Obostrzenia przedłużone. Hotele nadal zamknięte. Rząd zmienia sposób walki z pandemią

Obostrzenia wprowadzone przez rząd na czas od 27 marca do 9 kwietnia zostają przedłużone do 18 kwietnia. Oznacza to, że wciąż zamknięte są m.in. hotele, niektóre sklepy w galeriach handlowych, restauracje, kina i teatry czy salony kosmetyczne oraz fryzjerskie.

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia poinformował, że obowiązujące obostrzenia zostają przedłużone o ponad tydzień - do 18 kwietnia. Wciąż zamknięte więc będą dla turystów hotele i inne obiekty noclegowe, nieczynne będą niektóre sklepy w galeriach handlowych, nadal nie mogą działać restauracje (poza wydawaniem posiłków na wynos i z dowozem), kina, teatry, a także salony kosmetyczne i fryzjerskie. Przedłużenie obostrzeń oznacza również przedłużenie nauki zdalnej.

Zobacz wideo Co z majówką? "Program szczepień nie zapewni nam jeszcze zabezpieczenia"

Już nie wzrost zakażeń

Z kolei 6 kwietnia Adam Niedzielski przekazał na Twitterze, że od tej pory rząd zmienia sposób walki z pandemią. Liczba zakażeń już nie będzie kluczowa.

Teraz najważniejszym parametrem przy podejmowaniu decyzji o obostrzeniach jest zajętość łóżek i respiratorów, a nie dzienna liczba nowych zakażeń

- napisał minister.

Zmiana wynika między innymi z bardzo trudnej sytuacji w szpitalach. "Obłożenie łóżek wynosi ponad 34,5 tysiąca. Te parametry na poziomie zbliżającym się do 80 proc. są parametrami niebezpiecznymi. To dlatego, że dystrybucja w regionach nie jest jednolita i mamy takie regiony, gdzie napięcia dotyczące wykorzystania infrastruktury są bardzo duże" - wyjaśniał Niedzielski. Szczególnie trudna sytuacja panuje obecnie na Śląsku.

Warto pamiętać, że wciąż po powrocie do Polski z zagranicy obowiązuje kwarantanna. Niedawno rząd zmienił jej zasady - od 30 marca dotyczy wszystkich, nie tylko tych, którzy podróżują transportem zbiorowym. Ponadto zmiany wprowadzono także w przypadku testów zwalniających z kwarantanny.

Do tej pory od początku pandemii odnotowano w Polsce 2 471 617 potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19. Zmarły 55 703 osoby.

Inne kraje też przedłużają obostrzenia

Nie tylko Polska na czas Wielkanocy wprowadziła ostrzejsze restrykcje. Na podobny krok zdecydowało się wiele krajów europejskich. I, podobnie jak my, one również przedłużają ograniczenia, m.in. te dotyczące wjazdu.

Grecja przedłużyła obostrzenia do 19 kwietnia. Nadal trzeba posiadać negatywny wynik testu oraz odbyć kwarantannę. Z kolei Włochy wydłużyły czas obowiązywania aktualnych obostrzeń do końca miesiąca. Turystów czeka wykonanie dwóch testów oraz kwarantanna. Ponadto w kraju obowiązuje częściowy lockdown, poszczególne regiony zostały podzielone na strefy pomarańczowe i czerwone.

Więcej o: