Rząd łagodzi kolejne restrykcje. Jest też decyzja w sprawie hoteli

Podczas piątkowej konferencji rząd ogłosił złagodzenie kolejnych restrykcji. Jest długo wyczekiwana decyzja dla branży hotelarskiej. Obiekty noclegowe zostaną otwarte od 12 lutego.

Pod koniec stycznia władze ogłosiły poluzowanie części obostrzeń. Od 1 lutego otwarte zostały sklepy w galeriach handlowych oraz muzea i galerie sztuki. Zniesiono też godziny dla seniorów w sklepach. Do 14 lutego przedłużone zostały jednak inne restrykcje, m.in. dotyczące hoteli, restauracji, kin i teatrów oraz stoków narciarskich.

Zobacz wideo Morawiecki: W połowie lutego otwieramy hotele, kina i teatry

Od kilku dni pojawiały się nieoficjalne informacje, że rząd ogłosi otwarcie hoteli od 14 lutego. Miałyby działać w reżimie sanitarnym. 5 lutego w godzinach porannych podczas zimowego spotkania władz i członków Konfederacji Lewiatan Jarosław Gowin powiedział, że "będą dobre wieści dla hotelarzy, branży sportowej i kultury".

Luzowanie obostrzeń. Hotele będą otwarte

Na piątkowej konferencji premier potwierdził te doniesienia. "W połowie lutego nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych w wielkości do 50 proc. obłożenia. Podobnie będzie z kinami i teatrami" - powiedział Mateusz Morawiecki. Nadal zamknięte pozostaną restauracje oraz siłownie i kluby fitness. Dopuszczona jest natomiast wszelka aktywność sportowa na terenach otwartych, co oznacza otwarcie też stoków narciarskich.

Jarosław Gowin precyzuje, że hotele będą dostępne nie tylko dla podróży służbowych. Z kolei posiłki będą dostarczane do pokoi, a restauracje hotelowe pozostaną zamknięte.

"Uruchamiamy ten zestaw luzujący, o którym mówił pan premier, ale warunkowo" - zaznacza minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że to od nas będzie zależało to, co będzie działo się dalej. Jeśli sytuacja się pogorszy, minister będzie rekomendował cofnięcie decyzji i wprowadzenie nowych obostrzeń.

Więcej o: