Położona na Mierzei Wiślanej Krynica Morska jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych w pasie nadmorskim. To także jedno z najmniejszych pod względem liczby ludności miast w Polsce, które latem zamienia się tętniące życiem letnisko. W ostatnich kilku latach o Krynicy Morskiej zrobiło się głośno nie tylko z powodu wakacyjnych ujęć.
Budowa kanału żeglugowego, mającego połączyć drogą morską Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską wzbudził wiele kontrowersji. Przeciwko tzw. przekopowi mierzei protestowała także część mieszkańców Krynicy Morskiej, którzy zgodnie twierdzili, że nie chcą, aby ich miejsce zamieszkania stało się wyspą.
Finalnie doszło do realizacji inwestycji, a samo miejsce przekopu jest dziś popularną atrakcją turystyczną, która przyciąga zainteresowanych turystów. Co jeszcze warto zobaczyć w Krynicy Morskiej?
Szukasz podobnych treści? Sprawdź serwis Gazeta.pl!
Główną atrakcją Krynicy Morskiej są szerokie, piaszczyste plaże, na których można spotkać wielu spacerowiczów. Choć przez ostatnie lata pogoda w majówkę nie zachęcała do zażywania nadmorskich kąpieli, nie brakowało amatorów nieco chłodniejszej wody. Przed wejściem do wody warto jednak pamiętać, że kąpieliska w Krynicy Morskiej są strzeżone przez ratowników tylko w sezonie wakacyjnym.
Jeśli nie chcemy rezygnować z aktywnego wypoczynku, możemy wybrać się na przejażdżkę jednośladem. Jedną z tras rowerowych dotrzemy do oddalonej o kilkanaście kilometrów od Krynicy Morskiej miejscowości Piaski. Tam zlokalizowana jest granica Polski i Obwodu Kaliningradzkiego.
Co jeszcze warto zobaczyć, odwiedzając Mierzeję Wiślaną? Utworzony w 1991 w Mikoszewie rezerwat Mewia Łacha mający na celu ochronę niektórych gatunków ptaków, czy też Rezerwat Kormoranów i Czapli Siwej.
Krynica Morska jest także dobrą bazą wypadową. Kursuje tam tramwaj wody, który przetransportuje nas na drugą stronę Zalewu Wiślanego. Warto odwiedzić znajdujące się tam miejscowości: Tolkmicko, Kadyny, Frombork, czy Elbląg. Z Krynicy Morskiej można udać się także na Żuławy i odwiedzić m.in. Malbork, czy Nowy Dwór Gdański.
Warto także dodać, że w niedalekiej okolicy Krynicy Morskiej znajduje się Państwowe Muzeum Sztutthof. Muzeum czynne jest codziennie od 1 maja do 30 września w godz. 9.00 - 18.00. Fani historii mogą odwiedzić także Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, gdzie na wystawach zaprezentowano historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym oraz zbudowany w latach 1681-83 kościół w Stegnie. Znajdują się w nim unikalne podwieszane do stropu malowidła, a także zabytkowe organy, na których w okresie wakacyjnym koncertują artyści z całego świata.
Zobacz też: Kraków pustoszeje - zagraniczni turyści rezygnują z wizyty. Powodem wojna w Ukrainie