Zorza polarna nad Polską. "Ta noc była ważnym testem dla wszystkich miłośników astronomii"

Zorza polarna była widoczna na polskim niebie w nocy z 13 na 14 marca. Najlepszą widoczność mieli mieszkańcy Wybrzeża, ale szansę na dostrzeżenie tego wspaniałego widoku miały także osoby przebywające na terenie Kujaw czy Mazowsza.

Zorza polarna była po raz kolejny widoczna nad Polską. W nocy z 13 na 14 marca mieszkańcy Wybrzeża, Kujaw i Mazowsza mogli zaobserwować na niebie to zjawisko, chociaż nie do końca wiadomo było, czy warunki (blask Księżyca) będą sprzyjać obserwacjom. Na szczęście pogoda dopisała, dzięki czemu mieszkańcy północnej części kraju mogli obserwować zorzę polarną.

Zorza polarna nad Polską. "Ta noc była bardzo ważnym testem dla wszystkich miłośników astronomii"

Pasjonat nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy Karol Wójcicki już wcześniej informował o nadchodzącym zjawisku zorzy polarnej. Bacznie obserwował zachodzące zmiany, jednak nie było pewności, czy Księżyc nie przeszkodzi w obserwacjach. "Ta noc była bardzo ważnym testem dla wszystkich miłośników astronomii w Polsce. Doskonała pogoda dała wyjątkowe warunki do obserwacji, ale niewiadomą był jasny Księżyc oświetlony w ponad aż 80 proc.! Okazało się, że jego silny blask - wbrew moim obawom - zupełnie nie przeszkodził w uchwyceniu tego przepięknego zjawiska" - skomentował Karol Wójcicki na Facebooku. 

Zorza polarna - kiedy po raz kolejny zobaczymy to zjawisko?

Jak informuje profil "Z głową w gwiazdach", jest szansa, by w kolejnych dniach ponownie można było obserwować zorzę polarną. Aktualnie śledzimy informacje na ten temat i czekamy na kolejne doniesienia dotyczące obserwacji zorzy na polskim niebie. 

Zjawisko zorzy polarnej - na czym polega ? 

Zorza polarna powstaje na skutek burz magnetycznych na Słońcu, które wyrzucają w kierunku naszej planety ogromne ilości naładowanych cząsteczek. Pisząc prościej, zorza polarna to wielobarwne rozbłyski światła w górnych warstwach atmosfery, gdzie występuje większe rozrzedzenie powietrza. Najczęściej są to odcienie czerwieni, żółci lub zieleni. Zjawisko to obserwować możemy głównie za kołami podbiegunowymi - w Skandynawii i na Islandii, ale zdarza się, że jest widoczna również w Polsce.

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat
Więcej o: