10 najbardziej niedocenianych miast w Polsce. Ciekawe propozycje na nietypowy weekend. Białystok na czele rankingu

Czy potrafiłby¶ wskazać 10 najbardziej niedocenianych miast w Polsce? Co jaki¶ czas przeprowadzane s± tego typu sondy, a ich wyniki mog± się znacznie od siebie różnić. Postaramy się wskazać propozycje miast nietypowych, nieoczywistych, ciekawych i zasługuj±cych na uwagę, choć niejednokrotnie niedocenianych.

Nietypowe miasta w Polsce

Jakie nietypowe miasta w Polsce warto odwiedzić? Na uwagę zasługują chociażby: Kłodawa, Tykocin i Żyrardów.

Kłodawa

Miasto w województwie wielkopolskim z XVIII-wiecznym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i urokliwym drewnianym kościołem świętych Fabiana i Sebastiana z 1557 roku. Sławę przyniosła mu największa czynna kopalnia soli kamiennej w kraju, w której znajduje się najgłębsza w Polsce podziemna trasa turystyczna (zwiedzający mogą zejść na poziom 600 metrów pod ziemią). Ciekawostką jest fakt, że jest to jedyne miejsce w Europie, gdzie wydobywa się sól różową.

Wagoniki napełnione solą w kopalni w Kłodawie. Z ponad milion ton soli, którą sypiemy każdego roku na polskie drogi, prawie połowa pochodzi z kopalni Kłodawa.Wagoniki napełnione solą w kopalni w Kłodawie. Z ponad milion ton soli, którą sypiemy każdego roku na polskie drogi, prawie połowa pochodzi z kopalni Kłodawa. Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

Tykocin

Położone nad Narwią miasto w województwie podlaskim. Wyróżnia je przede wszystkim zachowany oryginalny układ przestrzenny miasta, z widoczną granicą części żydowskiej i z Wielką Synagogą z 1642 roku. Historia tej malowniczej miejscowości sięga XV wieku, kiedy to nadano jej prawa miejskie. Urzeka licznymi, XVIII-wiecznymi zabytkami, z późnobarokowym kościołem p.w. Świętej Trójcy na czele.

Wagoniki napełnione solą w kopalni w Kłodawie. Z ponad milion ton soli, którą sypiemy każdego roku na polskie drogi, prawie połowa pochodzi z kopalni Kłodawa.Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Żyrardów

Miasto w województwie mazowieckim nazywane stolicą polskiego lnu. Jest jedynym w Europie miastem z zachowanym w całości zespołem urbanistycznym z przełomu XIX i XX wieku. Na uwagę zasługuje też kościół Matki Bożej Pocieszenia z cennymi secesyjnymi witrażami, przypisywanymi Józefowi Mehofferowi.

ŻyrardówŻyrardów Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Ciekawe miasta w Polsce

Nie ulega wątpliwości, że mamy liczne ciekawe miasta w Polsce. Oczywiście sympatią turystów, krajowych i zagranicznych, cieszą się takie metropolie, jak Kraków, Gdańsk czy Wrocław, ale wśród ciekawych i wartych zobaczenia miejscowości można wymienić również Chełmno, Sandomierz czy Zwierzyniec.

Chełmno

Miasto w województwie kujawsko-pomorskim, usytuowane nad Wisłą, zwane Miastem Zakochanych. W tutejszym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdują się relikwie świętego Walentego – patrona zakochanych, na Nowych Plantach można podziwiać Ławeczkę Zakochanych, zaś w Parku Pamięci i Tolerancji im. L. Rydygiera znajduje się symbol miasta: dwa połączone serca. Chełmskie Stare Miasto wpisane jest na listę pomników historii. Obok licznych zabytkowych budynków warto też zobaczyć Park Miniatur Zamków Krzyżackich.

Chełmno. Zdjęcie ilustracyjneChełmno. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Sandomierz

Miasto nad Wisłą, w województwie świętokrzyskim, położone, niczym Rzym, na siedmiu wzgórzach. Stanowi istny raj dla turystów, z uwagi na liczne zabytki, ze Starym Miastem i górującym nad Sandomierzem zamkiem na czele. Warto wiedzieć, że w podziemiach miasta rozciąga się trasa turystyczna, można też spróbować wycieczki śladami bohatera popularnego serialu ''Ojciec Mateusz''.

