Największe zoo w Polsce nie znajduje się w stolicy. Który ogród zoologiczny jest największy w kraju?

Największe zoo w Polsce może pochwalić się wieloma gatunkami ciekawych zwierząt z całego świata. Ogrody zoologiczne to miejsca, które cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Który z polskich ogrodów zoologicznych jest największym zoo w Polsce?

Największe zoo w Polsce: Wrocław. To tam znajduje się słynne Afrykarium

Największe zoo w Polsce wbrew przekonaniu wielu osób nie znajduje się w Warszawie, a w stolicy Dolnego Śląska. Zoo we Wrocławiu jest uważane za największe w Polsce pod względem ilość zamieszkujących go zwierząt. Zostało otwarte w 1865 roku. Jego powierzchnia wynosi 33 hektary. To tam znajduje się jedyne w Polsce Afrykarium z bardzo nowoczesnym oceanarium. W ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu znajduje się ponad 11 tysięcy gatunków oraz 14 tysięcy zwierząt. Wrocławski ogród zoologiczny jest jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanym zoo w Polsce, a nawet w Europie. Ciekawostką jest, że dzienny rekord wejść do tego zoo wynosi ponad 28 tysięcy osób, co robi ogromne wrażenie. Warto dodać, że jeśli chodzi o liczbę mieszkających tam zwierząt to zoo we Wrocławiu zajmuje w tej kategorii 3 miejsce na świecie.

Największe zoo na świecie to ogromne ogrody zoologiczne będące 'miejscem zamieszkania' dla wielu zwierząt. Największe zoo na świecie

Gdański ogród zoologiczny. Największy ogród zoologiczny liczący ponad 100 ha

Gdański ogród zoologiczny jest największy w Polsce biorąc pod uwagę powierzchnię - liczy ona około 125 hektarów. Zoo cieszy się sporą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Trójmiasta, ale także wśród turystów, którzy odwiedzają Pomorze w sezonie letnim. Zoo w Gdańsku zamieszkuje prawie 800 gatunków zwierząt, a ciekawostką jest to, że do niektórych z nich można podejść bliżej, a nawet się przytulić co jest ogromną atrakcją zwłaszcza dla dzieci tych młodszych.

Gdańskie zoo jest największym pod względem powierzchni w Polsce.Gdańskie zoo jest największym pod względem powierzchni w Polsce. zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Zoo w Poznaniu: Stare Zoo i Nowe Zoo – które jest lepsze?

Poznań jest miastem, w którym możemy odwiedzić aż dwa ogrody zoologiczne. Zarówno jedno jak i drugie warto odwiedzić i poznać jego mieszkańców.

Zobacz wideo Dlaczego krokodyle płaczą? Skąd się biorą krokodyle łzy?

Stare zoo w Poznaniu powstało w XIV wieku i jest zdecydowanie jednym z najstarszych w Polsce. Na chwilę obecną miejsce to pełni funkcję ogólnodostępnego parku więc można je zwiedzać zupełnie za darmo. Żeby urozmaicić dzieciom oglądanie zwierząt stworzono tam dodatkowo park linowy, plac zabaw i ustawiono karuzele dla najmłodszych.

Nowe zoo w Poznaniu natomiast jest zdecydowanie większe od starego i zajmuje dość rozległy, zalesiony teren. Spacerując po tym ogrodzie zoologicznym można odnieść wrażenie, że jest się w lesie. Nowe zoo zajmuje 2. miejsce co do wielkości w Polsce. Zobaczyć w nim można największą w Europie kolekcję ptaków drapieżnych i sów, a także wybieg dla niedźwiedzi. Dodatkowo warto dodać, że w całej Europie nie ma tak dużej słoniarni jak ta zlokalizowana w poznańskim zoo.

Wrocławskie zoo – poznaj atrakcje największego zoo w Polsce

Wrocławskie zoo cieszy się niebywałą popularnością wśród mieszkańców Wrocławia i turystów. Nie powinno to raczej nikogo dziwić, ponieważ ten ogród zoologiczny naprawdę wywiera pozytywne wrażenie. Zoo podzielone jest na 12 różnych sektorów:

 • Afrykarium
 • Słoniarnia
 • Terrarium z motylarnią i "smokami Indonezji"
 • Pawilon "Klimat, ludzie, zwierzęta"
 • Małpiarnia
 • Ptaszarnia
 • Akwarium
 • Sahara
 • Pawilon małp człekokształtnych
 • Krokodylarnia
 • Ranczo i dziedziniec
 • Terai

Wrocławski ogród zoologiczny należy także do prestiżowych stowarzyszeń: Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów oraz Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Zoo w Warszawie cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim.Zoo w Warszawie cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Zoo warszawskie. Sprawdź czy warto odwiedzić zoo w stolicy

Warszawskie zoo nie należy do tych największych w Polsce. Mimo wszystko warto je odwiedzić i poznać jego mieszkańców. Zoo w Warszawie zajmuje powierzchnię 40 hektarów. Mieszka w nim 12 tysięcy zwierząt reprezentujących 500 gatunków. Oficjalne otwarcie ogrodu zoologicznego w Warszawie miało miejsce 11 marca 1928 roku.

Karkonosze to dobry kierunek na wypad weekendowy. Gdzie na weekend jesienią? Najlepsze pomysły na wypad weekendowy

Zoo w Łodzi. Orientarium czyli najnowsza i najchętniej odwiedzana atrakcja Łodzi

Zoo w Łodzi przez bardzo długi czas było atrakcją wyłącznie dla mieszkańców miasta i okolic. Wszystko jednak zmieniło się 29 kwietnia bieżącego roku, ponieważ po kilku latach budowy w łódzkim zoo powstało Orientarium, czyli zespół nowoczesnych pawilonów wystawienniczych prezentujących gatunki z Azji Południowo-Wschodniej.

Orientarium w Łodzi przyciąga tłumy zwiedzających.Orientarium w Łodzi przyciąga tłumy zwiedzających. zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Ten obiekt to zdecydowanie najbardziej nowoczesny obiekt w Europie. Bije ogromne rekordy popularności, a w ciągu ostatniego lata codziennie odwiedzało go ponad 3000 osób dziennie. Ogromną atrakcją jest tam kąpiel i karmienie słoni.

Zobacz też: Gdzie pojechać na weekend w październiku? Zaplanuj jesienny weekend w Polsce

Więcej o: