Izrael wkrótce otworzy hotele i siłownie. Jednak nie dla wszystkich od razu. Kluczowa jest przepustka

Izrael planuje wkrótce udostępnić hotele, siłownie i inne obiekty rekreacyjne osobom zaszczepionym oraz tym, które przechorowały COVID-19 i mają to udokumentowane. Władze podjęły taką decyzję w związku z szybkim tempem akcji szczepień w kraju.

Reuters podaje, że już ponad 41 proc. mieszkańców Izraela (populacja tego kraju to ok. 9 mln osób) otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. W związku z tym władze planują od 23 lutego otworzyć hotele, siłownie oraz inne obiekty rekreacyjne dla osób zaszczepionych lub uodpornionych na COVID-19 po jego przechorowaniu, czyli ozdrowieńców.

Wstęp do tych miejsc będzie możliwy na podstawie tzw. Green Pass, czyli Zielonej Przepustki (wcześniej proponowano nazwę Green Passport, ale rodziło to ryzyko błędnego przekonania, jakoby złagodzenie obostrzeń dotyczyło również podróżowania). Ma to być specjalna aplikacja ministerstwa zdrowia, w której znajdą się informacje o zaszczepieniu lub przebyciu choroby.

Ci, którzy nie są ozdrowieńcami ani nie zostali jeszcze zaszczepieni, będą mogli wykonać test na obecność koronawirusa i jeśli wynik będzie negatywny, przez 72 godziny będzie wyświetlał się w aplikacji. 

Minister wywiadu Eli Kohen mówi, że aplikacja powinna być gotowa w tym tygodniu i przewiduje, że do 23 lutego 60 proc. dorosłych Izraelczyków będzie kwalifikowało się do skorzystania z Green Pass.

Restauracje też zostaną otwarte?

Niedługo po informacji o otwarciu hoteli i siłowni pojawiły się też doniesienia o otwarciu restauracji. Lokale gastronomiczne miałyby zacząć działać 9 marca. Ma to być kolejny etap powracania do normalności. 

Chcemy otwierać się stopniowo, ostrożnie, aby nie doszło do kolejnej fali i kolejnego lockdownu

- wyjaśniał Nachman Ash, członek zespołu koordynacyjnego ds. pandemii. Nie wiadomo jednak na razie, czy restauracje, podobnie jak hotele i siłownie, też początkowo będą dostępne tylko dla ozdrowieńców oraz osób zaszczepionych. 

W Izraelu odnotowano do tej pory 727 485 przypadków zakażeń. Zmarły 5403 osoby, wyzdrowiało 667 279. Od kilku dni kraj notuje spadki w dziennej liczbie zachorowań - 11 lutego były to 5083 przypadki, 12 lutego 3934, 13 lutego 3100, a dzień później 2534. Kraj w ubiegłym tygodniu zaczął wychodzić z trzeciego lockdownu.

Więcej o: