Majówka 2022 w górach. Te atrakcje Karpacza i okolic musisz zobaczyć. Przyciągają od lat i wciąż zachwycają

Do tegorocznej majówki pozostało niewiele czasu. W tym roku weekend majowy będzie wyjątkowo długi, potrwa aż pięć dni. Jeśli szukasz atrakcyjnego miejsca w górach, lub zastanawiasz się nad kierunkiem, który obrać w majówkę Karpacz i jego okolice to idealny wybór. Sprawdź jakie atrakcje znajdziesz w tych malowniczych, dolnośląskich okolicach.

Więcej informacji o Polsce i świecie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Góry to częsty wybór Polaków na majówkę i inne dni wolne. Długi weekend to wspaniały moment, by uciec z zatłoczonych miast i odetchnąć na łonie natury. Częstym kierunkiem par, rodzin, jak i samotnych wędrowców jest Karpacz i jego okolice - to idealny punkt startowy dla wybierających się w Karkonosze. Miejsce jest bogate w atrakcje, popularny jest wyciąg na Śnieżkę, ale także Zamek Chojnik, Świątynia Wang i wodospad Podgórnej. 

Karpacz na majówkę 2022 - atrakcje turystyczne

Górskie szlaki i piesze wędrówki to nie jedyny powód, by majówkę spędzić w górach. Wybierając się do Karpacza możemy liczyć na atrakcje zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest Świątynia Wang. Ten XII-wieczny kościół pierwotnie znajdował się w Norwegii, w miejscowości Vang – stąd też wzięła się jego nazwa. Świątynie przeniesiono do Karpacza w 1842 r. dzięki hrabinie Fryderyki von Reden. Obiekt łączy dwa style architektoniczne - romański i nordycki a do wzniesienia świątynie nie wykorzystano ani jednego gwoździa. Kościół jest ciekawą atrakcją, która warto odwiedzić, będąc w okolicy. Więcej informacji na temat Świątyni Wang znajdziesz w naszym artykule: Na świecie jest zaledwie 25 takich konstrukcji. Wśród nich Świątynia Wang z polskiego Karpacza

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Dla wielbicieli architektonicznych obiektów kolejnym ważnym punktem jest zamek Chojnik. Mury średniowiecznego zamku znajdują się na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Wycieczkę do zamku warto rozpocząć wędrówką, wybierając najbliższy szlak. Aby maksymalnie uatrakcyjnić wycieczkę i uniknąć wracania po swoich śladach, proponujemy spacer do góry szlakiem czarnym, następnie zwiedzanie zamku i zejście zielonym szlakiem, który łączy się później ze spacerowym czerwonym. Dzięki czemu wykonacie przyjemną pętlę oraz zobaczycie to, co najpiękniejsze.

Majówka 2022 w Karpaczu - Wodospad Podgórnej

W odległości około 15 km od Karpacza znajduje się Potok Podgórna i wypływa w pobliżu Małego Szyszaka – szczytu w Karkonoszach pomiędzy Śnieżką a Łabskim Szczytem, który przez wielu uważany jest za najpiękniejszy odcinek w okolicy. Wodospad tworzą trzy kaskady i 10-metrowy próg skalny. Wodospad jest trzecim co do wielkości po Polskiej stronie Karkonoszy. 

Karpacz dla najmłodszych - Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Wybierające się rodziny z dziećmi mogą liczyć na atrakcje dla najmłodszych. W miejscowości Kowary oddalonej od Karpacza kilka kilometrów znajduje się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. To właśnie tutaj podziwiać możemy budowle pomniejszone do skali 1:25 takie jak pałace Kotliny Jeleniogórskiej, miniszczyt Śnieżki czy obiekty sakralne, takie jak świątynia Wang lub Sanktuarium w Krzeszowie. Park otoczony jest zielenią i pięknymi widokami. Taka atrakcja z pewnością spodoba się dzieciom. Natomiast w Karpaczu znajduje się kolejna ciekawa atrakcja - Muzeum Zabawek. Muzeum w Karpaczu to specjalne miejsce, w którym wyeksponowano imponującą kolekcja Henryka Tomaszewskiego, twórcy teatru pantomimy i mieszkańca Karpacza. Niecodzienna pasja pana Tomaszewskiego zaowocowała pokaźnym zbiorem zabawek z różnych dekad i zakątków świata, którą możemy podziwiać. 

Więcej o: