Ulubione miejsce Polaków na majówkę. Mazury czekają na odkrycie

Mazury są jednym z ulubionych kierunków Polaków na majówkę. Dlatego jeżeli chcemy zarezerwować nocleg w dobrej cenie, musimy się bardzo pospieszyć. Gdzie najlepiej spędzić długi weekend?

Więcej artykułów o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Mazury to jeden z najpopularniejszych kierunków w czasie majówki. Nic dziwnego - region ten słynie ze wspaniałej przyrody, dostojnych zamków i tętniących życiem miast. Mamy kilka miejsc, które warto odwiedzić podczas długiego weekendu w Krainie Tysiąca Jezior.

Marina w PuckuPuck. Dla jednych "płytka miska mętnej wody", dla innych okno na świat

Majówka na Mazurach - wypoczynek na łonie natury

Mazury są dobrym wyborem przede wszystkim dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Ciekawym pomysłem jest spływ kajakowy rzeką Kurtynią. Szlak ten liczy sobie niemal 102 kilometry i nie bez powodu uważany za jeden z najbardziej malowniczych szlaków w Europie. Trasa przecina Mazurski Park Krajobrazowy i przebiega w sąsiedztwie 10 rezerwatów przyrody.

W regionie nie brakuje również imponujących zabytków, m.in. liczący ponad 600 lat Zamek w Lidzbarku Warmińskim, czy XIV-wieczny zamek krzyżacki w Rynie, przekształconego na hotel. Ciekawostką jest, że w ruinach zamku w Szymbarku kręcono sceny filmu „Król Olch" z Johnem Malkovichem w roli głównej.

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Miasta Warmii i Mazur

Stolicą regionu jest Olsztyn, nazywany miastem 16 jezior. Jest on jednym ze starszych polskich miast, a pierwsza wzmianka o tutejszej osadzie pochodzi z 1334 roku. Co ciekawe, to właśnie w tym mieście najsłynniejszy polski astronom Mikołaj Kopernik stworzył swoje życiowe dzieło „O obrotach sfer niebieskich". Aby dowiedzieć się więcej o słynnym uczonym, można udać się do Zamku Kapituły Warmińskiej, Ławeczki Kopernika oraz Planetarium.

Będąc na Mazurach nie można pominąć Giżycka, uznawanego za polską stolicę żeglarstwa. Miasto leży na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i okalają je zbiorniki Kisajno i Niegocin. Jest to idealne miejsce, aby spróbować swoich sił na nartach wodnych czy windsurfingu, popływać jachtem lub motorówką.

Turystom pragnącym spokoju proponujemy natomiast zaciszne miasteczko Ruciane-Nida, położone nad jeziorami Nidzkim i Guzianką Wielką. Miejscowość położona jest w bardzo malowniczych okolicznościach przyrody - w pobliżu znajduje się Puszcza Piska, szlak Wielkich Jezior Mazurskich, Rezerwat Dzikich Zwierząt, Mazurski Park Krajobrazowy, ścieżki dydaktyczne oraz pomniki przyrody.

KarpaczMajówka 2022 w górach. Karpacz i jego okolice to idealny wybór

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: