Największe zoo w Polsce nie znajduje się w stolicy. Który ogród zoologiczny jest największy w kraju?

Największe zoo w Polsce może pochwalić się wieloma gatunkami ciekawych zwierząt z całego świata. Ogrody zoologiczne to miejsca, które cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Który z polskich ogrodów zoologicznych jest największym zoo w Polsce?

Największe zoo w Polsce: Wrocław. To tam znajduje się słynne Afrykarium

Największe zoo w Polsce wbrew przekonaniu wielu osób nie znajduje się w Warszawie, a w stolicy Dolnego Śląska. Zoo we Wrocławiu jest uważane za największe w Polsce pod względem ilość zamieszkujących go zwierząt. Zostało otwarte w 1865 roku. Jego powierzchnia wynosi 33 hektary. To tam znajduje się jedyne w Polsce Afrykarium z bardzo nowoczesnym oceanarium. W ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu znajduje się ponad 11 tysięcy gatunków oraz 14 tysięcy zwierząt. Wrocławski ogród zoologiczny jest jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanym zoo w Polsce, a nawet w Europie. Ciekawostką jest, że dzienny rekord wejść do tego zoo wynosi ponad 28 tysięcy osób, co robi ogromne wrażenie. Warto dodać, że jeśli chodzi o liczbę mieszkających tam zwierząt to zoo we Wrocławiu zajmuje w tej kategorii 3 miejsce na świecie.

Gdański ogród zoologiczny. Największy ogród zoologiczny liczący ponad 100 ha

Gdański ogród zoologiczny jest największy w Polsce biorąc pod uwagę powierzchnię - liczy ona około 125 hektarów. Zoo cieszy się sporą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Trójmiasta, ale także wśród turystów, którzy odwiedzają Pomorze w sezonie letnim. Zoo w Gdańsku zamieszkuje prawie 800 gatunków zwierząt, a ciekawostką jest to, że do niektórych z nich można podejść bliżej, a nawet się przytulić co jest ogromną atrakcją zwłaszcza dla dzieci tych młodszych.

Gdańskie zoo jest największym pod względem powierzchni w Polsce.Gdańskie zoo jest największym pod względem powierzchni w Polsce. zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Zoo w Poznaniu: Stare Zoo i Nowe Zoo – które jest lepsze?

Poznań jest miastem, w którym możemy odwiedzić aż dwa ogrody zoologiczne. Zarówno jedno jak i drugie warto odwiedzić i poznać jego mieszkańców.

Zobacz wideo Dlaczego krokodyle płaczą? Skąd się biorą krokodyle łzy?

Stare zoo w Poznaniu powstało w XIV wieku i jest zdecydowanie jednym z najstarszych w Polsce. Na chwilę obecną miejsce to pełni funkcję ogólnodostępnego parku więc można je zwiedzać zupełnie za darmo. Żeby urozmaicić dzieciom oglądanie zwierząt stworzono tam dodatkowo park linowy, plac zabaw i ustawiono karuzele dla najmłodszych.

Nowe zoo w Poznaniu natomiast jest zdecydowanie większe od starego i zajmuje dość rozległy, zalesiony teren. Spacerując po tym ogrodzie zoologicznym można odnieść wrażenie, że jest się w lesie. Nowe zoo zajmuje 2. miejsce co do wielkości w Polsce. Zobaczyć w nim można największą w Europie kolekcję ptaków drapieżnych i sów, a także wybieg dla niedźwiedzi. Dodatkowo warto dodać, że w całej Europie nie ma tak dużej słoniarni jak ta zlokalizowana w poznańskim zoo.

Wrocławskie zoo – poznaj atrakcje największego zoo w Polsce

Wrocławskie zoo cieszy się niebywałą popularnością wśród mieszkańców Wrocławia i turystów. Nie powinno to raczej nikogo dziwić, ponieważ ten ogród zoologiczny naprawdę wywiera pozytywne wrażenie. Zoo podzielone jest na 12 różnych sektorów:

 • Afrykarium
 • Słoniarnia
 • Terrarium z motylarnią i "smokami Indonezji"
 • Pawilon "Klimat, ludzie, zwierzęta"
 • Małpiarnia
 • Ptaszarnia
 • Akwarium
 • Sahara
 • Pawilon małp człekokształtnych
 • Krokodylarnia
 • Ranczo i dziedziniec
 • Terai

Wrocławski ogród zoologiczny należy także do prestiżowych stowarzyszeń: Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów oraz Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.

Zoo w Warszawie cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim.Zoo w Warszawie cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Zoo warszawskie. Sprawdź czy warto odwiedzić zoo w stolicy

Warszawskie zoo nie należy do tych największych w Polsce. Mimo wszystko warto je odwiedzić i poznać jego mieszkańców. Zoo w Warszawie zajmuje powierzchnię 40 hektarów. Mieszka w nim 12 tysięcy zwierząt reprezentujących 500 gatunków. Oficjalne otwarcie ogrodu zoologicznego w Warszawie miało miejsce 11 marca 1928 roku.

Zoo w Łodzi. Orientarium czyli najnowsza i najchętniej odwiedzana atrakcja Łodzi

Zoo w Łodzi przez bardzo długi czas było atrakcją wyłącznie dla mieszkańców miasta i okolic. Wszystko jednak zmieniło się 29 kwietnia bieżącego roku, ponieważ po kilku latach budowy w łódzkim zoo powstało Orientarium, czyli zespół nowoczesnych pawilonów wystawienniczych prezentujących gatunki z Azji Południowo-Wschodniej.

Orientarium w Łodzi przyciąga tłumy zwiedzających.Orientarium w Łodzi przyciąga tłumy zwiedzających. zdjęcie ilustracyjne, Shutterstock

Ten obiekt to zdecydowanie najbardziej nowoczesny obiekt w Europie. Bije ogromne rekordy popularności, a w ciągu ostatniego lata codziennie odwiedzało go ponad 3000 osób dziennie. Ogromną atrakcją jest tam kąpiel i karmienie słoni.

Zobacz też: Gdzie pojechać na weekend w październiku? Zaplanuj jesienny weekend w Polsce

Więcej o: