Obostrzenia w turystyce zostają na dłużej. Przedsiębiorcy komentują. "Możemy już gasić światło"

W czwartek 28 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu większości obostrzeń. Nadal zamknięte dla turystów pozostają hotele i stoki narciarskie. Przedstawiciele branży nie kryją rozgoryczenia decyzją rządu. "Nie przetrwamy" - alarmuje Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia ogłosił, że większość obostrzeń zostaje przedłużona do 14 lutego. Dotyczy to m.in. hoteli oraz stoków narciarskich. Od 1 lutego mają zostać z kolei otwarte galerie handlowe, a także galerie sztuki oraz muzea. Zniesione zostaną też godziny dla seniorów.

Hotele Koronawirus. Obostrzenia pozostają. Hotele nadal zamknięte dla turystów

"Możemy już gasić światło"

Przedsiębiorcy z branży turystycznej nie kryją, że decyzja rządu może mieć dla nich fatalne skutki. Oświadczenie o wymownym tytule "Możemy już gasić światło" wydało Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne.

Przedstawiciele PSNiT nie kryją, że decyzja o przedłużeniu obostrzeń może oznaczać dla branży "wieczne zamrożenie" i koniec polskiej zimy

Z dużym prawdopodobieństwem, w następnym sezonie zimowym Polakom pozostają tylko Alpy, bo w Polsce już nie pojeżdżą na nartach. Nie przetrwamy.

Jednocześnie stowarzyszenie podkreśla, że jest świadome powagi sytuacji i nie lekceważy zagrożeń związanych z koronawirusem. Przedsiębiorcy zaznaczają, że ochrona zdrowia i życia to podstawa, zwracają jednak uwagę, że rządzący powinni liczyć się z odszkodowaniami dla tych, którzy nie pracują nie ze swojej winy.

Zobacz wideo Etap odpowiedzialności przedłużony do 14 lutego. Restauracje, hotele i stoki nadal zamknięte

Galerie otwarte, stoki nie

W oświadczeniu został poruszony również wątek odmrażania innych branż. Jego autorzy przyznają, że nie rozumieją, dlaczego sklepy w galeriach handlowych zostaną otwarte, a ośrodki narciarskie, które znajdują się na powietrzu, w przestrzeni otwartej, nadal nie mogą działać.

"Dlaczego, jako zdroworozsądkowa branża, dostajemy po głowie - bo jesteśmy odpowiedzialni, chcemy rozmawiać, przygotowaliśmy stacje do pełnego reżimu sanitarnego, który jest najbardziej restrykcyjny w kontekście innych branż?" - zastanawiają się. Dodają też, że eksperci wskazują, że sama jazda na nartach jest bezpieczna, zaś tym, co może stanowić zagrożenie w przypadku narciarzy, jest tzw. apres-ski. 

Którego teraz nie ma i nie będzie, bo rozrywka jest zamknięta. O co zatem chodzi?

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej przedstawiła dane, z których wynika, że otworzyło się ponad 20 tys. restauracji "Co mam pani powiedzieć, jeśli do końca marca nie ruszymy, to będzie plajta"

Problemy z tarczą

Stowarzyszenie pisze też o problemach z uzyskaniem wsparcia ze strony rządu. "Podczas poniedziałkowej (25-01-2021) telekonferencji z rządzącymi jednym z dwóch poruszanych tematów było stworzenie dedykowanej dla stacji narciarskich tarczy. Nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi, a wręcz sugestię, że nie zamierzają się nad naszą specyfiką pochylić". O zajęcie stanowiska w sprawie tarczy stowarzyszenie apelowało już wcześniej - 21 stycznia wysłało pismo do Wojciecha Palucha z Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz kopię do Jarosława Gowina. PSNiT twierdzą, że odpowiedzi nie dostały.

"Jak mamy przetrwać jako branża, skoro nie ma jasnej deklaracji ze strony rządu czy otrzymamy jakiekolwiek odszkodowanie?" - zastanawiają się i dodają, że są stacje, przed którymi stoi widmo bankructwa, są też takie, które już się sprzedają. 

Całe oświadczenie stowarzyszenia można przeczytać na jego oficjalnej stronie.

Głos w kwestii przedłużenia obostrzeń zabrali również przedstawiciele Polskiej Izby Hotelarzy, którzy opublikowali wpis na Facebooku. Odnieśli się w nim m.in. do słów ministra zdrowia, który podczas konferencji omawiał restrykcje w innych krajach Europy.

Pan Minister Niedzielski zapomniał dodać, przedstawiając sytuację w krajach Europy Zachodniej, że przedsiębiorcy np. w UK dostają olbrzymie rekompensaty za to, że grzecznie siedzą w domach w odróżnieniu od polskich przedsiębiorców, którzy resztką sił dramatycznie walczą o przetrwanie...

Organizacja oceniła działania rządzących jako "pełne cynizmu i wyrachowania". Zdaniem PIH widać, że władze nie zamierzają odmrozić branży HoReCa (łączne określenie sektora hotelarskiego i gastronomicznego) aż do Wielkanocy, a być może nawet do majówki. Izba zawarła w poście również swoje rekomendacje dla hotelarzy.

Więcej o: