Wyjątkowa pocztówka z Krakowa. Ma ponad 100 lat, ale pewne rzeczy nigdy się nie zmieniają

Kraków nie od dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast Polski. Nawet na starych pocztówkach widać, że miasto nawet sto lat temu tętniło życiem. Centrum historycznej stolicy naszego kraju jest od ponad 40 lat wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca turystów z całego świata.

Więcej o polskich miastach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Najbardziej reprezentatywną częścią Krakowa jest Rynek Główny Starego Miasta z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami. Właśnie w tym miejscu została wykonana pocztówka widoczna na zdjęciu. Zabytkowa część miasta od 1978 r. wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wieczne piękno Krakowa zachwyca turystów od lat

Rynek Główny jest największym średniowiecznym placem Europy, a niemal wszystkie kamienice i pałace wokół niego to kilkusetletnie obiekty zabytkowe. Ponadto pod ziemią znajdują się m.in. piwnice i minimuzeum archeologiczne w podziemiach kościoła św. Wojciecha.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Ważnym zabytkiem Starego Miasta są Sukiennice, w których jak przed wiekami kwitnie handel: wyrobami z bursztynu i srebra, rękodziełem artystycznym, miniaturami szopek krakowskich, regionalnymi strojami i innymi pamiątkami. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX w., w której można podziwiać słynny "Szał" Podkowińskiego.

Odwiedzając Kraków nie można pominąć także gotyckiego Kościoła Mariackiego, z którego każdego dnia w samo południe rozbrzmiewa hejnał. Wnętrze budowli zdobi ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny autorstwa przybyłego z Norymbergi rzeźbiarza Wita Stwosza oraz gwiaździsta polichromia sklepienia pędzla Jana Matejki.

Kraków jest ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej

Kazimierz niegdyś był samodzielnym miastem położonym na południe od Wawelu, a przez wieki zamieszkała go żydowska ludność Krakowa. Dzisiaj miejsce to jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury żydowskiej w Polsce.

Przez dzielnicę przebiega Trasa Zabytków Żydowskich, rozpoczynająca się przy Centrum Kultury Żydowskiej. Obejmuje ona synagogi: Tempel, Kupa, Izaaka i Wysoką, a kulminacyjnym punktem trasy jest ul. Szeroka, przy której znajdują się aż trzy świątynie, z najcenniejszą Starą Synagogą z XV w.

Źródła: polska.travel, krakow.pl

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: