Temperatura w Pieninach: październik może być dobrym miesiącem na wypoczynek w górach

Temperatura w Pieninach: październik. Patrząc na to, jaka temperatura panuje w Pieninach w październiku, warto rozważyć wyjazd na krótszy lub dłuższy urlop, czy nawet na weekend w ten rejon Polski właśnie w październiku. Szczególnie zadowolone powinny być osoby, które nie lubią upałów i preferują długie, piesze wycieczki. Temperatura w Pieninach w październiku z pewnością je zadowoli.

Najwyższa temperatura w Pieninach – październik

Jaka może być jesienna najwyższa temperatura w Pieninach? Październik to miesiąc, w którym temperatury w ciągu dnia osiągają wartości dwucyfrowe. Chcąc więc podziwiać piękną polską złotą jesień warto pomyśleć właśnie o wyjeździe w góry. Tym bardziej, że w październiku przypada zwykle aż 21 dni słonecznych i bez deszczu. W Pieninach klimat jest stosunkowo łagodny, zaś ukształtowanie terenu sprawia, że poszczególne części pasma górskiego wykazują odmienne cechy mikroklimatu. Chłodniej i bardziej wilgotno jest oczywiście na stokach północnych i w dolinach potoków, cieplejsze i bardziej suche są południowe ściany skalne. Najwyższa temperatura w ciągu dnia w październiku oscyluje zwykle w granicach od 13 do 16 stopni Celsjusza. Jednak nawet w najchłodniejsze jesienne dni października najwyższa temperatura w ciągu dnia nie spada raczej poniżej 10 stopni Celsjusza, choć oczywiście przy dużym wietrze i wilgotności temperatura odczuwalna może być znacznie niższa.

Przełom Dunajca. Jesień w PieninachPrzełom Dunajca. Jesień w Pieninach Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Najniższa temperatura w Pieninach – październik

Najniższa temperatura w Pieninach w październiku nie należy do wysokich. Noce są stosunkowo chłodne, choć różnica między najniższą i najwyższą temperaturą w ciągu doby z reguły nie jest większa niż 13 kresek na termometrze. Wiele więc zależy od tego, jak ciepło będzie w dzień – im cieplejszy październikowy dzień, tym wyższe wartości temperatury w nocy. Minimalna temperatura kształtuje się więc zazwyczaj w granicach 6 – 8 stopni Celsjusza, najniższa z reguły nie spada poniżej 2 stopni Celsjusza. Jednakże przy umiarkowanym lub niewielkim zachmurzeniu w dzień i temperaturach maksymalnych zbliżających się do 20 stopni Celsjusza, najniższa temperatura w ciągu doby może wynieść nawet 10 stopni Celsjusza. Trzeba przyznać, że to już bardzo przyjemne warunki pogodowe.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Średnia temperatura w Pieninach – październik

Jaka jest zatem średnia temperatura w Pieninach w październiku? Ponieważ maksymalna temperatura w dzień kształtuje się w tym miesiącu zwykle w granicach od 11 do 18 stopni Celsjusza, to średnia miesięczna temperatura w dzień, według pomiarów prowadzonych i zestawianych przez meteorologów od ponad 75 lat, kształtuje się na poziomie 13 stopni Celsjusza. Dla porównania średnia miesięczna temperatura w nocy określona została na poziomie 2 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę niezbyt duże zachmurzenie występujące w październiku oraz niewielką ilość opadów atmosferycznych, warto rozważyć odwiedziny w Pieninach w tym właśnie miesiącu. Łagodny klimat, temperatury sprzyjające pieszym wędrówkom, całkiem spora ilość słońca, a do tego przepiękne barwy polskiej złotej jesieni z pewnością sprawią, że październikowy pobyt w Pieninach okaże się wspaniałą przygodą i dostarczy niezapomnianych wspomnień (i wielu pięknych chwil uchwyconych na fotografiach).

Przełom Dunajca. Jesień w PieninachPrzełom Dunajca. Jesień w Pieninach Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Jaka temperatura w Pieninach (październik)?

Aby wiedzieć, jaka temperatura w Pieninach w październiku jest przewidywana, warto sprawdzić prognozę długoterminową. A ta jest całkiem optymistyczna. Według przewidywań meteorologów najwyższa temperatura w ciągu dnia dopiero w ostatnim tygodniu października może spaść poniżej 15 stopni Celsjusza. Jeśli prognozy się sprawdzą, spodziewać się należy w październiku temperatury maksymalnej przekraczającej nawet 20 stopni Celsjusza. Również temperatura minimalna prognozowana jest na poziomie znacznie powyżej średniej. Zdaniem specjalistów ma się kształtować w przedziale od 6 do 8 stopni Celsjusza, ale nie zabraknie też nocy, gdy wyniesie nawet 10 stopni Celsjusza. Zachmurzenie przewidywane jest z reguły umiarkowane, jedynie w najcieplejsze dni niebo ma być niemal bezchmurne.

Przełom Dunajca. Jesień w PieninachFot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Zobacz też: Najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce? Wcale nie chodzi o Zakopane

Więcej o: