Las Wolski - najpiękniejsze i największe zielone miejsce w Krakowie [ciekawe miejsca, szlaki, trasy rowerowe i biegowe]

Las Wolski to wyjątkowo okazały kompleks leśny w zachodniej części Krakowa, który warto odwiedzić, będąc w Małopolsce. Zobacz, co powinieneś tam zobaczyć i jakie szlaki możesz wybrać na czas wyprawy.

Las Wolski – gdzie jest zlokalizowany?

Jeśli jesteś w Krakowie i chcesz zakosztować bliskości natury, koniecznie odwiedź Las Wolski. Gdzie jest dokładnie zlokalizowany? Las, który zajmuje w sumie powierzchnię 419 ha, mieści się w zachodniej części Krakowa, na wzgórzach należących do południowo-wschodniego pasma wzniesień Jury Krakowsko-Wieluńskiej. W Lesie Wolskim znajduje się ponadto ogród zoologiczny. Teren na tym obszarze jest mocno zróżnicowany, dlatego też to idealne miejsce na piesze czy rowerowe wędrówki.

Las Wolski: ciekawe miejsca

Na liście terenów, które musisz odwiedzić, znalazł się Las Wolski? Ciekawe miejsca na tym obszarze występują dosyć licznie. Wystarczy chociażby wspomnieć o wypoczynkowych polanach, mieszczących się w kompleksie leśnym: Polanie na Sowińcu, Polanie Juliusza Lea, Polanie im. Jacka Malczewskiego, Polanie im. Wincentego Wobra, Polanie Bielańskiej oraz Polanie Harcerskiej. To idealne zakątki na wypoczynek dla całej rodziny.

Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Trudno przeoczyć także ogród zoologiczny, który na terenie Lasu Wolskiego działa on 1929 roku. Na pewno to idealne miejsce na długie, rodzinne spacery, podczas których można podziwiać rozmaite zwierzęta. Miłośnicy przyrody bez wątpienia zainteresują się też rezerwatami przyrody: Bielańskimi Skałkami (jest to rezerwat ścisły, florystyczny), Panieńskimi Skałami (to rezerwat leśny oraz krajobrazowy) oraz Skałkami Przegorzalskimi (to również rezerwat ścisły, florystyczny).

Poza tym, Las Wolski ma do pokazania sporo zabytków. Możesz tam zobaczyć okazały Zamek w Przegorzałach, Willę Basztę w Przegorzałach, wczesnobarokowy kościół kamedułów, zlokalizowany na Srebrnej Górze, kopiec Piłsudskiego oraz Pawilon Okocimski.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Las Wolski: szlaki

Planujesz wyprawę przez Las Wolski? Szlaki, przebiegające przez ten kompleks leśny są dość liczne. Można wymienić następujące szlaki turystyczne, przebiegające przez Las Wolski:

  • Szlak czarny: Polana pod Dębiną – Bielańskie Skałki – Bielany;
  • Szlak czarny: Wola Justowska – Ogród Zoologiczny – Zakamycze;
  • Szlak czarny: Wola Justowska – Sikornik – Kozie Nogi
  • Szlak niebieski: Kopiec Piłsudskiego – Polana pod Dębiną – Kozie Nogi – Ogród Zoologiczny;
  • Szlak zielony: Szlak Dwóch Kopców: Salwator – Kopiec Kościuszki – Sikornik – Panieńskie Skały – Kopiec Piłsudskiego – Zakamycze – Kryspinów;
  • Szlak żółty: Przegorzały – Ogród Zoologiczny;
  • Szlak żółty: Wola Justowska – Panieńskie Skały – Wolski Dół – Ogród Zoologiczny – Łupany Dół – Polana pod Dębiną;
  • Szlak czerwony: Chełm – Kopiec Piłsudskiego – Ogród Zoologiczny – Polana pod Dębiną – Bielany.

Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl

Las Wolski: trasy rowerowe

A może jednośladem przez Las Wolski? Trasy rowerowe na tym terenie są niezwykle zróżnicowane pod względem trudności, ponieważ przebiegają przez tereny o różnym charakterze. Można wybierać spośród wielu możliwości. Ciekawym rozwiązaniem będzie chociażby pokonanie trasy z Kozich Nóg do Pętli Zakamycze. Drogę tę uznaje się za średnio trudną, jednak musisz wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku mokrego podłoża może stać się trudniejsza do przebycia ze względu na słabą przyczepność roweru na wyjątkowo stromych odcinkach.

Las Wolski: trasy biegowe

Odwiedzasz pieszo Las Wolski? Trasy biegowe na jego terenie również okażą się niezwykle kuszące. W sumie piesze szlaki zajmują łącznie aż 30 kilometrów. Możesz więc wybrać ten, który najbardziej Ci pasuje i pobiegać lub, jeśli wolisz, pospacerować.

Zobacz też: Las Mokrzański - wyjątkowy zielony zakątek na terenie Wrocławia [ciekawe miejsca, trasy rowerowe i biegowe]

Więcej o: