Najwyższe budynki w Warszawie. Czy mamy się czym pochwalić? 310 m robi wrażenie

Najwyższe budynki w Warszawie? Stolica Polski ma długą tradycję związaną z bardzo wysokimi budowlami. Wcale też nie przoduje już wśród nich Pałac Kultury. Co warto o nich wiedzieć?

Najwyższy budynek w Warszawie przed wojną 

Najwyższy budynek w Warszawie? Przed poznaniem współczesnych budowli, warto sięgnąć ku przeszłości. Okazuje się bowiem, że pierwsze wysokościowce na naszych ziemiach powstawały już za czasów Królestwa Kongresowego. Chodzi o powstały w latach 1906-1908 budynek przeznaczony dla szwedzkiego Towarzystwa Akcyjnego Telefonów ''Cedergren''. Dzisiaj budowla przy ul. Zielonej jest znana jako budynek PAST-y (Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej) i kojarzy się z wydarzeniami czasów powstania warszawskiego. Mierzy 51,5 m i ma 11 kondygnacji. 

Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, potocznie nazywana budynkiem PAST- aPolska Akcyjna Spółka Telefoniczna, potocznie nazywana budynkiem PAST- a fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl

Drugą z wysokich przedwojennych konstrukcji w Warszawie był powstały w 1934 r. Prudential. Dzisiaj znajduje się on przy placu Powstańców Warszawy (pierwotnie Napoleona) i jest pierwszym prawdziwym wieżowcem w stolicy. Posiada 17 pięter i ma 66 m wysokości. Po wojnie przebudowano go w duchu socrealizmu.

Hotel Warszawa w PrudentialuHotel Warszawa w Prudentialu SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Gdzie są najwyższe budynki w Warszawie?

Gdzie są najwyższe budynki w Warszawie? Jednym z zarzutów wobec współczesnej zabudowy Warszawy jest ten, że budowle o bardzo dużej wysokości powstają tu w bardzo różnych lokalizacjach. Całość może sprawiać wrażenie architektoniczno-krajobrazowego chaosu. W innych wielkich europejskich miastach często wyznacza się ku temu specjalną strefę (np. w  Paryżu czy Frankfurcie nad Menem).

W Warszawie tzw. strefa pasma zabudowy wysokościowej obejmuje przede wszystkim teren ograniczony ulicami: Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi, Emilii Plater i Świętokrzyską. Potocznie używane jest odnośnie tego terenu określenie Centrum, które posiada mniejszy zasięg od Śródmieścia. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Najwyższe budynki w Warszawie - ranking pozycji z miejsc od 6 do 10

Jakie są najwyższe budynki w Warszawie? Ranking 10 najważniejszych budowli zaczynają:

  • 10 - Centrum LIM - 170 m;
  • 9 - Rondo 1 - 192 m;
  • 8 - Złota 44 - 192 m;
  • 7 - Q22 - 195 m;
  • 6 - Skyliner - 195 m.

Wieżowiec Skyliner w pobliżu ronda Daszyńskiego. Wieżowiec Skyliner w pobliżu ronda Daszyńskiego.  Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Najwyższe budynki w Warszawie: lista top 5

Jakie są najwyższe budynki w Warszawie? Mowa tu o konstrukcjach liczących sobie ponad 200 m wysokości. Lista top 5 zawiera następujące budowle:

  • 5 - Warsaw Unit - 202 m;
  • 4 - Warsaw Trade Tower - 208 m;
  • 3 - Warsaw Spire - 220 m;
  • 2 - Pałac Kultury i Nauki - 237 m;
  • 1 - Varso Place - 310 m.

Widoki z wieżowca Varso TowerWidoki z wieżowca Varso Tower Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Varso Tower stał się najwyższym budynkiem w Polsce i Unii Europejskiej. Tym samym budowa zakończona we wrześniu 2022 r. sprawiła, że zdystansowany został Pałac Kultury i Nauki, który został ukończony w 1955 r. Socrealistyczna budowla, choć ma wielu krytyków, stała się jednak jednym z najsłynniejszych i charakterystycznych dla stolicy budynków. Z pewnością to ona jest najbardziej rozpoznawalna spośród pierwszej 10 najwyższych warszawskich budynków. 

Widoki z wieżowca Varso TowerFot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Najwyższe budynki w Warszawie - wysokość. Budynki planowane i w realizacji

Jaką wysokość będą miały najwyższe budynki w Warszawie? Kilka pokaźnych projektów zostało zaakceptowanych lub jest obecnie w trakcie realizacji. Wśród zatwierdzonych budowli warto wymienić choćby:

  • Chopin Tower - 160 m;
  • Skyreach - 170 m;
  • Kolmex Tower - 180 m.

Niektóre spośród wyjątkowo wysokich budynków są także w trakcie realizacji. Mowa tutaj o: 

  • The Bridge - 174 m;
  • Skyliner II - 135 m;
  • Vibe - 110 m.

Jednocześnie istnieją informację o planach wybudowania przynajmniej czterech budynków mierzących ponad 200 m wysokości, ale nie są to jeszcze projekty zatwierdzone. 

Zobacz też: Farma dyniowa to prawdziwy hit ostatnich lat. Gdzie w Polsce korzystać z dyniowych atrakcji?

Więcej o: