Jezioro Żywieckie - malownicze miejsce u podnóża gór, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu

Jezioro Żywieckie to zbiornik retencyjny na rzece Soła, koło Żywca, utworzony w 1966 roku poprzez zalanie kilku wsi, m.in. Tresnej i Starego Żywca. Choć systematycznie zamulają go nanosy rzeczne oraz materiały pochodzące z abrazji jego brzegów, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Sprawdzamy, jakie atrakcje ma do zaoferowania Jezioro Żywieckie.

Jezioro Żywieckie: atrakcje

Jednym z częściej odwiedzanych miejsc u stóp Beskidu Małego jest Jezioro Żywieckie. Atrakcje, jakie ma do zaoferowania, sprawiają, że jest lokalizacją interesującą dla wielu turystów. Już samo położenie, z jednej strony w sąsiedztwie miasta Żywiec, z drugiej – u podnóża gór, sprawia, że każdy, kto tu przyjedzie, znajdzie coś dla siebie. Niewątpliwie, jak większość zbiorników wodnych, Jezioro Żywieckie jest miejscem idealnym do plażowania oraz kąpieli w strzeżonych kąpieliskach. Jednak główną atrakcją, z której słynie Jezioro Żywieckie, jest możliwość uprawiania sportów wodnych. Na miejscu można skorzystać z usług licznych wypożyczalni łodzi czy kajaków, wypoczywać pływając po wodach jeziora rowerkiem wodnym, a nawet zrobić kurs żeglarstwa czy windsurfingu, dzięki ofercie znajdujących się na miejscu szkół i instruktorów. Istnieje też opcja skorzystania z rejsu widokowego po Jeziorze Żywieckim. Jednak nie tylko amatorzy sportów wodnych chętnie odwiedzają to miejsce. Okazuje się, że Jezioro Żywieckie jest idealnym miejscem dla wędkarzy, którzy odnajdą ciszę i spokój w licznych zatoczkach. Okolice zbiornika są terenami atrakcyjnymi dla miłośników grzybobrania – w otaczających jezioro gęstych lasach można znaleźć wiele interesujących okazów. W pobliżu Jeziora Żywieckiego znajdują się oczywiście liczne górskie szlaki, trasy trekkingowe czy drogi zapraszające do uprawiania kolarstwa górskiego. Na pobliską górę Żar można dostać się pieszo lub z pomocą kolejki linowo-terenowej, warto też odwiedzić Żywiec. W mieście tym na szczególną uwagę zasługuje zespół zamkowo-parkowy, w skład którego wchodzi Stary Zamek, stanowiący siedzibę Muzeum Miejskiego, Nowy Zamek (neoklasycystyczny pałac Habsburgów) oraz utrzymany w stylu angielskim Park Zamkowy z Domkiem Chińskim. Interesującymi zabytkami są również: XV-wieczna konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ratusz z 1868 roku oraz powstały w 1856 roku Browar w Żywcu, którego Muzeum to obecnie jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta.

Jezioro Żywieckie. Zdjęcie ilustracyjneJezioro Żywieckie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jezioro Żywieckie: plaża

Wielbiciele plażowania w górach zdecydowanie powinni udać się nad Jezioro Żywieckie. Plaża w zatoce Moszczanka, na wschodnim brzegu zbiornika, usytuowana przy Ośrodku Żeglarskim Politechniki Krakowskiej, cieszy się wśród turystów szczególną popularnością, zwłaszcza że jest zarówno bezpłatna, jak i strzeżona. Po zachodniej stronie Jeziora Żywieckiego turystów przyciąga plaża w Zarzeczu. Jest bardzo urokliwa, a dodatkowym jej atutem jest bezpieczna dla dzieci płycizna. W Żywcu odpoczywać nad wodą można również na Plaży Pod Rybakiem. Kamienista plaża zlokalizowana jest u wylotu ulicy Nad Jeziorem, rozciąga się z niej piękny widok na okolicę, dobrze czują się tu także wędkarze.

Zapora wodna na Jeziorze Żywieckim. Tresna, 02.07.1993Zapora wodna na Jeziorze Żywieckim. Tresna, 02.07.1993 Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Jezioro Żywieckie: jakość wody

Wybierających na miejsce odpoczynku i rekreacji Jezioro Żywieckie, jakość wody interesuje w dużym stopniu. Warto więc wiedzieć, że od wielu lat trwają systematyczne prace nad czystością wód jeziora. W tym celu na terenie powiatu żywieckiego wykonano sieć kanalizacyjną i wodociągową, która sprawia, że do wód jeziora nie wpływają ścieki. Regularnie podejmowane są również starania w kwestii odmulania jeziora. Od momentu powstania zbiornika pokłady mułu systematycznie zmniejszają jego objętość, nic więc dziwnego, że odmulenie Jeziora Żywieckiego jest obecnie działaniem priorytetowym. I choć woda w zbiorniku jest stosunkowo czysta, nie zawsze istnieje możliwość kąpieli w nim. Dzieje się tak w czasie, gdy temperatura wody i powietrza jest szczególnie wysoka – wówczas może dojść do zakwitu sinic, który nie tylko powoduje mętnienie wody i zmianę jej koloru na zielony, ale także skutkuje obecnością w wodzie szkodliwych dla zdrowia ludzkiego toksyn.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Jezioro Żywieckie: jakie ryby można złowić?

Wędkarze również chętnie wybierają się nad Jezioro Żywieckie. Jakie ryby można złowić w jego wodach? Okazuje się, że zbiornik ten kryje w sobie wiele popularnych gatunków ryb, takich jak chociażby okoń, płoć, karp czy ukleja. Najbardziej zarybione są południowe brzegi jeziora, a także największa zatoka przy jego zachodnim brzegu. Aby wędkować w Jeziorze Żywieckim wystarczy wykupić krótkoterminową licencję wędkarską (nawet jednodniową) i próbować swoich sił w łowieniu sandaczy, szczupaków, leszczy czy sumów.

Jezioro Żywieckie (zdjęcie ilustracyjne)Jezioro Żywieckie (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Jezioro Żywieckie: strefa ciszy

Czy ciszę i spokój można znaleźć nad Jeziorem Żywieckim? Strefa ciszy wprowadzona została zakazem używania jednostek pływających, napędzanych silnikami spalinowymi. Zakaz nie dotyczy silników spalinowych o mocy do 10kW, a także statków spacerowych, o ile świadcząc usługi w zakresie przewozu pasażerów korzystają z silników spełniających określone wymogi. Zakaz ten ma na celu ochronę osób wypoczywających nad Jeziorem Żywieckim przed nadmiernym hałasem powodowanym przez użytkowanie łodzi o napędzie spalinowym. Z pewnością sprzyja też wędkarzom.

Zobacz też: Lasy polskie: najbardziej popularne w naszym kraju są lasy iglaste. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Sprawdzamy

Więcej o: