Gdzie jechać na weekend w Małopolskę? Trzy wyjątkowe miejsca na wycieczkę na początek jesieni

Zastanawiasz się, gdzie jechać na weekend w Małopolskę? Te trzy wyjątkowe miejsca są idealne na jesienną wycieczkę na łono natury. Na pewno przypadną do gustu miłośnikom wędrówek.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Małopolska to malowniczy region na południowym wschodzie kraju. Jest w nim mnóstwo pięknych miejsc wartych odwiedzenia. Te trzy są szczególnie piękne jesienią, więc warto o tej porze roku zrobić sobie wycieczkę na łono natury. 

Gdzie jechać na weekend w Małopolskę? Te dwa miejsca są w sam raz na wycieczkę z dziećmi

Pierwszym miejscem na liście jesiennych perełek Małopolski jest Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej znajdujący się przy głównej drodze z Tarnowa. Jest pełen ostańców piaskowcowych o niesamowitych kształtach. Dzieci będą się świetnie bawiły spacerując po skalnym labiryncie i wymyślając, co im przypominają poszczególne ostańce. Poznają też lokalne legendy i opowieści. Jest to też świetne miejsce do fotografowania. Można tu zrobić naprawdę piękne ujęcia. 

Kolejnym miejscem są Ogrody Zmysłów (Sensoryczne) w Muszynie. To ogrody specjalnie przystosowane, aby móc chłonąć ich piękno wszystkimi zmysłami. W ogrodach wydzielono osiem stref:

  • Strefa zdrowia -  ze sprzętem do lekkich i przyjemnych ćwiczeń,
  • Strefa zapachu - rośliny dobrane w cudowne bukiety zapachowe,
  • Strefa dźwięku - tutaj można wysłuchać się w szum drzew, szmer wody i świergot ptaków,
  • Strefa zapachowo - dotykowa - tutaj są rośliny dobrane pod kątem faktury i kształtu liści i kwiatów,
  • Strefa smaku - w tej części można próbować różnych orzechów, owoców i ziół,
  • Strefa wzroku - tak naprawdę biegnie przez cały kompleks. Jest też wieża widokowa, z której można zobaczyć między innymi panoramę ruin muszyńskiego zamku, barkowego kościoła czy ogrodów ze stawami i pijalnię wody 
  • Strefa Afrodyty - w tym miejscu zakochane pary mogą posadzić drzewko miłości i zostawić na nim kłódkę ze swoimi imionami,
  • Strefa baśni i legend o Muszynie - w tej części można zapoznać się z lokalnymi legendami i opowieściami. Na pewno spodoba się dzieciom.

Gdzie jechać na weekend w Małopolskę? Ostatnie miejsce jest wyjątkowe szczególnie jesienią

Ostatnim punktem spisu małopolskich miejsc na jesienną wycieczkę jest spływ Dunajcem w Pieninach. Trasa spływu prowadzi przez bardzo malownicze miejsca, aż do serca Pienińskiego Parku Narodowego. Spływ zaczyna się w przystani flisackiej w Sromowcach-Kątach, a kończy (zależnie od wyboru trasy) w Krościenku (krótsza wycieczka) lub Szczawnicy (dłuższa wyprawa). Jesienią jest tu szczególnie pięknie, gdy okoliczne drzewa mienią się barwami. Podziwianie widoków z płynącej tratwy to cudowne doświadczenie. 

Więcej o: