Pogoda na Kaszubach. Należy się spodziewać aury bardzo sprzyjającej nadmorskiemu wypoczynkowi

Jaka będzie pogoda na Kaszubach w czerwcu, lipcu i sierpniu? Właśnie wtedy na Pomorzu sezon turystyczny trwał będzie w najlepsze. Wielu z nas pojawi się nad Bałtykiem z nadzieją, że aura dopisze. Czy są na to szanse?

Pogoda na Kaszubach: podstawowe informacje.

Czym może zaskoczyć pogoda na Kaszubach? Można się tego dowiedzieć nie tylko dzięki długoterminowym prognozom pogody, ale też poprzez zdobycie podstawowej wiedzy na temat tamtejszego klimatu. Kaszuby to region kulturowy w północnej Polsce, który stanowi część Pomorza Gdańskiego. Leżą tu najbardziej znane miasta nadmorskie z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem na czele. 

KaszubyKaszuby Kaszuby/Fot. Shutterstock

Tutejszy klimat ma oczywiście charakter umiarkowany tak, jak w całej Polsce. Wyróżnia się tu jednak dwie krainy klimatyczne: bałtycką z klimatem morskim i pojezierną z nasileniem cech klimatu kontynentalnego. Bliskość Bałtyku sprawia, że roczne amplitudy temperatur są tu mniejsze. Z tego względu lata bywają nieco chłodniejsze, zimy zaś cieplejsze niż w pozostałej części kraju. Duże znaczenie dla kształtowania się pogody mają masy powietrza wschodnioeuropejskiego i napływającego  z rejonów Islandii. Klimat Kaszub charakteryzuje się również występowaniem silnych wiatrów.    

Kiedy jechać na Kaszuby?

Ten region Polski posiada wielu miłośników, którzy co roku przybywają tu nawet z drugiego krańca Polski. Kiedy jechać na Kaszuby? Wspomniane osoby z pewnością stwierdzą, że zawsze jest czas na to, aby zawitać do Gdańska czy Sopotu. Oczywiście szczyt sezonu turystycznego przypada tutaj w lipcu i sierpniu. Wtedy też tutejsze plaże, hotele i obiekty wczasowe przeżywają prawdziwy najazd turystów.

Poza sezonem wciąż jednak warto pojawić się choćby na chwilę nad polskim Bałtykiem. Temperatury w czerwcu lub wrześniu wciąż są dobre, bo wynoszą odpowiednio 19 i 16 stopni C. Natężenie ruchu turystycznego zaś znacząco się zmniejsza i można liczyć na o wiele bardziej kameralną atmosferę.   

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Temperatury na Kaszubach

Jakie są temperatury na Kaszubach? Jak już zostało wskazane: ich amplitudy są stosunkowo niewielkie. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą sięgającą nawet 22 stopni C. Najchłodniejszym miesiącem w ciągu roku jest zaś styczeń ze średnią temperaturą na poziomie 0 stopni C.  

Jaka pogoda na Kaszubach w czerwcu?

Jaka pogoda na Kaszubach w czerwcu? Jest to jeden z najcieplejszych miesięcy pomimo tego, że dopiero otwiera sezon wakacyjny. Zwykle średnia temperatura wynosi wówczas ok. 19 stopni C. W 2022 r. należy się spodziewać aury bardzo sprzyjającej nadmorskiemu wypoczynkowi. Już w połowie miesiąca pojawią się temperatury powyżej 20 stopni C, pod koniec czerwca będzie to zaś nawet 26 stopni C. Będzie przy tym niewiele dni pochmurnych i deszczowych. 

Kaszuby, PolskaKaszuby, Polska Kaszuby, Polska /fot. Shutterstock

Jaka pogoda na Kaszubach w lipcu?

Co z pierwszym pełnym miesiącem wakacyjnym? Jaka pogoda na Kaszubach w lipcu? Warto wiedzieć, że właśnie ten miesiąc jest tu najcieplejszy ze średnią temperatur na poziomie 22 stopni C. Najcieplejsza jest również woda, która sprzyja kąpielom. Jest tu przy tym nieco więcej deszczowych dni, ale często są to opady przelotne.

Jaka pogoda na Kaszubach w sierpniu?

Jaka pogoda na Kaszubach w sierpniu? Średnia temperatura jest tu niewiele niższa od tej, która występuje w lipcu. 

Zobacz też: Miejsca historyczne w Polsce. Oto prawdziwe symbole historii naszego kraju

Prognoza pogody dla Kaszub

Więcej o: