Miasta, które leżą nad Odrą - poznaj cztery wyjątkowe miasta. Nie tylko Wrocław

Miasta, które leżą nad Odrą, są bardzo chętnie wybierane przez turystów na weekendowe wypady. Dowiedz się, jakie atrakcje za sobą kryją. Przedstawiamy cztery wyjątkowe miejsca, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Jakie miasta leżą nad Odrą - zacznijmy od Głogowa!

Jakie miasta leżą nad Odrą? Jednym z ciekawszych miejsc jest Głogów, znajdujący się w województwie dolnośląskim. Głogów to miasto, które może zaoferować turystom wiele atrakcji. Warto wymienić tu między innymi XIII wieczny Zamek Książąt Głogowskich oraz Rynek, gdzie możemy podziwiać ratusz, którego początki datuje się na XIII wiek (w późniejszym okresie został przebudowany na siedzibę samorządu miejskiego). Kolejne zabytki warte zobaczenia to Kolegiata Wniebowzięcia NMP na Ostrowie Tumskim, czy też fragmenty średniowiecznych murów miejskich (Brama Szpitalna z XIV wieku, fort Gwiaździsty, a także schron z 1930 roku).

Najciekawsze miasta, które leżą nad Odrą: Wrocław

Najciekawsze miasta, które leżą nad Odrą? Wrocław to zdecydowany faworyt na naszej turystycznej liście. Odwiedzając Wrocław, obowiązkowo musimy zobaczyć kilka szczególnych miejsc. Jest to między innymi bulwar Xawerego Dunikowskiego. Spacerując po bulwarze z bliskimi, możemy podziwiać naturę oraz Ostrów Tumski. Jeżeli szukamy romantycznego zakątka, to nasze kroki powinniśmy skierować właśnie w tę stronę. Ostrów Tumski daje nam możliwość zobaczenia wyjątkowego ogrodu botanicznego. Kolejną ciekawą atrakcją Wrocławia jest pierwszy w Polsce dom na wodzie, który można podziwiać na Odrze.

WrocławWrocław posztos / Shutterstock

Miasta warte odwiedzenia, które leżą nad Odrą? Kostrzyn nad Odrą

Wybierając miasta warte odwiedzenia, które leżą nad Odrą, z pewnością trzeba postawić na Kostrzyn nad Odrą, czyli miasto znajdujące się w województwie lubuskim. Miejscowość jest doskonale znana każdemu miłośnikowi dobrej muzyki, a to za sprawą letniego festiwalu Woodstock (Pol’and’Rock Festival), organizowanego tam w latach 2004-2019. Jednak atrakcje muzyczne to nie wszystko, co może zagwarantować nam to miasto. Kostrzyn nierzadko był określany mianem miasta-twierdzy, nazwa ta była używana już w XVI wieku. Niestety miasto w okresie II wojny światowej zostało bardzo zniszczone. Dlatego też w dzisiejszych czasach Kostrzyn określa się niekiedy jako "kostrzyńskie Pompeje". Jeżeli zdecydujemy się na odwiedziny miasta, powinniśmy koniecznie zwiedzić Twierdzę Kostrzyn oraz Park Narodowy Ujście Warty.

Pol'and'Rock Festiwal (zdjęcie ilustracyjne)Pol'and'Rock Festiwal (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Miasta, które leżą nad odrą. Lista zawiera również Opole

Coraz bardziej popularne wśród turystów stają się miasta, które leżą nad Odrą. Lista najpopularniejszych nie może istnieć bez Opola. Wycieczkę możemy rozpocząć od wizyty w Muzeum Polskiej Piosenki oraz Amfiteatrze. Kiedy już nasycimy się muzycznie, możemy zachwycić się widokami opolskiego Rynku. Ratusz, pomnik jeźdźca na koniu i aleja gwiazd to obowiązkowe punkty na wycieczkowym szlaku. Jeżeli jesteście pasjonatami historii, to koniecznie zajrzyjcie do Kamienicy Czynszowej, która słusznie zasłużyła na miano reliktu budownictwa miejskiego końca XIX wieku. Zobaczymy tam oryginalną aranżację wnętrz i doświadczymy na własnej skórze, jak żyli ówcześni mieszkańcy.

OpoleOpole Andrea Niotta / Shutterstock

OpoleOpole Pecold / Shutterstock

Zobacz też: Opuszczone wsie w Polsce. Dowiedz się, gdzie je odnajdziesz

Więcej o: