Ośrodki wypoczynkowe z PRL. Miejsca, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu

Ośrodki wypoczynkowe z PRL to wbrew pozorom prawdziwe perły architektury. Część obiektów nadal przyjmuje gości, inne niszczeją w cieniu zapomnienia. Niektóre z tych, które wspominamy, zostały zbudowane wcześniej, ale to lata PRL-u kojarzą się z nimi najbardziej. Marzy Ci się podróż do przeszłości? Sprawdź z nami przegląd najciekawszych obiektów.

Najciekawsze ośrodki wypoczynkowe z PRL - element zaskoczenia  

Architektura tamtego okresu to z jednej strony szare i siermiężne budowle, o których chcielibyśmy zapomnieć oraz projekty autorskie. Twórcy w pewnym momencie zdecydowali się na odrzucenie przytłaczającej doktryny, co przełożyło się na lekką formę, prawdziwą ucztę dla oka. Najciekawsze ośrodki wypoczynkowe z PRL o organicznych kształtach i ciekawej geometrii prezentujemy poniżej. 

Pokój hotelowy (zdjęcie ilustracyjne) Nietypowe hotele na świecie. Jaki jest najbardziej nietypowy hotel świata?

Ośrodki wypoczynkowe z PRL - lista słynnych kurortów w górach i nad morzem 

O szarej rzeczywistości okresu Polski Rzeczpospolitej Ludowej rodacy zapominali podczas urlopu, a wszystko za sprawą wakacji pracowniczych nad morzem lub w górach. Ośrodki wypoczynkowe z PRL  tętniły życiem nie tylko w sezonie. Które budowle wyróżniają się najciekawszą formą i nadal zapraszają gości? Lista najciekawszych ośrodków wypoczynkowych z PRL dostępna jest w dalszej części artykułu.  

Zobacz też: Hotele z PRL- zaplanuj podróż do przeszłości

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Ośrodki wypoczynkowe z PRL warte odwiedzenia w Krynicy Zdrój 

Oto warte odwiedzenia ośrodki wypoczynkowe z PRL:

  • Patria, czyli pensjonat stworzony specjalnie dla wybitnego tenora, Jana Kiepury w latach 1932–1934. Ten luksusowy budynek posiada cztery kondygnacje i został zbudowany w zgodzie z klasycystycznym nurtem. Powstał według projektu Bohdana Pniewskiego. Podczas II wojny światowej Niemcy przeznaczyli budynek na sanatorium dla oficerów lub na siedzibę Hitlerjugend (są podawane różne wersje). Po wojnie obiekt został przejęty przez państwo, a w 1965 Kiepura otrzymał za to odszkodowanie. Ośrodek właśnie po wojnie zyskał ogromną popularność i stał się słynnym sanatorium, do dziś kojarzonym z PRL-em. Cechą charakterystyczną Partii są żelbetowe pilastry, które biegną przez całą wysokość elewacji. W środku znajdziemy litewski marmur oraz przeszkloną klatkę schodową. Największą atrakcją jest taras widokowy, który przynależy do pokoju artysty. Aktualnie w budynku znajduje się sanatorium urządzone zgodnie z dawną stylistyką. 17 września 2013 Patria została wpisana do rejestru zabytków.    
  • Ośrodki wypoczynkowe z PRL warte odwiedzenia w Krynicy Zdrój to też Nowy Dom Zdrojowy. Modernistyczna bryła bez zbędnych detali usytuowana jest u podnóża Góry Parkowej. Dół budynku stanowi kolumnada przeznaczona na przestrzenie handlowe. Na część sanatoryjną składają się cztery kondygnacje oraz części boczne. Balkony o zaokrąglonych barierkach dają poczucie lekkości. Wnętrza urządzone są w klimacie z lat 30 z marynistycznymi akcentami. Aktualnie w budynku mieści się sanatorium. 
 

Ośrodki wypoczynkowe z PRL warte odwiedzenia w Kołobrzegu 

  • Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk - gmach stanowi futurystyczną formę, której dynamiki dodają balkony zaprojektowane po skosie. Promienie słońca oraz morską taflę odbija szklana elewacja, swoiste lustro dla tego, co najpiękniejsze, czyli dla natury. Przód budynku posiada dodatkowo niezwykłą ozdobę w postaci kosmicznego pawilonu. Budynek obecnego przeszedł gruntowną renowację, ale wystrój pokoi wciąż nawiązuje do kultowego stylu PRL. 
  • Zakład przyrodoleczniczy  posiada barwną elewację, której przód można porównać do rzeźby wygiętej w delikatny łuk. Ten niezwykły kształt pokryty jest w całości mozaiką (znak rozpoznawczy architektury z przełomu lat 60. i 70.). W składzie mozaiki można odnaleźć płytki ceramiczne oraz kamienie z plaży. Budynek nadal funkcjonuje jako sanatorium. 

Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk w Kołobrzegu. Widok z moloSanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk w Kołobrzegu. Widok z molo Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Hotel Hotel sześciogwiazdkowy - luksusowe standardy

Ośrodki wypoczynkowe z PRL - co jeszcze warto zobaczyć? 

 

Perełek architektonicznych PRL-u jest więcej, poniżej znajdziesz listę obiektów, które warto obejrzeć z bliska:  

  • Dzielnica sanatoryjno-uzdrowiskowa w Ustroniu, 
  • Dom Wypoczynkowy Harnaś, Bukowina Tatrzańska (hotel Harnaś), 
  • Dom Turysty w Płocku,
  • Dom wczasowy Panorama - Zakopane, 
  • Rządowy ośrodek wypoczynkowy "Kormoran" nad Jeziorem Łańskim (nieczynny) 

Zobacz też: Hotel siedmiogwiazdkowy - luksus na pokaz, który wymyka się z ram

Więcej o: