Grecja już teraz ułatwi podróżowanie. Znosi obowiązkową kwarantannę

Od 19 kwietnia Grecja znosi kwarantannę dla części podróżnych. Na liście krajów, których będą dotyczyć zmiany, jest również Polska. Oficjalnie sezon turystyczny w Grecji ma zacząć się 14 maja.

Grecja znosi kwarantannę

Obecnie, aby wjechać do Grecji, trzeba posiadać negatywny wynik testu oraz poddać się siedmiodniowej kwarantannie. Jednak greckie władze poinformowały, że już na początku przyszłego tygodnia zniosą kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Unii Europejskiej oraz dla kilku krajów spoza Wspólnoty: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Serbii. W zeszłym miesiącu Grecy zdecydowali się na taki krok w stosunku do podróżnych z Izraela.

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Zniesienie kwarantanny nie oznacza jednak, że przy wjeździe nie obowiązują inne restrykcje. Nadal trzeba będzie posiadać negatywny wynik testu wykonanego co najmniej 72 godziny przed przyjazdem lub zaświadczenie, że jest się zaszczepionym dwiema dawkami. Wciąż należy wypełniać również formularz PLF, który generuje specjalny kod QR do okazania na granicy. Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. Formularz należy wypełnić co najmniej 72 godziny przed wjazdem, a w przypadku podróży samolotem - co najmniej 24 godziny przed odprawą. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe siedem dni.

Oficjalnie Grecja zamierza rozpocząć sezon turystyczny 14 maja. Jeden z urzędników ministerstwa turystyki wyjaśniał w rozmowie z Reutersem, że do tego czasu obostrzenia będą znoszone stopniowo, stąd decyzja o rezygnacji z kwarantanny już teraz. Dodał, że podróżujący z wyżej wymienionych krajów będą mogli korzystać z lotnisk w Atenach, Salonikach, Heraklionie, Chanii, Rodos, Kos, Mykonos, Santorini i Korfu.

Koronawirus w Grecji

Grecja jest krajem, który dobrze radził sobie z pandemią. Na początku notowano tam zaledwie kilkadziesiąt zakażeń dziennie. Ich liczba nieco zwiększyła się latem (ok. 200-400 przypadków), a zdecydowanie wzrosła jesienią (kilka tysięcy przypadków dziennie). Grecy zdecydowali się więc wprowadzić ostrzejsze ograniczenia. Oznaczało to zmiany również dla Polaków, którzy chcieli spędzić tam urlop - od początku października turyści musieli posiadać negatywny wynik testu. Z kolei na początku listopada greckie władze ogłosiły ogólnokrajową kwarantannę i ograniczenia w przemieszczaniu się. Od 8 stycznia 2021 roku wprowadzone zostały kolejne restrykcje dla podróżujących - musieli poddać się siedmiodniowej kwarantannie.

Do tej pory w Grecji odnotowano 308 006 potwierdzonych przypadków. Zmarło 9239 osób. 

Więcej o: