Pogoda w Bieszczadach. Jakiej aury spodziewać się w wakacje? [pogoda w czerwcu, lipcu i sierpniu]

Jaka będzie pogoda w Bieszczadach w kolejnych miesiącach? Można tu sobie pomóc prognozami długoterminowymi, ale warto też poznać specyfikę klimatu tych pięknych gór. Co warto wiedzieć o zmiennej bieszczadzkiej aurze?

 Pogoda w Bieszczadach i jej specyfika

Pogoda w Bieszczadach jest warta poznania już choćby po to, by można się było dobrze przygotować przed wizytą na tutejszych szlakach. Same Bieszczady uchodzą za tereny wciąż jeszcze dzikie dzięki swojej przyrodzie i historiom o napływających tu od wieków ludziach. Nic więc dziwnego, że przyciągają także wielu turystów. Bieszczady są dwoma pasmami górskimi w łańcuchu Karpat. Rozciągają się na terenie Polski i Ukrainy. Najwyższym szczytem polskiej części jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Po stronie ukraińskiej jest to Pikuj (1405 n.p.m.)

TarnicaTarnica Foto-Migawki MD / Shutterstock

Bardzo istotne jest to, aby poznać klimat tych gór. Panuje tu klimat górski o wyraźnych cechach kontynentalnych. Jednocześnie nie ma on cech klimatu wysokogórskiego. Duży wpływ na pogodę mają w Bieszczadach masy powietrza polarno-morskiego i polarno-kontynentalnego. Rezultatem tych zjawisk są ciepłe lata i mroźne zimy, w trakcie których zdarzają się temperatury do - 10 stopni C. Warto przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że w Bieszczadach występują bardzo wysokie opady. Dotyczy to przede wszystkim lipca. 

Kiedy jechać w Bieszczady?

Każda kraina geograficzna ma taki czas w ciągu roku, który szczególnie sprzyja odwiedzinom. Kiedy jechać w Bieszczady? Wiele zależy od tego, czego dany turysta się spodziewa. Wiele osób kocha góry zimą i nie wyobraża sobie, aby turystyka odbywająca się latem miała tu rację bytu. Warto jednak podkreślić, że z uwagi na napływające powietrze polarno-kontynentalne dobra pogoda w Bieszczadach utrzymuje się zwłaszcza późnym latem. Właśnie wtedy poleca się bieszczadzki wypoczynek.   

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Temperatury w Bieszczadach

Jakie są temperatury w Bieszczadach? Amplitudy bywają tu dość znaczne. Średnia roczna temperatura to ok. 5 stopni C. Latem można się liczyć ze średnimi temperaturami na poziomie 15 stopni C. Zimą zaś średnia temperatur jest znacznie niższa i wynosi ok. 3 stopni C.

Bieszczady, Połonina CaryńskaBieszczady, Połonina Caryńska fot. Pixabay/ jarekgrafik

Jaka pogoda w Bieszczadach w czerwcu?

Jaka pogoda w Bieszczadach w czerwcu będzie czekać na turystów? Właśnie w tym miesiącu można się spotkać z dość dużymi opadami. W tym roku deszczowe będzie jednak zaledwie pierwsze dziesięć dni miesiąca. Później pogoda poprawi się i termometry będą wskazywać od 20 do 24 stopni C w dzień. W nocy temperatury będą oczywiście o wiele niższe.  

Jaka pogoda w Bieszczadach w lipcu?

Jaka pogoda będzie w Bieszczadach w lipcu? Warto zauważyć, że jest to najcieplejszy miesiąc w Polsce i podobnie rzecz ma się w tych pięknych górach. W tym miesiącu wzrasta też ilość opadów. Średnia temperatura w lipcu to ok. 21 stopni C.

Jaka pogoda w Bieszczadach w sierpniu?

Jaka pogoda w Bieszczadach w sierpniu? Wciąż utrzymuje się tu wysoka temperatura w dzień i w nocy. Jednocześnie woda jest dość ciepła i wciąż sprzyja wypoczynkowi. Zmniejsza się natomiast ilość opadów. Warto przy tym dodać, że dobra pogoda w sierpniu jest związana z napływem mas powietrza polarno - morskiego. Nie na darmo to ten czas uchodzi za wyjątkowy i warto wówczas wybrać się w Bieszczady

Prognoza pogody w Bieszczadach

Zobacz też: Kolejki szynowe w Polsce. Poznaj fenomenalne trasy, które pokonasz kolejką

Więcej o: