria. Akcja osadzona jest w IX wieku przed naszą erą, a wydarzenia skupiają wokół bitwy w Lesie Teutoburskim. W nowym sezonie można zobaczyć mury Zamku Tenczyn.

Zamek nazywany jest małym Wawelem

Ruiny zamku Tenczyn w Rudnie znajdują się około 24 km od Krakowa, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Swego czasu był jednym z największych budowli tego typu w Małopolsce. Co ciekawe, budowla wzniesiona została na wygasłym stożku wulkanicznym.

Zamek został przebudowany w XVI wieku w rezydencję, ozdobioną renesansowymi attykami, gzymsami i krużgankami. Budowla do XVII wieku należała do wpływowego rodu Tęczyńskich, którzy traktowani byli niemal na równi z królem. Dlatego zamek w Rudnie przez lata nazywany był małym Wawelem.

Ruiny są otwarte dla turystów

Ruiny zamku zostały otwarte dla zwiedzających w lipcu 2016 roku, dzięki porozumieniu zawartemu między spadkobiercami Adama Potockiego a Gminą Krzeszowice. Turyści mogą zwiedzać mury budowli w soboty i niedziele między godz. 10 a 17.  

W ciągu ostatnich kilku lat odbywały się tam również wydarzenia kulturalne nawiązujące do historii, jak inscenizacja obrony zamku przed potopem szwedzkim, czy geologicznej historii regionu, na przykład "Święto Kamieni. Wystawa Agatów z Rudna i okolic", oraz wielu spektakli teatralnych, koncertów, wystaw i pokazów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: