Tunezja czeka na turystów. Jak przygotować się do wyjazdu?

Nareszcie! Tylko kilka nieskomplikowanych formalności stoi między nami a jednym z najlepszych miejsc na urlop na świecie.

Ten kraj łączy wszystkie zalety afrykańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego, takie jak gwarantowana pogodna, bajeczne plaże, egzotyczne miasta i bezkres pustyni z wysokim poziomem cywilizacji, liberalnymi normami społecznymi i bardzo życzliwymi, wyluzowanymi mieszkańcami. Nic więc dziwnego, że Tunezja jest ulubionym miejscem spędzania urlopów Europejczyków, w tym Polaków.

Dziś, gdy świat powoli wraca do normalności, kraj ten ponownie otwiera się dla turystów. Warto z tego skorzystać po tych wszystkich miesiącach wymuszonej izolacji. Jednak, by móc wjechać do Tunezji, należy spełnić pewne nieskomplikowane warunki związane z bezpieczeństwem pandemicznym.

Bezpieczne wakacje

Przede wszystkim jeszcze przed wejściem do samolotu należy dysponować wydrukowanym negatywnym wynikiem testu PCR na obecność wirusa SARS-COV-2, nie starszym niż 72 godz. Co ważne, musi on być opisany po angielsku. Obowiązek przedstawienia testu nie dotyczy dzieci poniżej 12 lat.

Należy też wydrukować, wypełnić i podpisać Formularz Wjazdowy na 72 h przed przybyciem na lotnisko (https://app.e7mi.tn/), Deklarację Zdrowotną i potwierdzenie zapoznania się z polityką COVID-19. Należy również wydrukować bilet lotniczy i voucher hotelowy.

W związku z pandemią w Tunezji ograniczono możliwość uprawiania turystyki indywidualnej. Pobyty osób indywidualnych (poza wycieczkami z biurami podróży) są możliwe, ale wiążą się z większą liczbą formalności. W praktyce, planujących pobyt w jednym z tamtejszych hoteli, takich jak choćby luksusowy Golden Yasmine Mehari Thalassa & Spa z oferty Coral Travel, wygodniej zaplanować wyjazd z biurem podróży.

By zmniejszyć ryzyko zarażenia, wprowadzono też pewne zmiany w funkcjonowaniu hoteli. Na przykład bufety w formie szwedzkich stołów zastąpili kelnerzy obsługujący gości przy stolikach. Dostępne też są dozowniki z płynem odkażającym, a liczbę gości zmniejszono o połowę.

Należy również pamiętać o zakładaniu maseczek w zamkniętych miejscach publicznych, ale już nie w hotelach i restauracjach, gdzie obowiązują one tylko obsługę. Generalnie obostrzenia związane z pandemią są podobne do tych obowiązujących w Polsce i nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem.

Leniwie lub aktywnie

Wybierając się do Tunezji, warto dobrze wybrać czas urlopu. Mimo że to Afryka, jednak zimą może być deszczowo i chłodno, zwłaszcza na północy. Natomiast od maja do października panuje tu idealna pogoda urlopowa. Nie należy też bać się upałów, na które trafimy tylko w głębi pustyni. Wybrzeże to klasyczny klimat śródziemnomorski z przyjemnymi temperaturami do 30 °C i całymi dniami pełnymi słońca. Koniecznie zabierzmy więc ze sobą krem z odpowiednim filtrem UV i okulary przeciwsłoneczne.

Warto pamiętać, że Tunezja to nie tylko plaże i hotele z barami przy basenach. Ta kraina pełna jest wspaniałych zabytków i innych atrakcji turystycznych, jak chociażby znana z ekranu Matmata – wioska jaskiniowców, której domy zostały wykute w glinie, czy największe na Saharze słone jezioro Szott el Dżerid, słynące z pięknych krajobrazów i miraży widywanych tu w rozedrganym powietrzu.

Kraj ten jest też prawdziwym rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tu wspaniałe warunki do uprawiania praktycznie wszystkich sportów wodnych, łącznie z nurkowaniem, a miłośnicy żeglarstwa mogą spróbować jego lądowej wersji, czyli sand yachtingu. To zaskakująco emocjonujący sport. Trójkołowy pojazd z żaglem rozpędza się na piasku nawet do 50 km/h, które siedzący tuż nad ziemią sternik odczuwa zupełnie inaczej niż w samochodzie. Oczywiście, można tu podróżować również tradycyjnym żaglowcem pustyni, czyli wielbłądem. Organizowane są zarówno krótkie przejażdżki jak i kilkunastodniowe safari dla prawdziwych twardzieli. Osoby bardziej ceniące sobie wygodę mogą zwiedzać pustynię w luksusowych, klimatyzowanych terenówkach.

Bo w Tunezji każdy znajdzie dla coś dla siebie. A teraz to wszystko jest znowu dla nas dostępne.

Więcej o: