Najciekawsze parki linowe w Polsce. Świetna zabawa dla dorosłych i dzieci. Co warto o nich wiedzieć?

Parki linowe dostarczają wielu emocji, a przy okazji są wspaniałym pomysłem na aktywny wypoczynek. To ciekawa forma rozrywki na świeżym powietrzu. W Polsce powstało ich naprawdę sporo i przyciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Zobacz wideo Family Fest - wyjątkowy Dzień Dziecka w Arkadach Kubickiego

Polska może pochwalić się wieloma ciekawymi parkami linowymi. Pierwsze parki linowe pojawiły się w Polsce w 2005 r. Czym się charakteryzują i na co warto zwrócić uwagę, wybierając się wraz z rodziną lub przyjaciółmi do parku linowego?

Parki linowe w Polsce. Dlaczego warto postawić na taką formę rozrywki?

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, nie tylko do utrzymania kondycji, ale przede wszystkim dla ogólnego samopoczucia. Nie od dziś wiadomo, że sport wytwarza endorfiny zwane hormonem szczęścia. Aby połączyć ruch z adrenaliną, radością, a zarazem bezpieczeństwem warto wybrać się do jednego z polskich parków linowych.

Czym dokładnie są parki linowe? To specjalna instalacja sportowo - rekreacyjna, którą można podzielić na dwa rodzaje. Jednym z nich jest konstrukcja zamontowana na specjalnych słupach lub kolumnach, a drugi rodzaj opiera się na naturalnie rosnących drzewach. Część najlepszych parków linowych posiada także dodatkowe atrakcje, jak ścianki wspinaczkowe. Przebieg spaceru jest tak skomponowany, by napotykać po drodze określone przeszkody i je pokonywać. To właśnie one budzą największe emocje. Na torze można spotkać huśtawki, belki, tunele, wiszące liny i wiele innych.

Bez względu na to, jaki rodzaj parku linowego wybierzecie, waszym zadaniem jest pokonanie wyznaczonego toru przeszkód, który znajduje się na określonej wysokości. Każda trasa podzielona jest na specjalne odcinki, które zakończone są platformą. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Parki linowe w Polsce. Świetna zabawa nie tylko dla dzieci

Parki linowe mają różny poziom trudności, dzięki czemu z tej atrakcji mogą w pełni skorzystać także dorośli. Przykładem może być opcja spotykana w niektórych parkach zapewniająca większy zastrzyk adrenaliny, a jest to tzw. skok wahadłowy. To ogromna huśtawka zamontowana pomiędzy dwoma wysokimi drzewami lub słupami. Najpierw wyciągarka unosi śmiałka na wysokość kilkunastu metrów, a po osiągnięciu odpowiedniego pułapu zaczep zostaje wypięty i rozpoczyna się lot w trajektorii wahadła. Trzeba zaznaczyć, że wbrew wyobrażeniom jest to atrakcja bezpieczna dla kręgosłupa, ponieważ nie występuje moment szarpnięcia, a liny zabezpieczające są cały czas naprężone.

Dla zwolenników nieco spokojniejszej formy znajdą się także ciekawe trasy pełne przeszkód. Warto zaznaczyć, że cały spacer po parku linowym powinien zawsze odbywać się przy użyciu lin asekuracyjnych, dzięki czemu nie musimy się obawiać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Jeśli właściciel nie zapewnia takiego zabezpieczenia - nie korzystaj z parku. Doświadczona obsługa znajdująca się na miejscu to podstawa. 

Kilka najciekawszych parków linowych w Polsce. Gdzie się wybrać?

Decydując się na spędzenie czasu w parku linowym, warto zapoznać się z jego charakterystyką, i sprawdzić, czy posiada tory przeszkód wyłącznie dla dzieci, a może brakuje alternatyw dla najmłodszych. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy, wybierając się w takie miejsce.

Trasy zarówno dla maluchów, dzieci starszych, jak i dorosłych są w "Przygoda Park w Wiśle". Znajduje się tam aż pięć rodzajów torów podzielonych pod względem stopnia trudności. Żółty stworzony z myślą o najmniejszych szkrabach, wyposażony jest w tunel siatkowy, pajęczynę Tarantuli, figury bajkowe, równoważnię, most drabinowy, tyrolkę zjazdową, czy wiszące sznurki.

Zielona trasa dla dzieci o wzroście 130-150cm, niebieska i czerwona dla młodzieży i osób dorosłych, aż po najtrudniejszą, zwaną "Kamikaze" i stworzoną wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Kolejną lokalizacją gdzie możemy pojechać, by poszaleć na świeżym powietrzu jest "Park Linowy Jumpy Park" w Malborku. Tam także wybieramy trasę dla siebie spośród oferowanych, czyli między innymi "Trasę Komandos", "Spiderman", "Mali Agenci" czy "Batman". Ważne, aby zawsze wybierając taką formę rozrywki ubrać się w sportową, i wygodną odzież. 

Park linowy "Base Camp" w Istebnej to miejsce, które oferuje trasy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Łączy w sobie urozmaicone ścieżki, niekiedy okraszone specjalną historią. Jeśli szukasz parki linowego bliżej Warszawy - postaw na "Farmę Iluzji" w województwie mazowieckim. Tutaj także dostępne są różne ciekawe atrakcje, jak park linowy, ale też tunel zapomnienia czy latająca chata.

Więcej o: