Słowacja otwiera hotele i znosi kwarantannę. Ale nie dla wszystkich turystów

Słowacja od 19 kwietnia poluzuje część obostrzeń. Otwarte zostaną hotele i stoki narciarskie, a także muzea, zoo czy ogrody botaniczne. Przy zakwaterowaniu w hotelu trzeba będzie jednak pokazać negatywny wynik testu. Zniesiona zostanie również kwarantanna, ale tylko dla części podróżnych.

Od 19 kwietnia dojdzie do poluzowania obostrzeń na granicy. Dla części podróżnych zniesiona zostanie kwarantanna. Nie będą musiały jej przechodzić osoby, które:

  • przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19 i od podania drugiej dawki minęło ponad 14 dni (szczepionki mRNA np. Pfizer/BionTECH i Moderna) lub ponad cztery tygodnie od pierwszej dawki w przypadki szczepionki wektorowej (np. AstraZeneca);
  • przechorowały COVID-19 i zostały zaszczepione w ciągu 180 dni pierwszą dawką szczepionki, a od podania minęło co najmniej 14 dni;
  • są ozdrowieńcami (przeszły COVID-19 mniej niż 180 dni temu).

Przy wjeździe trzeba udokumentować, kiedy przechorowało się COVID-19 lub kiedy otrzymało się szczepienie. Zniesienie kwarantanny dotyczy tylko osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały tylko na terenie Unii Europejskiej, Szwajcarii, Liechtensteinu, Islandii, Norwegii lub Wielkiej Brytanii.

Zobacz wideo Lekarz: Ryzyko wystąpienia zakrzepów przy COVID-19 wynosi 16,5 procenta

Uaktualniony dekret znosi również możliwość udzielania indywidualnych zwolnień z kwarantanny na wniosek członka rządu, a wydane w ten sposób zwolnienia wygasną 16 maja. Zamiast tego w dekrecie określone zostały najczęstsze przypadki, na podstawie których występowano o takie zwolnienia. W wybranych przypadkach wnioskodawcy będą zobowiązani do przedłożenia negatywnego wyniku testu antygenowego na COVID-19 nie starszego niż 48 godzin lub testu RT-PCR nie starszego niż 72 godziny.

Szczegóły zostały opublikowane na stronie słowackiego Urzędu Zdrowia Publicznego, a także na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Słowacji.

Słowacja otwiera hotele

Od poniedziałku na Słowacji zniesione zostaną też ograniczenia w przemieszczaniu się. Będzie można poruszać się między powiatami oraz podróżować turystycznie poza granice powiatu, w którym się mieszka. Otwarte zostaną również hotele, ale w reżimie sanitarnym - restauracje pozostaną zamknięte, posiłki będą podawane do pokoju. W jednym pokoju mogą przebywać maksymalnie dwie osoby dorosłe z jednego gospodarstwa domowego. Przy zakwaterowaniu ma być wymagany negatywny test na obecność koronawirusa, wykonany w ciągu 72 godzin przed przyjazdem.

Znów będą działać też muzea, ogrody botaniczne oraz zoo - obowiązujący w nich limit to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Znów będzie można uprawiać sporty amatorskie na świeżym powietrzu, ale w grupie maksymalnie sześciu osób. Taki sam limit ma obowiązywać na basenach. Otwarte będą sklepy oraz takie punkty usługowe jak salony kosmetyczne czy fryzjerskie (jedna osoba na 15 metrów kwadratowych). Z kolei od 22 kwietnia otwarte zostaną kolejki krzesełkowe w ośrodku Jasna Chopok oraz w Szczyrbskim Plesie. Wymagane będą negatywne testy na koronawirusa - antygenowy lub RT-PCR.

Na Słowacji nadal będzie obowiązywać godzina policyjna od godz. 20 do 5 rano.

Więcej o: