MSZ ostrzega przed podróżami do Chorwacji na majówkę. "Kulminacyjna faza trzeciej fali"

Ambasada RP w Zagrzebiu wydała komunikat, w którym apeluje do turystów jadących do Chorwacji na majówkę o ostrożność. Ma to związek z rosnącą liczbą zakażeń oraz, jak czytamy, "kulminacyjną fazą trzeciej fali".

Majówka zbliża się wielkimi krokami. W Polsce hotele w tym czasie wciąż nie będą mogły przyjmować turystów, więc część Polaków długi weekend majowy planuje spędzić za granicą. Jednym z takich miejsc może być Chorwacja - w komunikacie wydanym przez ambasadę czytamy, że zainteresowanie podróżami do tego kraju na majówkę jest bardzo duże.

Zobacz wideo Kiedy powrót do normalności? Lekarz podaje możliwą datę

Polskie władze ostrzegają jednak turystów i proszą, aby zachowali ostrożność w trakcie pobytu, ponieważ Chorwacja zmaga się właśnie z "kulminacyjną fazą trzeciej fali pandemii, która kilka tygodni temu przetoczyła się m.in. przez Polskę, Czechy i Słowację". W komunikacie czytamy, że obecnie liczba zakażeń w Chorwacji wciąż rośnie.

Statystyki z ostatnich siedmiu dni pokazują, o czym informują m.in. lokalne media, że średnia dzienna liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 na milion mieszkańców należy w Chorwacji do najwyższych w UE.

Ambasada przypomina o wymogu noszenia maseczek zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz tam, gdzie można spodziewać się większej liczby osób lub nie ma możliwości, aby zachować dystans półtora metra. Polska placówka dodaje, że obostrzenia wprowadzane są zarówno centralnie, jak i lokalnie w zależności od natężenia zakażeń. "Dodatkowe obostrzenia wprowadziły także regiony z ośrodkami w Dubrowniku, Zadarze, Splicie, Rijece i Zagrzebiu" - czytamy.

Chorwacja kusi turystami hasłem 'wyspy wolne od COVID-19'Chorwacja chce przyciągnąć turystów. Kusi hasłem o "wyspach wolnych od COVID"

Aktualną liczbę zakażeń w danym regionie można sprawdzać na specjalnej mapie dostępnej na stronie koronavirus.hr/en. Tam również publikowane są najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej. W ciągu ostatnich 24 godzin w Chorwacji odnotowano 2529 nowych przypadków, wciąż aktywnych jest więc 16 168 przypadków. W szpitalach przebywa 2227 osób, z czego 221 pod respiratorem. W ciągu ostatnich 24 godzin wyzdrowiało 2431 osób, a przebadano 8783.

W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów epidemicznych nie tylko ze względu na grożące kary, ale przede wszystkim z dbałości o własne zdrowie i bezpieczeństwo

- apeluje polska ambasada.

Chorwacja - jakie są zasady wjazdu?

Aby wjechać do Chorwacji, należy posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, nie starszy niż 48 godzin. Akceptowane są zarówno testy PCR, jak i antygenowe. W przypadku szybkiego testu antygenowego i pobytu w Chorwacji dłuższego niż 10 dni, test należy powtórzyć w terminie do 10 dnia od daty wykonania pierwszego testu.

Chorwacja informuje, kto wjedzie bez testu i kwarantannyChorwacja bez kwarantanny i testów dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Testu nie muszą wykonywać osoby, które:

  • zostały wyleczone z COVID-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) - należy mieć potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub wynik pozytywnego testu PCR, lub antygenowego (wykonany maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy)

lub

  • zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 (i minęło 14 dni od zakończenia całego cyklu szczepień) - również wymagane jest potwierdzenie,

a także

  • dzieci do lat siedmiu, które przekraczają granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

Takie osoby nie muszą również odbywać 10-dniowej kwarantanny. Podobnie jak ci, którzy na granicy okażą negatywny wynik testu.

Więcej o: