W ciągu ostatnich lat coraz częściej leśnicy za pośrednictwem mediów społecznościowych dzielą się z internautami najróżniejszymi ciekawostkami ze świata przyrody. Na profilach nadleśnictw z różnych części Polski pojawiają się infografiki, ujęcia z fotopułapek, czy też zachwycające fotografie, które przybliżają ludziom świat przyrody. Ostatnio na profilu Nadleśnictwa Piwnicza udostępniono ciekawe zdjęcie. Widać na nim 50 jajek, a pod spodem to, co z owych jajek zdążyło się już wykluć. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Do kogo należy 50 jaj udostępnionych na oficjalnym profilu na Facebooku Nadleśnictwa Piwnicza? Oczywiście do zaskrońca. Na fotografii widać zarówno jajka, które zakopane są w ziemi, jak i wykluwające się już niewielkie gady. W porównaniu do dorosłych osobników są wyjątkowo krótkie i chude, jednak niezaznajomionego z tym gatunkiem człowieka taki widok mógłby przestraszyć.
Pamiętacie zdjęcie ponad 50 jajeczek zaskrońca? Właśnie nadszedł czas narodzin nowego pokolenia naszego najpospolitszego gada
- możemy przeczytać w opisie posta. Zdjęcie udostępniono również na oficjalnym profilu Lasów Państwowych. Internauci nie kryją zachwytu. Niektórzy dzielą się własnymi fotografiami, na których uchwycili zaskrońce w swojej okolicy, inni zaś twierdzą, że to niesamowity widok.
Jakie fajne sznurowadła
- skomentowała żartobliwie jedna z internautek.
Raz widziałam takie sznurowadło wypełzające spod mojej bramy
- dodała inna obserwatorka. Inni twierdzili, że to cud i nasze polskie gady robią ogromne wrażenie, nawet tuż po wykluciu się z jaj.
Zaskroniec jest wężem i z tego powodu może wzbudzać panikę wśród ludzi. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ jest to całkowicie niejadowity gad. Nie są również skore do ataku. Gdy będą czuły się zagrożone, np. przez naszą obecność, schowają się prędko w wysokich trawach lub zaczną udawać martwe. Zdarza się, że wydzielają przy tym śmierdzącą ciecz, która ma odstraszyć potencjalnego drapieżnika.
Warto również pamiętać, że zaskrońce są w Polsce pod ochroną. Najczęściej można je spotkać w lasach i na terenach bagiennych, choć węże te wcale nie stronią od słońca. Zdarza się, że będą wygrzewać się na dobrze nasłonecznionych leśnych drogach i polanach. Samice składają jaja wczesnym latem, zazwyczaj od czerwca do lipca, dlatego też wrzesień to moment, w którym większość z nich się wykluwa. Warto mieć to na uwadze podczas kolejnych spacerów po okolicznych lasach. Lepiej patrzeć pod nogi, by nie nadepnąć żadnego rodzimego gada.