Chełmno. Zdjęcie ilustracyjneFot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Zwierzyniec

Nazywane Perłą Roztocza miasto w województwie lubelskim, położone nad Wieprzem, otoczone lasami Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na uwagę zasługuje w szczególności kościół św. Jana Nepomucena ''Na Wyspie'', browar z początku XIX wieku, a także dzielnica Borek, stanowiąca kompleks wybudowanych w latach 20. i 30. XX wieku drewnianych domów. Będąc w Zwierzyńcu, warto też zobaczyć jedyny na świecie pomnik szarańczy, upamiętniający zwycięstwo nad tym owadem w 1711 roku.

ZwierzyniecZwierzyniec Jurek Adamski / Shutterstock

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Lista ciekawych miast w Polsce

Lista ciekawych miast w Polsce mogłaby być bardzo długa, my przedstawiamy 10 miejscowości wartych odwiedzenia, z uwagi na położenie, architekturę czy zabytki:

  • Chełmno (woj. kujawsko-pomorskie)
  • Chojnice (woj. pomorskie)
  • Kazimierz Dolny (woj. lubelskie)
  • Reszel (woj. warmińsko-mazurskie)
  • Rzeszów (stolica województwa podkarpackiego)
  • Sandomierz (woj. świętokrzyskie)
  • Sanok (woj. podkarpackie)
  • Supraśl (woj. podlaskie)
  • Wolin (woj. zachodniopomorskie)
  • Zwierzyniec (woj. lubelskie)

Lista nietypowych miast w Polsce

Równie imponująco mogłaby się przedstawiać lista nietypowych miast w Polsce. Wskazujemy 10 miejscowości, które, zupełnie niesłusznie, są niedoceniane przez turystów, choć na szczęście powoli się to zmienia:

  • Białystok (stolica województwa podlaskiego)
  • Bydgoszcz (woj. kujawsko-pomorskie)
  • Katowice (woj. śląskie)
  • Kłodawa (woj. wielkopolskie)
  • Szczecin (stolica województwa zachodniopomorskiego)
  • Szydłów (woj. świętokrzyskie)
  • Trzebiatów (woj. zachodniopomorskie)
  • Tykocin (woj. podlaskie)
  • Złotoryja (woj. dolnośląskie)
  • Żyrardów (woj. mazowieckie)

Ranking nietypowych miast w Polsce

Ranking nietypowych miast w Polsce otwierać może Białystok, często wymieniany jako jedno z najbardziej niedocenianych miast w Polsce. Stolica województwa i regionu jest największym miastem Podlasia. Od lat przechodzi metamorfozę, stawiając na inwestycje i ekologię. Ponad 30 procent jego powierzchni to tereny zielone, co pozostaje nie bez znaczenia dla specyficznego, zdrowego mikroklimatu miasta, położonego na obszarze zwanym Zielonymi Płucami Polski. Na terenie Białegostoku znajdują się dwa rezerwaty przyrody, a w sąsiedztwie aglomeracji – Narwiański Park Narodowy. Do atrakcji miasta należy z pewnością zespół pałacowo-parkowy Branickich, którego początki sięgają XVI wieku, warto zobaczyć też zespół bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w skład którego wchodzi renesansowy kościół Farny, będący najstarszym budynkiem w mieście. Na uwagę zasługują też: ratusz, liczne świątynie rzymsko-katolickie i prawosławne, rezydencje, tereny zielone oraz murale białostockie.

BiałystokBiałystok Fot. shutterstock

W rankingu niedocenianych miast wymieniany jest również Szczecin, z licznymi terenami zielonymi oraz zabytkami wartymi obejrzenia. Reprezentacyjną część miasta stanowią Wały Chrobrego, na uwagę zasługują: Zamek Książąt Pomorskich, bazylika św. Jakuba i inne kościoły oraz liczne rezydencje i kamienice, zaś wśród współczesnej architektury uznanie wzbudza nowa siedziba Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. O miejsce w rankingu niedocenianych miast ze Szczecinem konkuruje Bydgoszcz, jeszcze nie tak dawno ciesząca się sławą jednego z najbrzydszych wśród dużych miast Polski. Systematycznie odnawiane Stare Miasto, zagospodarowane tereny nad Brdą i Wyspa Młyńska już teraz są wizytówką miasta. Coraz więcej jest terenów do rekreacji, do poznania zachęca unikalny system kanałów zwany Wenecją Bydgoską, a i na brak wydarzeń kulturalnych w Bydgoszczy narzekać nie można.

BydgoszczBydgoszcz fot. pixabay.com

Zobacz też: Miasta, które leżą nad Bugiem. Trzy miejscowości na Podlasiu, które warto odwiedzić

Więcej o: