Największe oceanarium w Polsce posiada aż 68 akwariów. Gdzie jeszcze można spotkać takie atrakcje?

Gdzie znajduje się największe oceanarium w Polsce? W których miastach można skorzystać z takich atrakcji? Z pewnością warto to wiedzieć, bo morskie akwaria nierzadko robią na widzach bardzo duże wrażenie.

Największe oceanarium w Polsce

Gdzie jest największe oceanarium w Polsce? Akwaria morskie bywają prawdziwymi atrakcjami w różnych miastach świata. Słyną z nich m.in. Chicago, Tokio, Berlin czy Barcelona. Możliwość oglądania egzotycznego podwodnego świata z ciekawymi ekspozycjami, roślinami i zwierzętami kusi. Nic dziwnego, że takie miejsca można odwiedzać także w naszym kraju. 

Czwartek, 19 listopada, Gdynia. Ośmiornica Karolina, nowy nabytek gdyńskiego Akwarium Czwartek, 19 listopada, Gdynia. Ośmiornica Karolina, nowy nabytek gdyńskiego Akwarium  Fot. Kamil Gozdan / Agencja Wyborcza.pl

Największe oceanarium w Polsce znajduje się w Gdyni. Gdyńskie Akwarium jest jedną z największych atrakcji miasta. Zlokalizowano je na Molo Południowym w budynku z 1938 r. Można tu podziwiać aż 68 akwariów a w nich 1500 zwierząt z 250 gatunków. Oceanarium jest podzielone na sale tematyczne. Oczywiście jedną z nich jest Sala Bałtycka. 

Oceanarium - bilety

Jak droga może być wizyta w oceanarium? Bilety z reguły nie są bardzo kosztowne. Suma, którą trzeba wydać, różni się jednak w zależności od konkretnego obiektu. W przypadku Akwarium Gdyńskiego będzie to w sezonie wakacyjnym:

  • 35 zł dla dorosłych;
  • 25 zł jeśli chodzi o bilet ulgowy dla dzieci, uczniów, emerytów, rencistów i studentów do 26 r. ż.;
  • 15 zł dla osób niepełnosprawnych;
  • dzieci do 5 r. ż. wchodzą za darmo. 
Zobacz wideo Skąd się bierze zmącona woda nad polskim morzem?

Oceanarium nad morzem: Nautilus w Gdańsku

Duże oceanarium nad morzem? Gdyńskiemu Akwarium rośnie bardzo ciekawa konkurencja. W Gdańsku bowiem budowane jest akwarium Nautilus, które ma się stać największym oceanarium w Polsce. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 r. Według zapowiedzi ma się w nim znaleźć także 9 basenów i egzotyczna laguna dostępna przez cały rok. 

Wizualizacje parku rozrywki Nautilus w GdańskuWizualizacje parku rozrywki Nautilus w Gdańsku screen YouTube PFI Future SA

Oceanarium Wrocław - Afrykanarium

Co z oceanarium we Wrocławiu? Jedną z atrakcji miasta i tutejszego zoo jest ciekawe Afrykanarium. Prezentuje się tutaj ekosystemy, które związane są z Czarnym Lądem. Zwierzęta żyją tu w warunkach zbliżonych do naturalnych. Wyjątkowość tego miejsca spowodowana jest także tym, że jest to jedyne akwarium morskie poświęcone faunie i florze tylko jednego kontynentu. Można tu znaleźć ekspozycje takie, jak choćby Kanał Mozambicki, Morze Czerwone lub Afryka Wschodnia.

Oceanarium we WrocławiuOceanarium we Wrocławiu MIECZYSŁAW MICHALAK

Akwarium morskie w zoo - oceanarium w Łodzi

Akwaria z ekspozycjami morskimi bardzo często są częścią zoo. Oceanarium w Łodzi urządzone jest właśnie w taki sposób. W ramach łódzkiego Orientarium można zwiedzać także strefę oceaniczną z podwodnym tunelem o długości 26 m. Miejsce dla życia znalazło tu ok. 1400 ryb. Wśród nich są rekiny gitarowe, żarłacze i płaszczki.  

Orientarium w Łodzi (zdjęcie ilustracyjne)Orientarium w Łodzi (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl

Oceanarium - pomorskie

Gdzie jeszcze warto wybrać się do oceanarium? Pomorskie zdecydowanie przoduje jeśli chodzi o tego typu atrakcje. Nic dziwnego, bo przecież to właśnie z terenami nadmorskimi kojarzą się akwaria morskie. Jedne z najciekawszych można zobaczyć w Redzie i na Helu

Aquapark przy ul. Morskiej w Redzie łączy różne funkcje i atrakcje. Jedną z największych jest możliwość podziwiania zbiornika z rybami morskimi, których jest tu 700 gatunków. Specjalna architektura zbiornika sprawia, że symulowane są pory dnia i fazy księżyca. Dzięki temu ryby mają dobre warunki do życia i wzrostu. 

Aquapark w RedzieAquapark w Redzie JAN RUSEK

Niebywale ciekawą atrakcją jest też Fokarium na Helu. Miejsce to nie jest prowadzone dla celów komercyjnych, ale służy ono ochronie fok jako cennego gatunku zamieszkującego Bałtyk. 

Zobacz też: Najstarsze drzewa w Polsce. Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje 1272-letni cis

Więcej o: