Do tej pory maseczki w Hiszpanii trzeba było nosić tam, gdzie nie było możliwości zachowania dystansu półtora metra. Jednak od 30 marca nastąpiła zmiana w przepisach, a lista miejsc, gdzie maski będą obowiązkowe, została rozszerzona.
Serwis The Local pisze o "kontrowersyjnej ustawie", którą uchwalił hiszpański rząd. Usta i nos trzeba będzie teraz zasłaniać również tam, gdzie wcześniej nie było takiej konieczności. Dotyczy to również miejsc na świeżym powietrzu, w tym plaż, basenów czy terenów położonych na łonie natury. Jest to prawo ogólnokrajowe, a przepisy zostały już opublikowane w hiszpańskim Dzienniku Urzędowym (BOE).
Maski można będzie zdjąć tylko podczas indywidualnych ćwiczeń na świeżym powietrzu. Zwolnione z obowiązku ich noszenia są też osoby, które cierpią na określone choroby układu oddechowego.
The Local zwraca uwagę, że nie dla wszystkich wspólnot autonomicznych będzie to nowość. W niektórych już wcześniej obowiązywało bardziej restrykcyjne prawo dotyczące noszenia maseczek.
W Hiszpanii od początku pandemii odnotowano 3 275 819 przypadków zakażeń. Zmarło 75 305 osób. Dane z 30 marca wskazują na 4994 nowe przypadki.
Trzecia fala zakażeń nie omija również Włoch. Jak donosi BBC, tamtejszy rząd zamierza wprowadzić na czas Wielkanocy obowiązkową, pięciodniową kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Unii Europejskiej. Wcześniej takie przepisy dotyczyły tylko przyjezdnych spoza wspólnoty. Nowe zasady mają obowiązywać do poniedziałku.
Podróżni przed przyjazdem do Włoch będą też musieli wypełnić specjalną deklarację oraz wykonać w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy test molekularny lub antygenowy. Po zakończeniu kwarantanny ponownie trzeba będzie się przebadać. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej drugiego roku życia.
"Do 6 kwietnia na całym terytorium Włoch obowiązuje częściowy lockdown. Regiony mogą być zaklasyfikowane jedynie do strefy pomarańczowej lub czerwonej. Dodatkowo w czasie Świąt Wielkanocnych tj. 3, 4 i 5 kwietnia na całym terytorium Włoch będzie obowiązywać strefa czerwona" - czytamy na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie znajdują się wszystkie szczegóły.
We Włoszech do tej pory odnotowano 3 561 012 przypadków zakażeń. Zmarło 108 879 osób. Dane z 30 marca wskazują na 16 017 nowych zakażeń.
Niemcy ogłosili, że zaostrzą kontrole graniczne na okres kolejnych 8-14 dni w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. "Bez względu na to, skąd pochodzisz, z Polski, z Francji czy z Danii, powinieneś spodziewać się, że zostaniesz sprawdzony" - powiedział minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer.
Nowością jest obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu przez osoby, które podróżują do Niemiec samolotem. Test musi zostać przeprowadzony przed startem w kraju odlotu.
Warto również pamiętać, że cała Polska jest uznawana przez Niemcy za obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń. MSZ zwraca uwagę, że: "przy podróży z Polski do Niemiec należy liczyć się co do zasady z:
W Niemczech do tej pory odnotowano 2 809 510 zakażeń. Zmarły 76 833 osoby. Dane z 30 marca wskazują na 13 110 nowych przypadków.
Również w Portugalii zaostrzone zostały restrykcje. Państwa członkowskie UE, należące do strefy Schengen, a także państwa stowarzyszone, zostały podzielone na trzy kategorie - przynależność do danej kategorii jest podyktowana liczbą zakażeń:
Polska znalazła się w ostatniej grupie, podobnie jak: Bułgaria, Cypr, Czechy, Estonia, Francja, Malta, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy. Jakie w związku z tym obowiązują nas obostrzenia wjazdowe?
Podróżni muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu i poddać się po przylocie 14-dniowej samoizolacji w miejscu zamieszkania lub zakwaterowania bądź w miejscu wskazanym przez służby sanitarne. "Z obowiązku poddania się samoizolacji zwolnieni są pasażerowie odbywający podróż z powodów uzasadnionych, posiadający bilet, który świadczy o zamiarze opuszczenia terytorium Portugalii w ciągu 48 godzin. Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 24 miesięcy" - wyjaśnia MSZ.
Ponadto w przypadku osób przybywających z krajów zaliczonych do tej kategorii dopuszczalne są jedynie podróże konieczne w rozumieniu Zaleceń Rady (UE) 2020/912 z 30 czerwca 2020 r. Do osób, których podróże są konieczne lub odbywają się w związku z wykonywaniem niezbędnych funkcji, zalicza się m.in.: pracowników służby zdrowia, pracowników przygranicznych, pracowników transportu, dyplomatów czy pracowników pomocy humanitarnej.
Od początku pandemii w Portugalii odnotowano 821 104 zakażenia. Zmarło 16 845 osób. Dane z 30 marca wskazują na 388 nowych przypadków. Wszystkie dane dotyczące liczby zakażeń pochodzą ze strony worldometers.info.