Temperatura w Karkonoszach. Październik to ostatni moment na podziwianie jesiennych krajobrazów w Karpaczu i okolicach

Temeratura w Karkonoszach - październik. Śledząc prognozę długoterminową na październik zapowiadaną przez synoptyków, warto pokusić się o krótki urlop. Październik to najlepszy czas na jesienne spacery i aktywne spędzenie czasu wśród wyjątkowych krajobrazów jakie ma nam do zaoferowania Karpacz i okolice.

Najwyższa temperatura w Karkonoszach - październik

Temperatura w Karkonoszach w październiku, jak zwykle to bywa na obszarach górskich, jest zmienna i wymaga od turystów wszechstronnego przygotowania. Ile może wynosić najwyższa temperatura w Karkonoszach w październiku? Trzeba przyznać, że w tym roku październik jest raczej łaskawy, jeśli chodzi o temperatury na zewnątrz. Na Karkonosze, i ich perłę czyli Karpacz, przypada aż 20 słonecznych dni w październiku, a tylko 11 deszczowych, więc warto wziąć to pod uwagę planując wyjazd.

Beskid NiskiTemperatura w Beskidzie Niskim: październik to dobry czas na odwiedzenie tej części Polski

Jesień jest najlepszą porą roku na wędrówki po górach, ponieważ nie jest już bardzo gorąco, ale nadal na tyle ciepło, że spacery są przyjemne i mają działanie prozdrowotne. Najwyższa temperatura w Karkonoszach w październiku według synoptyków ma się wahać od 10 do 14 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać, że pogoda w górach szybko się zmienia i może zaskakiwać zarówno  wyższymi jak i niższymi temperaturami.

Karpacz, Karkonosze, szlak na ŚnieżkęKarpacz, Karkonosze, szlak na Śnieżkę Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Najniższa temperatura w Karkonoszach - październik

W Karkonoszach najniższa temperatura w październiku nie jest zbyt wysoka. Położenie geograficzne oraz wilgotny klimat mają duży wpływ na odczuwalną temperaturę powietrza. Minimalna temperatura w tym okresie plasuje się między 2 a 6 stopni Celsjusza. Należy się również liczyć z tym, że te wartości mogą być niższe, na co ma także wpływ aura panująca w ciągu dnia. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w słoneczny dzień przy maksymalnej temperaturze, która sięga nawet 19 stopni Celsjusza najniższa wartość może wynosić aż 10 stopni, co nie oznacza zbyt zimnej nocy jak na październik.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Jaka jest średnia temperatura w Karkonoszach w październiku?

Jaka zatem jest średnia temperatura w Karkonoszach w październiku? Według synoptyków średnia temperatura w tym okresie w Karkonoszach waha się od 5 do 12 stopni Celsjusza. Mowa tu oczywiście o temperaturze w ciągu dnia, więc należałoby się skorzystać z takiej pogody i spędzić aktywnie czas. Jeśli zaś chodzi o noce to dla porównania średnia temperatura w tym okresie wynosi ok. 6 stopni Celsjusza.

Przełom Dunajca. Jesień w PieninachTemperatura w Pieninach: październik może być dobrym miesiącem na wypoczynek w górach

Jaka temperatura w Karkonoszach jest przewidywana na październik ?

Pogoda długoterminowa oraz temperatura w Karkonoszach w październiku przewidywana przez synoptyków prezentuje się całkiem nieźle. Mimo iż nie zapowiada się, że nadchodzące dni będą bardzo słoneczne to temperatura w ciągu dnia i tak zachęca do wyjazdu ponieważ może osiągnąć nawet od 17 do 19 stopni Celsjusza.

ŚnieżkaŚnieżka Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl

Dopiero koniec miesiąca może przynieść ochłodzenie - temperatura powietrza może spaść wtedy nawet do 5 stopni w ciągu dnia. Jeśli zaś chodzi o minimalną wartość temperatury to sięgnie ona zera wraz z nadejściem kolejnego miesiąca, a w październiku będzie się utrzymywać na poziomie od 1 do 10 stopni.

Zobacz też: Beskidy polecają się na jesienny urlop. Trzy malownicze miejsca idealne na weekend

Więcej o: