Wybierając się w góry jesienią, warto wiedzieć, jaka bywa najwyższa temperatura w Beskidzie Niskim. Październik jest miesiącem, w którym temperatury w ciągu dnia osiągają wartości z reguły dwucyfrowe. Klimat panujący w Beskidzie Niskim określany jest jako przejściowy pomiędzy klimatem atlantyckim a kontynentalnym. Oznacza to między innymi, że jesienią wieją tu ciepłe i suche wiatry południowe. Mogą być one przyczyną częstych i nagłych zmian w pogodzie. Nie powinno to jednak przeszkadzać w eksplorowaniu Beskidu Niskiego pieszo. Pogoda w październiku wręcz sprzyja wędrówce po tych najmniej uczęszczanych górach, które usiane są gęstą siecią szlaków turystycznych i mają całkiem niezłą bazę noclegową. W Beskidzie Niskim na uwagę zasługują parki narodowe i rezerwaty, które podczas złotej polskiej jesieni mienią się niezliczoną ilością barw. Dodatkowym magnesem dla turystów powinny być majestatyczne cerkwie, opuszczone chałupy łemkowskie, kapliczki, zarośnięte cmentarze i wszechobecne piętno kultury łemkowskiej. Biorąc pod uwagę fakt, że w październiku jest słonecznie i bez deszczu z reguły przez 22 dni, warto zaplanować wędrówki po beskidzkich szlakach właśnie na ten miesiąc. Najwyższa temperatura w ciągu dnia w październiku kształtuje się zwykle w granicach od 10 do 20 stopni Celsjusza, choć niejednokrotnie zdarzają się wskazania termometrów powyżej 20 kresek. Trzeba przyznać, że taka pogoda zdaje się być idealna na spacery.
BESKID NISKI FOT. MAREK GRYGIEL / Agencja Wyborcza.pl
Najniższa temperatura w Beskidzie Niskim w październiku nie jest zwykle zbyt wysoka. Z reguły jest to od 4 do 6 stopni Celsjusza, aczkolwiek zdarza się, że minimalna temperatura spada poniżej zera. Dobowa różnica temperatury zazwyczaj wynosi co najmniej 8 stopni Celsjusza, aczkolwiek często bywa większa. Najniższa temperatura w ciągu doby w Beskidzie Niskim w październiku zwykle nie przekracza 6 stopni Celsjusza. Na nocleg warto więc wybrać sprawdzoną kwaterę, a także zaopatrzyć się w ciepły śpiwór, by chłodne noce nie okazały się niemiłym wspomnieniem z październikowego pobytu w Beskidzie Niskim.
Beskid Niski Fot.: Shutterstock
Czy średnia temperatura w Beskidzie Niskim w październiku jest wysoka? Biorąc pod uwagę wieloletnie obserwacje meteorologiczne można powiedzieć, że nie jest źle. Porównując pomiary dokonywane systematycznie od lat można stwierdzić, że średnia temperatura miesiąca października w Beskidzie Niskim kształtuje się na poziomie 13 stopni Celsjusza w dzień oraz 4 stopni Celsjusza w nocy. Trzeba więc przyznać, że są to wyniki typowe dla złotej polskiej jesieni. Niewielkie lub przejściowe zachmurzenie, duża liczba słonecznych dni i średnie temperatury kształtujące się na takim poziomie to argumenty, które z pewnością przekonają zapalonych wędrowców do odwiedzenia Beskidu Niskiego w październiku. Wśród ekwipunku nie powinno zabraknąć dobrego aparatu fotograficznego i zapasowej karty pamięci, gdyż malownicze widoki z pewnością będą zachęcały do wykonania wielu zdjęć, które pomogą zachować piękno Beskidu Niskiego na długo w pamięci.
Beskid Niski Jurek Adamski / Shutterstock
Chcąc wiedzieć, jaka temperatura w Beskidzie Niskim w październiku nas czeka, warto sprawdzić prognozy długoterminowe. Te natomiast nie zapowiadają żadnych ekstremalnych wskazań termometrów. Najwyższych temperatur należy spodziewać się w połowie miesiąca, zaś po 20 października w najcieplejszym momencie dnia termometry prawdopodobnie będą wskazywać od 10 do 13 stopni Celsjusza. Noce zapowiadają się rześkie, temperatura z rzadka będzie wynosiła 6 stopni Celsjusza, częściej należy się spodziewać spadków do 2 – 3 stopni Celsjusza. Prognozy wyglądają więc na tyle zachęcająco, by udać się na weekend lub krótki urlop w Beskid Niski i odkryć nieodkryte.
Beskid Niski Fot.: Shutterstock
Zobacz też: Najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce? Wcale nie chodzi o Zakopane