Bieszczady - co zobaczyć? Planując podróż, sprawdź te propozycje. Gwarancja niesamowitych widoków

A gdyby rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady? Naszym zdaniem warto! Te pasma górskie są świetnym miejscem do odpoczynku od codzienności. Czekają tu na was urokliwe szklaki, piękne widoki i wyciszająca natura. Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Miłośnicy aktywnego wypoczynku odwiedzają tłumnie polskie góry każdego roku. Jednak gdy wyjazd do Zakopanego i wycieczka nad Morskie Oko wydaje ci się zbyt turystyczna, warto rozważyć wypad w Bieszczady

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Bieszczady to nazwa dwóch pasm górskich znajdujących się w łańcuchu Karpat. Można je podzielić na zlokalizowane zarówno po stronie ukraińskiej, jak i polskiej - Bieszczady Zachodnie oraz Wschodnie - jedynie po stronie naszych sąsiadów. Odwiedzający mogą ruszyć tu w trasę wieloma pięknymi szlakami oraz połoninami. Poznajcie miejsca, których nie wypada pominąć, podróżując w Bieszczady. 

Tarnica - wybierz się na najwyższy szczyt 

Tarnica jest najwyższym szczytem po polskiej stronie Bieszczad. Liczy 1346 m n.p.m. i jest zaliczana do Korony Gór Polski. Aby dostać się na miejsce, możecie skorzystać z wielu wejść - od strony Ustrzyk Górnych, Bukowego Berda czy Wołosatego. Za najłatwiejszy i najkrótszy uznaje się ten ostatni - niebieski szlak. Trasa w dwie strony to około 9 kilometrów marszu.

Na samym szczycie możecie dojrzeć żelazny krzyż. Został on wybudowany w 1987 roku, aby upamiętnić wędrówki Karola Wojtyły po Bieszczadach, a w szczególności dzień, w którym stanął na Tarnicy w 1953 roku. 

Bukowe Berdo – gwarancja niesamowitych widoków

Kolejnym wartym uwagi szczytem jest Połonina Dźwiniacka, nazywana częściej Bukowym Berdem mierzące 1311 m n.p.m. Znajduje się w niedalekiej odległości od Tarnicy, więc jeżeli macie siły, możecie połączyć obie wycieczki. Najkrótszy szlak na szczyt prowadzi z Mucznego (około 6,4 km w dwie strony) i jest oznaczony kolorem żółtym. Wyruszając w drogę, możecie być pewni, że czekają Was niezapomniane przeżycia. Trasa gwarantuje piękne widoki na większość bieszczadzkich szczytów, a także urzeka ciekawą przyrodą. Ze szczytu dojrzycie panoramę na Ukrainę, polską część Bieszczad oraz Tarnicę. 

Połonina Wetlińska – Bieszczady

Połonina Wetlińska to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Bieszczadach. Jej największym szczytem jest Roh mierzący 1255 m n.p.m. Znaleźć tu można m.in. najpopularniejsze schronisko w tej części polskich gór - "Chatka Puchatka".

Chcąc najlepiej poznać tę część Bieszczad, warto wybrać się szlakiem Brzegi Górne - Chatka Puchatka - Przełęcz Orłowicza - Wetlina. Najprzyjemniej rozpocząć podróż o świcie, kiedy słońce znajduje się za naszymi plecami. Blisko 15-kilometrową trasę pokonamy w około 5 godzin. Łączne przewyższenie wyniesie 772 metry.

Jeśli nie macie tyle czasu, możecie rozpocząć spacer z Przełęczy Wyżnej. Trasa nie zajmie wam nawet dwóch godzin. 

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl.

Więcej o: