Więcej podobnych informacji o polskich perełkach znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Województwo kujawsko-pomorskie to miejsce, które warto zobaczyć. Znajduje się w nim mnóstwo zabytków, a widoki zapierają dech w piersiach. Jeśli nie macie pomysłu na wyjazd na weekend, to ten rejon będzie świetnym wyborem. Tutaj aż roi się od historycznych budowli, które owiane są legendarnością. Poznajcie kilka najciekawszych miejscowości.
Chociaż Walentynki były kilka miesięcy temu, to warto wybrać się do Chełmna. Miasto to uznawane jest za idealne miejsce dla zakochanych. Dlaczego? Kilkanaście lat temu odkryto, że w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajdują się relikwie świętego Walentego. Co roku, 14 lutego, hucznie obchodzi się Walentynki. Imprezy przyciągają turystów, którzy wyznają sobie uczucia na słynnej ławeczce na Nowych Plantach i kupują przysmaki z lubczykiem. Zakochani często fotografują się przy chełmińskich sercach. Podziwiać je można Parku Pamięci i Tolerancji im. L. Rydygiera.
Chełmno zachwyci także fanów średniowiecznej architektury. W jego sercu znajduje się ratusz, w którym zwiedzić można Muzeum Ziemi Chełmińskiej i poznać historię miejscowości. Warto również odwiedzić wspomniany wcześniej kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jego wnętrze jest magiczne. Koniecznie wejdźcie na wieżę, na której znajduje się taras widokowy. Stamtąd podziwiać można panoramę miasta.
Podczas spaceru po Chełmnie natkniecie się również na mierzącą 30 metrów wieżę ciśnień oraz kilka świątyń. Ogromną popularnością cieszy się również klasztor ss. Miłosierdzia, który dla zwiedzających otwarty jest w określonych godzinach.
Znacie podanie o królu Popielu? Władca Polan nie słynął z miłosierdzia, a za swoje zachowanie został ukarany. Zjadły go myszy. Zanim jednak to się stało, uciekł na pewną wieżę. Legenda głosi, że znajduje się ona w Kruszwicy, małej miejscowości w powiecie inowrocławskim. W rzeczywistości jest to pozostałość po zamku, który zbudował sam król Kazimierz Wielki. Legendarność tego miejsca przyciąga wielu turystów, którzy chcą podążać szlakiem dawnych władców Polski. Nieco tajemniczości dodaje fakt, iż mysia wieża ulokowana jest nad jeziorem Gopło. Jego nazwa zainspirowała Juliusza Słowackiego do stworzenia postaci Goplany, królowej zamieszkującej dno wód.
Co jeszcze warto zobaczyć w Kruszwicy? Swoje kroki skierować możecie w stronę kolegiaty śś. Piotra i Pawła. Świątynia zbudowana jest w stylu romańskim, co w tych rejonach należy do rzadkości.
Kujawy słyną z pięknych parków i miejsc, w których można podziwiać dary natury. Wybierzcie się więc na wycieczkę do Borów Tucholskich. Jest to największy kompleks borów sosnowych i zajmuje około 3 tysiące kilometrów kwadratowych. Podczas spacerów natkniecie się na bogatą faunę i florę. Cisza i spokój, jakie panują w tym miejscu sprawiają, że chętnie się tam wraca. Na szczególną uwagę zasługuje Rezerwat przyrody Dolina Rzeki Brdy. Rejon ten jest bardzo urozmaicony pod kątem krajobrazowym. Podziwiać tam można meandry rzeczne, skarpy oraz urwiska. Rezerwat to także dom dla wielu rzadkich gatunków zwierząt.
Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.