Dziki ogród w Krakowie w majowej odsłonie. Zobacz niezwykły park kieszonkowy [ZDJĘCIA]

Chwastowy Ogród Krakowian to jedno z niewielu miejsc w Krakowie, które zachowało swoją naturalną dzikość. W tym parku kieszonkowym rosną chwasty, które o tej porze roku robią niesamowite wrażenie. Odwiedzając to miejsce, można poczuć się jak w innym świecie. Jest to świetna propozycja dla turystów odwiedzających dawną stolicę Polski.

Tzw. ogród chwastowy powstał jako efekt realizacji zwycięskiego, ogólnomiejskiego projektu w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa z 2017 roku. Jest to Ogród Krakowian posiadający niewiele krzewów zastąpionych dużą ilością naturalnie występujących gatunków roślin, zwłaszcza bylin. Dzięki pracom projektantów udało się wykorzystać naturalne zacienienie tego terenu i zachować jego pierwotny, dziki stan.

Zobacz wideo Wakacje coraz bliżej. Czy ceny wyjazdów zagranicznych nas zaskoczą?

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Teren zielony dla każdego mieszkańca Krakowa

Idea, jaka stała za stworzeniem parków kieszonkowych była taka, aby każdy mieszkaniec w swojej okolicy miał jakiś urządzony teren zielony. To część projektu Ogrody Krakowian realizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej, jednostkę. Miniparki w założeniu mają zajmować powierzchnię nie większą niż 5000 mkw., często zlokalizowaną pośród gęstej zabudowy. Według tablicy upamiętniającej otwarcie, Ogrody Krakowian mają być miejscem, w którym "mieszkańcy będą mogli poczuć się jak we własnym ogrodzie, pełnym kolorowych kwiatów, gdzie każda osoba, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie".

Polacy pokochali wakacyjne wyjazdy weekendowe z rodziną. 3/4 z nas planuje tak spędzać lato 2013. Na zdjęciu Tatry, szlak z Doliny Jaworzynki przez Przełęcz Między Kopami do Schroniska na Hali GąsienicowejPolacy pokochali weekendowe wyjazdy z rodziną. Najchętniej odwiedzimy Kraków i Zakopane

To kolejny park kieszonkowy w Krakowie

Jako pierwszy powstał skwer zlokalizowany przy u. Fałata/Prusa w dzielnicy Zwierzyniec; drugim natomiast był Ogród Motyli przy ul. Dekerta, którego otwarcie miało miejsce 2 września 2017 roku. Wiele parków kieszonkowych stworzono na bazie zgłoszeń mieszkańców do budżetu obywatelskiego. W taki właśnie sposób powstał m.in. Ogród Chwastowy przy ulicy Wadowickiej.

Takich miejsc będzie jeszcze więcej: do 2030 roku planuje się utworzenie w Krakowie 70 parków kieszonkowych.

Odkrycie na Wawelu. Czy znaleziono grób króla?Niezwykłe odkrycie na Wawelu. Znaleziono królewski grób?

Źródło: zzm.krakow.pl, Gazeta Krakowska

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: