Europa zaostrza restrykcje. W Hiszpanii maseczki na plaży, we Włoszech kwarantanna

Przez Europę przechodzi właśnie trzecia fala pandemii COVID-19, która zbiegła się z Wielkanocą, co oznacza też wzmożony ruch, również turystyczny. W związku z tym wiele krajów zdecydowało się na zaostrzenie restrykcji. Hiszpania rozszerza listę miejsc, w których trzeba nosić maseczki, Włosi wprowadzają pięciodniową kwarantannę, ostrzejsze kontrole zapowiadają też Niemcy.

Hiszpania. Maski będą obowiązkowe też na plaży

Do tej pory maseczki w Hiszpanii trzeba było nosić tam, gdzie nie było możliwości zachowania dystansu półtora metra. Jednak od 30 marca nastąpiła zmiana w przepisach, a lista miejsc, gdzie maski będą obowiązkowe, została rozszerzona.

Serwis The Local pisze o "kontrowersyjnej ustawie", którą uchwalił hiszpański rząd. Usta i nos trzeba będzie teraz zasłaniać również tam, gdzie wcześniej nie było takiej konieczności. Dotyczy to również miejsc na świeżym powietrzu, w tym plaż, basenów czy terenów położonych na łonie natury. Jest to prawo ogólnokrajowe, a przepisy zostały już opublikowane w hiszpańskim Dzienniku Urzędowym (BOE).

Maski można będzie zdjąć tylko podczas indywidualnych ćwiczeń na świeżym powietrzu. Zwolnione z obowiązku ich noszenia są też osoby, które cierpią na określone choroby układu oddechowego. 

The Local zwraca uwagę, że nie dla wszystkich wspólnot autonomicznych będzie to nowość. W niektórych już wcześniej obowiązywało bardziej restrykcyjne prawo dotyczące noszenia maseczek. 

Zobacz wideo Psychiatra o rozwoju pandemii: Wchodzimy w fazę destrukcyjną

W Hiszpanii od początku pandemii odnotowano 3 275 819 przypadków zakażeń. Zmarło 75 305 osób. Dane z 30 marca wskazują na 4994 nowe przypadki.

Włochy wprowadzają kwarantannę

Trzecia fala zakażeń nie omija również Włoch. Jak donosi BBC, tamtejszy rząd zamierza wprowadzić na czas Wielkanocy obowiązkową, pięciodniową kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Unii Europejskiej. Wcześniej takie przepisy dotyczyły tylko przyjezdnych spoza wspólnoty. Nowe zasady mają obowiązywać do poniedziałku.

Podróżni przed przyjazdem do Włoch będą też musieli wypełnić specjalną deklarację oraz wykonać w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy test molekularny lub antygenowy. Po zakończeniu kwarantanny ponownie trzeba będzie się przebadać. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej drugiego roku życia. 

"Do 6 kwietnia na całym terytorium Włoch obowiązuje częściowy lockdown. Regiony mogą być zaklasyfikowane jedynie do strefy pomarańczowej lub czerwonej. Dodatkowo w czasie Świąt Wielkanocnych tj. 3, 4 i 5 kwietnia na całym terytorium Włoch będzie obowiązywać strefa czerwona" - czytamy na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie znajdują się wszystkie szczegóły.

We Włoszech do tej pory odnotowano 3 561 012 przypadków zakażeń. Zmarło 108 879 osób. Dane z 30 marca wskazują na 16 017 nowych zakażeń.

Niemcy zaostrzają kontrole

Niemcy ogłosili, że zaostrzą kontrole graniczne na okres kolejnych 8-14 dni w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. "Bez względu na to, skąd pochodzisz, z Polski, z Francji czy z Danii, powinieneś spodziewać się, że zostaniesz sprawdzony" - powiedział minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer.

Nowością jest obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu przez osoby, które podróżują do Niemiec samolotem. Test musi zostać przeprowadzony przed startem w kraju odlotu. 

Warto również pamiętać, że cała Polska jest uznawana przez Niemcy za obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń. MSZ zwraca uwagę, że: "przy podróży z Polski do Niemiec należy liczyć się co do zasady z:

  • obowiązkiem dokonania zgłoszenia wjazdu;
  • wykonaniem testu na obecność koronawirusa przed wjazdem do Niemiec;
  • przebywaniem w kwarantannie".

W Niemczech do tej pory odnotowano 2 809 510 zakażeń. Zmarły 76 833 osoby. Dane z 30 marca wskazują na 13 110 nowych przypadków.

Portugalia zmienia zasady wjazdu

Również w Portugalii zaostrzone zostały restrykcje. Państwa członkowskie UE, należące do strefy Schengen, a także państwa stowarzyszone, zostały podzielone na trzy kategorie - przynależność do danej kategorii jest podyktowana liczbą zakażeń:

  • poniżej 150 zakażeń na 100 tys. mieszkańców,
  • powyżej 150 lecz nie więcej niż 500 zakażeń na 100 tys. mieszkańców,
  • 500 zakażeń na 100 tys. mieszkańców lub więcej.

Polska znalazła się w ostatniej grupie, podobnie jak: Bułgaria, Cypr, Czechy, Estonia, Francja, Malta, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy. Jakie w związku z tym obowiązują nas obostrzenia wjazdowe?

Podróżni muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu i poddać się po przylocie 14-dniowej samoizolacji w miejscu zamieszkania lub zakwaterowania bądź w miejscu wskazanym przez służby sanitarne. "Z obowiązku poddania się samoizolacji zwolnieni są pasażerowie odbywający podróż z powodów uzasadnionych, posiadający bilet, który świadczy o zamiarze opuszczenia terytorium Portugalii w ciągu 48 godzin. Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 24 miesięcy" - wyjaśnia MSZ.

Ponadto w przypadku osób przybywających z krajów zaliczonych do tej kategorii dopuszczalne są jedynie podróże konieczne w rozumieniu Zaleceń Rady (UE) 2020/912 z 30 czerwca 2020 r. Do osób, których podróże są konieczne lub odbywają się w związku z wykonywaniem niezbędnych funkcji, zalicza się m.in.: pracowników służby zdrowia, pracowników przygranicznych, pracowników transportu, dyplomatów czy pracowników pomocy humanitarnej.

Od początku pandemii w Portugalii odnotowano 821 104 zakażenia. Zmarło 16 845 osób. Dane z 30 marca wskazują na 388 nowych przypadków. Wszystkie dane dotyczące liczby zakażeń pochodzą ze strony worldometers.info.

Więcej o: