Chaos z testami na lotnisku we Wrocławiu. Ministerstwo zarzuciło wprowadzanie w błąd. Wyjaśniamy spór

Lotnisko we Wrocławiu pod koniec stycznia poinformowało, że od 30 stycznia pasażerowie przylatujący ze strefy Non Schengen będą mogli wykonać na lotnisku tuż po przylocie szybki test antygenowy. Jeśli wynik będzie negatywny, wtedy nie będą musieli przechodzić kwarantanny. Głos w tej sprawie zabrało ministerstwo zdrowia, które twierdziło, że komunikat wprowadza w błąd. Ostatecznie udało się wyjaśnić spór.

Pod koniec grudnia 2020 rząd wprowadził nowe obostrzenia, zgodnie z którymi osoby, które wracają do Polski transportem zbiorowym, muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. Od tej zasady przewidziano kilka wyjątków, obowiązek nie dotyczy m.in. osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

22 stycznia 2021 roku znowelizowano przepisy. Od tej pory kwarantanny nie muszą odbywać także osoby, które przedstawią przy wjeździe negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Wynik testu nie może być starszy niż dwie doby, licząc od momentu uzyskania wyniku tego badania. Ponadto test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy.

Zobacz wideo Czy po zaszczepieniu testy na COVID-19 może dać wynik fałszywie dodatni?

W związku z tym lotnisko we Wrocławiu postanowiło wprowadzić udogodnienia dla podróżnych. 29 stycznia poinformowało o możliwości wykonania tuż po przylocie szybkiego testu antygenowego. Przedstawiciele portu lotniczego podkreślali, że punkt diagnostyczny badań na COVID-19 znajduje się jeszcze przed stanowiskami kontroli granicznej. Wykonanie testu kosztuje 200 zł, a wynik otrzymuje się po 15 minutach. Lotnisko zapewnia w swoim wpisie, że negatywny wynik zwalnia z odbywania 10-dniowej kwarantanny.

Ministerstwo zdrowia: Wprowadzanie w błąd

Kilka dni później głos w tej sprawie zabrało ministerstwo zdrowia. 2 lutego na fanpage'u resortu pojawił się post, w którym przedstawiciele ministerstwa zaapelowali, aby lotnisko nie wprowadzało podróżnych w błąd.

Nie ma przepisów zwalniających z 10-dniowej kwarantanny po badaniu wykonanym po przylocie do Polski. Test należy wykonać nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy państwa

- przypomina MZ.

Jeszcze tego samego dnia kolejny wpis opublikowało wrocławskie lotnisko. Zapewniało w nim, że testy antygenowe dla osób przylatujących do Polski ze strefy Non Schengen są wykonywane jeszcze przed stanowiskami kontroli granicznej, a więc przed przekroczeniem granicy Państwa Polskiego, czyli przed powrotem/wjazdem do Polski

W związku z tym ich negatywny wynik – zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 21 grudnia 2020 roku, po nowelizacji 22 stycznia 2021 roku - umożliwia zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny.

Lotnisko zapewnia, że podczas wprowadzania tego rozwiązania w pełni respektowane były przepisy zawarte w obowiązującym rozporządzeniu

Zgodnie z jego treścią, z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu.

Przedstawiciele wrocławskiego lotniska uważają również, że test, który został wykonany na kilkanaście minut przed przekroczeniem granicy ma większą wartość diagnostyczną niż taki, który został zrobiony dwie doby wcześniej.

Szczepienia i testy a kwarantanna po powrocie

Szczegółowe informacje o tym, jak szczepienia oraz testy są powiązane ze zwolnieniem z 10-dniowej kwarantanny po powrocie do Polski transportem zbiorowym, znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Kwarantanna wjazdowa obejmuje osoby, które przyjechały do Polski transportem zbiorowym. Od tej zasady przewidziano kilka wyjątków, w tym m.in.:

  • osoby zaszczepione przeciw COVID-19 tzn. osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z dwóch dawek (osoby, które przyjęły dopiero pierwszą z dawek znajdują się w trakcie szczepienia i nie są osobami zaszczepionymi w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów),
  • osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2.

Uznawane są zarówno testy antygenowe, jak i RT-PCR (molekularne, genetyczne). Nie są natomiast honorowane testy na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (testy serologiczne oraz kasetkowe).

Testy muszą spełnić też kilka dodatkowych kryteriów:

  • w chwili przekraczania granicy z Polską wynik testu nie może być starszy niż dwie doby, licząc od momentu uzyskania wyniku tego testu,
  • powinien zostać wykonany za granicą przed powrotem/wjazdem do Polski (test wykonany w Polsce, jeszcze przed wyjazdem za granicę, nie zwalnia z kwarantanny przy powrocie z zagranicy, jeśli upłyną od tego czasu dwie doby),
  • wykonanie komercyjnego testu już po wjeździe do Polski nie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny.

Mogło dojść do nieporozumienia

Wysłaliśmy zarówno do ministerstwa zdrowia, jak i do lotniska we Wrocławiu zapytanie, czy udało się dojść do porozumienia w kwestii oferowanych przez port lotniczy testów.

- Z uwagi na to, że interpretacja przepisów dotyczących definicji przejścia granicznego jest dość oczywista, odnosimy wrażenie, że doszło w tej sprawie do nieporozumienia. Mamy nadzieję, że zostało ono wyjaśnione i temat nie budzi wątpliwości. Wrocławskie lotnisko działa zgodnie z obowiązującym prawem, a szybkie testy traktujemy jako duże udogodnienie dla pasażerów i rozwiązanie wspierające branżę lotniczą w trudnych realiach pandemii - pisze w przesłanym do nas komentarzu Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego we Wrocławiu. 

Przekonuje również o wspominanej już wartości diagnostycznej testu i zapewnia, że wprowadzone na lotnisku rozwiązanie spotkało się z pozytywnym odbiorem podróżnych. - Z uwagi na ich dobro i oczywiście w oparciu o obowiązujące przepisy kontynuujemy realizację testów. Co więcej, wiemy, że niektóre inne lotniska również rozważają takie rozwiązanie - mówi.

Otrzymaliśmy również odpowiedź z ministerstwa zdrowia:

"W imieniu Rzecznika Prasowego informuję, że jeżeli punkt pobrań został przesunięty za linię straży granicznej, to z punktu widzenia prawa może działać, niemniej Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwrócił z się prośbą do Portu Lotniczego Wrocław S.A. o złożenie wyjaśnień w sprawie uruchomienia punktu wykonywania badań antygenowych w kierunku SARS-CoV-2 bez uzgodnienia z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wskazania czy port lotniczy posiada warunki lokalowo-sanitarne umożliwiające odizolowanie osób, u których stwierdzony zostanie dodatni wynik badania" - przekazał nam Jarosław Rybarczyk, Główny specjalista z Biura Komunikacji MZ.

Więcej o: