Dlaczego warto wybrać się nad Zalew Zegrzyński? Atrakcje czekają tu zarówno na wielbicieli biernego, jak i czynnego wypoczynku. Przyciąga szczególnie mieszkańców Warszawy i okolic ciekawą i różnorodną infrastrukturą turystyczną, dając rozmaite możliwości spędzania wolnego czasu. Nie trzeba wcale jechać nad morze czy na Mazury, by zrelaksować się na piaszczystej plaży z szerokim zapleczem sanitarnym i gastronomicznym. Podczas upałów można się schłodzić wchodząc do wody na jednym z licznych kąpielisk, z których niektóre strzeżone są przez ratowników WOPR. Oczywiście nad Zalewem Zegrzyńskim funkcjonują też wypożyczalnie sprzętu wodnego, zlokalizowane przy plażach i kąpieliskach. Można skorzystać np. z kajaków, łódek, rowerków wodnych czy skuterów wodnych. Na wodach Zalewu Zegrzyńskiego można uprawiać sporty wodne, takie jak windsurfing, flyboard czy wakeboarding. Na Zalewie Zegrzyńskim można się również nauczyć żeglować, służą temu liczne szkoły żeglarskie. Chętni mogą też skorzystać ze szkoleń motorowodnych. W ramach mniej aktywnego wypoczynku warto wybrać się w rejs statkiem po Zalewie, szczególnie atrakcyjny może okazać się rejs o zachodzie słońca. A gdy woda się znudzi, warto odwiedzić Dynioland w Wieliszewie (zwłaszcza jesienią), gdzie nie tylko można zobaczyć gigantyczne dynie, ale także wziąć udział w pokazach carvingu (rzeźbienia w owocach i warzywach) czy zajrzeć do słomianego ZOO. Osoby chętne do obcowania z naturą z pewnością odwiedzą rezerwat przyrody Zegrze, odpoczynek urozmaicą też piesze bądź rowerowe wycieczki okolicznymi szlakami. W pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego warto zobaczyć pozostałości Twierdzy Zegrze, barokowy kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Nieporęcie czy też zabytki Serocka. Zalew Zegrzyński to również dobre miejsce dla wędkarzy, którzy mogą tu złowić karpia, sandacza, suma, leszcza, szczupaka, okonia, lina, miętusa, karasia czy tołpygę. Również zapaleni cykliści będą zadowoleni: wokół Zalewu Zegrzyńskiego wytyczono aż 12 szlaków rowerowych, o łącznej długości ponad 350 km.
Zalew Zegrzyński JACEK MARCZEWSKI
Jak wypoczywać, gdy wybierzemy się nad Zalew Zegrzyński? Plaża z pełną infrastrukturą (place zabaw, boiska do siatkówki plażowej, szkółki sportów wodnych, wypożyczalnie sprzętu i bary) czy też mała, piaszczysta bądź trawiasta plaża na uboczu – każdy znajdzie coś dla siebie. Plaże są bezpłatne, choć za parking przy niektórych z nich trzeba uiścić opłatę. Najbardziej znana jest Dzika Plaża w Nieporęcie. Wbrew nazwie plaża ta jest oblegana szczególnie w sezonie wakacyjnym oraz w słoneczne weekendy. Nic dziwnego, plaża ma ładne molo, plac zabaw dla dzieci, równoległą do plaży alejkę z ławkami oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego. Obowiązuje opłata parkingowa. Zaledwie dwa kilometry dalej znajduje się plaża w kompleksie rekreacyjno-wypoczynkowym Nieporęt-Pilawa. Tu znajduje się ogromna baza do uprawiania windsurfingu, szkółki windsurfingowe, wypożyczalnie wszelkiego sprzętu wodnego, w tym skuterów wodnych. W porcie cumują żaglówki i motorówki, przewidziano także duży plac zabaw dla dzieci oraz skatepark. Również obowiązuje opłata parkingowa. W północnej części Zalewu Zegrzyńskiego warto odwiedzić plażę w Serocku. Posiada plac zabaw i molo, wypożyczalnię sprzętu wodnego, a nieopodal znajdują się boiska do siatkówki i koszykówki, miejsca do wspinania się dla dzieci oraz siłownia zewnętrzna. Parking jest bezpłatny. Rzadziej uczęszczana jest plaża przy centrum konferencyjno-rekreacyjnym Promenada w Białobrzegach. Na czystej i zadbanej plaży można się poopalać, wypić kawę albo coś zjeść, można też skorzystać z leżanek. A na zgłodniałych czeka restauracja w otoczeniu lasu. Parking jest płatny.
Jedna z plaż nad Zalewem Zegrzyńskim Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl
Przyjeżdżający nad Zalew Zegrzyński kąpielisko wybiorą szczególnie w upalny letni dzień. A kąpielisk tu nie brakuje. Większość z nich nie jest strzeżona, ale np. kąpieliska na wspomnianych plażach w Nieporęcie i Serocku strzeżone są przez ratowników WOPR, co sprawia, że spędzanie wolnego czasu nad wodą w tych miejscach jest szczególnie bezpieczne i polecane również rodzinom z dziećmi. Warto wiedzieć, że woda w Zalewie Zegrzyńskim jest stosunkowo czysta, dzięki oczyszczalniom wód wybudowanym nad Narwią, Bugiem i ich dopływami. Stan czystości wód w poszczególnych kąpieliskach zalewu jest regularnie kontrolowany przez Sanepid.
Zalew Zegrzyński SŁAWOMIR KAMIŃSKI
Jak dostać się nad Zalew Zegrzyński? Dojazd z Warszawy możliwy jest własnym samochodem – w tym celu najprościej jest pokonać trasę drogą krajową nr 61. Można też skorzystać z komunikacji zbiorowej, na przykład z autobusu ZTM linii nr 735, albo z pociągu SKM na linii S3.
Zobacz też: Największe lasy w Polsce: Puszcza Nidzicka na czele rankingu. Sprawdź koniecznie, jaką powierzchnię zajmuje