Wakacje na jachcie - jak je zaplanować?

Wakacje na jachcie to niezapomniana przygoda, a dla wielu osób wakacyjne marzenie. Aby jednak móc spędzić komfortowo czas na jachcie i delektować się słonecznymi chwilami warto zaplanować takie chwile. Jak zatem to zrobić i o jakich elementach powinniśmy szczególnie pamiętać? Poniżej krótka lista najważniejszych rzeczy.

Czarter jachtów — od czego zacząć?

Jeśli chcemy zaplanować wakacje na jachcie, powinniśmy rozpocząć przygotowania od zabookowania jachtu w wybranym terminie. Czarter jachtu jest obecnie bardzo prosty i można go wykonać online, cała procedura zajmuje zaledwie kilka minut.
Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dużej i sprawdzonej firmy czarterowej. Powinna oferować jachty w różnych lokalizacjach na całym świecie, a także mieć spore doświadczenie w takich usługach. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko nieprzewidzianych problemów i zapewniamy sobie komfortowe wakacje.

Plan podróży — zrób to od razu 

Kolejnym ważnym krokiem, który warto wykonać, chcąc spędzić wymarzone wakacje na jachcie, jest określenie planu podróży. Z pewnością wybranie miejsce startu i miejsca docelowego — z wyznaczonymi przystankami ułatwi całą wyprawę. Oczywiście możemy zmieniać ją w trakcie zgodnie z naszymi potrzebami. 

Dobry plan pozwoli maksymalnie wykorzystać wypożyczony jacht, zwiedzić warte zobaczenia miejsca, a może i zobaczyć te rzadko odwiedzane przez ludzi perełki turystyczne. Powinniśmy uwzględnić także potrzebny czas na zwrot czarterowanego jachtu, w przeciwnym razie będziemy płacić karę za przekroczony czas używania liczony godzinowo lub dobami.

Tworząc plan wakacji odpowiednio wcześniej, będziemy mieli czas pomyśleć o wszystkich atrakcjach i aktywnościach, które lubimy. Często wybierając się na spontaniczną podróż lub wakacje na ostatnią chwilę nie będziemy mogli skorzystać z wielu opcji, które muszą zostać przygotowane wcześniej, takich jak np. wybór odpowiedniego jachtu, czy gościna w bardzo popularnych miejscach.

Ubezpieczenie — nie zapomnij o nim

Istotnym elementem planowania wakacji na jachcie jest również wybranie odpowiedniego ubezpieczenia. Jest ono nieobowiązkowe, ale zdecydowanie warto je posiadać, gdyż w razie problemów możemy zostać obciążeni dużymi sumami. Czarter jachtów może równocześnie oferować dodatkowe ubezpieczenie, a jeśli tego nie robi, powinniśmy poprosić o wskazanie wartościowych ofert doradców filmy czarterującej nam jacht. 

Często będzie to nieduży wydatek, a zabezpieczy nas przed potencjalnymi finansowymi kosztami za uszkodzenia, zniszczenia, a nawet utratą jachtu. Wiele osób nie zwraca uwagi na ten element, który jest tak powszechny np. przy wynajmie aut.

Wakacje na jachcie - jak je zaplanować?Wakacje na jachcie - jak je zaplanować? 

Szkolenie — podstawa dobrej wyprawy

Planując wakacje na jachcie, powinniśmy również wstępnie zorientować się, jakie jachty wymagają patentu sterowniczego, a które możemy obsługiwać samodzielnie. Dobrym pomysłem jest również przejście krótkiego szkolenia, które często oferują firmy wynajmujące jachty lub odbyć je we własnym zakresie. Zwiększy to nasze bezpieczeństwo, a nabyta wiedza z pewnością przyda się jeszcze niejednokrotnie w przyszłości.

Jeśli wybieramy się za granicę, a czarter jachtu odbywa się na obcych wodach, powinniśmy zorientować się co do kwestii prawnych panujących na danym terenie. Mogą być to wymogi związane z certyfikatami, patentami żeglarskimi, a także obowiązkowymi ubezpieczeniami czy opłatami za żeglowanie.

Niepogoda — może zaskoczyć

Planując wakacje na jachcie, powinniśmy również określić plan awaryjny na niepogodę. Często jest ona zaskakująca, ale nie musi oznaczać dla nas nudy. Przed wypłynięciem w rejs możemy przygotować aktywności i rozrywki wewnątrz jachtu, które nie będą wymagały wyjścia na zewnątrz. Mogą to być gry planszowe czy czytanie książek. 

Możemy również zorientować się, czy w pobliżu są porty i lokalizacje oferujące np. możliwość zjedzenia ciepłego posiłku i skorzystania z innych atrakcji. Plan awaryjny warto opracować, szczególnie gdy w rejs wybieramy się z dziećmi.