Urokliwe "dziury" w polskich górach. Tu nie ma dzikich tłumów, drożyzny i tandety

Wypoczynek aktywny, z dala od zgiełku miast? Koniecznie wybierzcie się w polskie góry. Tylko zapomnijcie o "tłocznych" Tatrach czy nawet mniej popularnych, ale jednak zyskujących coraz większe zainteresowanie Bieszczadach. Wybierzcie się do niewielkiej miejscowości, gdzieś, gdzie nie ma tłumów, a ceny nie są z kosmosu. Oto nasze sprawdzone miejsca.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl  

Góry Stołowe

Góry Stołowe i Park Narodowy Gór Stołowych to miejsce, do którego warto wybrać się nawet z małymi dziećmi. Trasy nie są zbyt wymagające, a i atrakcji jest tu cała masa. Szczególnie polecamy nocleg w okolicach Kudowy-Zdrój czy Polanicy Zdrój. Ale nie w samych miejscowościach! Lepiej zatrzymać się w okolicznych wioskach – na przykład w Jakubowicach czy Jerzykowicach Wielkich. Ceny noclegów będą o wiele niższe! A dojazd do najważniejszych szlaków i gór – Szczelinica Wielkiego czy Błędnych Skał.

Góry Świętokrzyskie

Jeśli Góry Świętokrzyskie, to koniecznie Łysa Góra! A jak baza wypadowa w Górach Świętokrzyskich, to… okolice Kielc. Duże miasto w pobliżu ma swoje zalety. Przy brzydkiej pogodzie można wybrać się do aquaparku czy na romantyczną kolację.

Niemniej jednak najważniejszym punktem powinna być wyprawa na Łysą Górę. Znajduje się tu rezerwat przyrody i pozostałości wału, który kiedyś był miejscem kultu Słowian. Możemy się zatrzymać na przykład w Bielinach, Radlinie czy w Hucie Starej. Ceny noclegów o wiele niższa, a dojazd do najważniejszych atrakcji regionu bardzo szybki.

Zobacz wideo Topniejący lodowiec może spaść z Mont Blanc

Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska to kolejna propozycja dla rodzin. Niskie góry świetnie sprawdzą się jako pierwsza wyprawa małych piechurów. Warto zwiedzić tutaj choćby Zamek Ogrodzieniec i wybrać się na Górę Janowskiego.

O Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pisaliśmy już tu: 

Warto zatrzymać się w Smardzowicach, Cianowicach Małych czy Cianowicach Dużych. Prywatne kwatery znajdziemy na każdym kroku.

Góry Sowie

Góry Sowie to natomiast świetny pomysł dla tych, którzy lubią tajemnice. Toczyło się tu wiele walk podczas II wojny światowej. Warto zwiedzić choćby kompleks Riese, tajny, nazistowski projekt budowy, który był projektowany na centrum dowodzenia III Rzeszy i kwaterę Adolfa Hitlera. Poszukajcie noclegów w Wolibórzu lub Bielawie.

Więcej o: