Za spokojne miejsca do nauki w Warszawie uchodzić mogą biblioteki. Studenci najchętniej korzystają z książnic uczelnianych, których pomieszczenia nierzadko dostępne są również dla osób z daną uczelnią niezwiązanych. I tak na przykład z czytelni Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie korzystać może każdy, kto założy tu kartę biblioteczną. Posiadacze takiej karty mogą nie tylko przeglądać na miejscu udostępniane przez bibliotekę zbiory, ale także zyskują nieograniczony dostęp do nielimitowanego Internetu (oraz atmosferę spokoju i skupienia). Studenci i pracownicy uniwersytetu dodatkowo mogą korzystać z kabin do pracy indywidualnej, po uprzednim ich zarezerwowaniu. Miejscem dostępnym dla wszystkich jest również Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, w której czytelnicy mogą korzystać z czytelni, stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu oraz z bezprzewodowego Internetu. Warto też udać się do czytelni Biblioteki Narodowej. Naprzeciw potrzebom osób szukających bezpłatnego miejsca do nauki czy pracy zdalnej wychodzą także galerie handlowe. Na przykład w Galerii Łomianki powstała darmowa, kameralna przestrzeń coworkingowa, nazwana po prostu "Coworking". Wydzielony lokal wyposażono w biurka i krzesła oraz nielimitowany dostęp do Internetu, znalazło się tu również miejsce do odpoczynku. W galerii Wola Park również istnieje otwarta strefa do nauki i pracy. Komfortowe warunki zapewniają wygodne fotele i stoły, odpowiednie oświetlenie oraz potrzebne sprzęty. Do dyspozycji klientów pozostają: bezpłatne Wi-Fi, ładowarki indukcyjne i tradycyjne, bezprzewodowa drukarka oraz ekrany z wyjściem HDMI do wyświetlania prezentacji. Przerwę w nauce można spędzić tuż obok, w strefie restauracyjnej z bogatą ofertą gastronomiczną, albo odpocząć w miejscu relaksu nazwanym Antresolą. Podobnych wydzielonych stref do nauki czy pracy zdalnej warto szukać też w innych galeriach handlowych, które od dłuższego już czasu oferują swoim klientom bezpłatny dostęp do nielimitowanego Internetu.
Ranking miejsc do nauki w Warszawie otwierają z pewnością kawiarnie. Nie są to, co prawda, miejsca najcichsze, ale panujący w nich przytłumiony gwar może być elementem sprzyjającym skupieniu. Takim przyjaznym uczącym się miejscem jest na przykład Kawiarnia Kafka przy ul. Oboźnej 3, wypełniona książkami. Przy licznych stolikach można się rozsiąść na wygodnych kanapach lub fotelach, do dyspozycji klientów są również stoły i leżaki na zewnątrz. Obok kawy w prostym menu znalazły się śniadania, domowe wypieki czy lunche. Klienci mogą do woli korzystać z darmowego Wi-Fi i podłączyć laptopa do zasilania. Osoby lubiące duże przestrzenie mogą odwiedzić bistro Wars i Sawa w Nowym, mieszczące się w Nowym Teatrze, przy ul. Madalińskiego 10/16. Przestronne i dobrze oświetlone miejsce, w którym bez większego trudu znajdzie się stolik do nauki i wolne gniazdko do podłączenia ładowarki oraz nieograniczone ilości darmowego Internetu, kusi też interesującym menu i doskonałą kawą. Najwyżej jakości kawa oraz ciekawe menu to również zalety kawiarni STOR, w dwóch lokalizacjach: przy ul. Brackiej 18 i przy ul. Tamka 33. A jeśli ktoś nie jest fanem kawy, może wybrać herbaciarnię, np. Będę Później przy ul. Słupeckiej 4 czy Same Fusy przy ul. Nowomiejskiej 10.
Jeśli nie w bibliotece, galerii handlowej lub kawiarni, to gdzie uczyć się w Warszawie? Można spróbować skorzystać ze specjalnie stworzonych darmowych miejsc do coworkingu. Choć adresowane są one głównie do freelancerów oraz przedsiębiorców, to i studenci czy starsi uczniowie mogą wykorzystać te przestrzenie do nauki. Jednym z takich miejsc jest District Hall, strefa mieszcząca się w kompleksie biurowym Varso Place, na 1. piętrze budynku Varso II, przy ul. Chmielnej 73. Stanowi część kampusu innowacyjnego, stworzonego przez Cambridge Innovation Center. Podobnym miejscem jest Campus Warsaw, strefa stworzona przez firmę Google. Obecnie mieści się przy Placu Konesera 10. Przestrzeń coworkingowa dostępna jest też w Bielańskim Integratorze Przedsiębiorczych, przy Alei Zjednoczenia 25. Na pierwszą wizytę w tym miejscu trzeba się zapisać, później można bezpłatnie korzystać z biurek dostępnych w systemie "hot desk", bezprzewodowego Internetu, a nawet możliwości druku. Z ciekawą ofertą nie tylko do swoich klientów wychodzi też bank Santander, który w dwóch swoich placówkach, przy ul. Złotej 44 i przy ul. Targowej 49/51 stworzył przestrzenie coworkingowe Work/Café Santander, czynne w godzinach pracy banku.
Lista miejsc do nauki w Warszawie przedstawia się następująco:
Zobacz też: Beskidy. Co warto odwiedzić o tym paśmie górskim? Najwyższe szczyty i najłatwiejsze szlaki