Nieznane pałace w Polsce. Przedstawiamy kilka perełek klasycznej architektury

Właściciele ziemscy i władcy często budowali okazałe rezydencje. Wielu z nas miało okazję zwiedzać Łazienki Królewskie w Warszawie lub pałac w Wilanowie. Jednak przykładów architektury pałacowej jest o wiele więcej. Przedstawiamy pięć perełek architektury, które warto zobaczyć.

Więcej informacji na temat perełek z Polski znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Pałace niemal od zawsze przyciągają fanów historii i architektury. Stanowią również jedną z największych turystycznych atrakcji. Mówi się, że w Polsce jest ponad dwa tysiące podobnych rezydencji. Niektóre z nich stoją zapomniane, z dnia na dzień popadając w ruinę. Inne znalazły nowych właścicieli, którzy sprawili, że pałace zaczęły odzyskiwać swoją świetność.

Zobacz wideo Jak mieszkają księżna Kate i książę William?

Pięć nieznanych pałaców w Polsce. Każdy z nich skrywa swoją historię

Rezydencje są świetnymi przedstawicielami ówcześnie panującej mody architektonicznej. Pokazują, jak bardzo ambitnymi ludźmi byli ich fundatorzy. Pałace odzwierciedlają charakter epoki i w swoich zakamarkach skrywają nieznaną historię. Jeśli nie macie pomysłu na weekendowy wypad, to zwiedzanie jednej z tych rezydencji może być strzałem w dziesiątkę.

Pałac w Grodkowicach niedaleko Wieliczki
Miejscowość położona jest między Wieliczką a Bochnią. Na początku XX wieku jej właścicielem stał się Władysław Żeleński, który postanowił wybudować pałac. Prace zlecił Teodorowi Talowskiemu, który wcześniej zaprojektował wiele kamienic, na przykład "Pod Śpiewającą Żabą".

Rezydencja otoczona jest parkiem, a w pobliżu znajdują się zabytkowe budynki gospodarcze, które przed laty tworzyły zespół folwarczny. 

Pałac w Guzowie wzorowany na francuskich rezydencjach
We wsi narodził się i pierwsze kroki stawiał Michał Kleofas Ogiński. Wiele lat później skomponował poloneza "Pożegnanie z Ojczyzną". Utwór wykorzystany został w filmie "Popiół i diament". W 1880 roku miejscowość trafiła w ręce rodziny Sobańskich. Ci zbudowali tam okazały pałac.

Był on wzorowany na francuskich rezydencjach. Otoczony jest parkiem krajobrazowym, a całokształt robi ogromne wrażenie.

Pałac Potockich w Krzeszowicach - rezydencja otoczona okazałym parkiem
Rezydencja wzniesiona została w latach 1850-1855. Pomysłodawczynią była Zofia Potocka, która zleciła Franciszkowi Marii Lanciemu zaprojektowanie pałacu.

Od 1940 roku, zwłaszcza latem, przebywał tam gubernator Hans Frank. Rezydencja otoczona została parkiem, który przypomina naturalny las. Sam pałac wydaje się być nieco zaniedbany.

Pałac w Sorkwitach nad malowniczymi jeziorami
Miejscowość leży między dwoma jeziorami. Jednak nie to jest najbardziej interesujące. Sorkwity mogą pochwalić się okazałym i wyjątkowym pałacem. 

Dwór zbudowany został z inicjatywy Jana Zygmunta Bronikowskiego von Oppeln w 1788. W latach 1850-1856 Juliusz von Mirbach postanowił przebudować rezydencję. Dzisiaj podczas spacerów po parku podziwiać możemy neogotycki pałac z czerwonej cegły.

Pałac Narzymskich w Jabłonowie Pomorskim
Rezydencja od 1854 wznosi się na szczycie stromej Góry Zamkowej. Rezydencja, otoczona okazałym parkiem, przypomina francuski zamek Miramare.

Z pałacem bezpośrednio sąsiadują tarasy i kaplica, a długi korytarz prowadzi do oficyn. Obecnie budynek znajduje się w rękach Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

Więcej o: