Co z wakacjami w Hiszpanii? Premier nie ma dobrych wieści. Wszystko zależy od szczepień

Hiszpański premier poinformował, że jego kraj nie planuje przyjmowania międzynarodowych turystów przed końcem lata. Pedro Sanchez podkreślił, że znaczenie będzie miało to, ile procent populacji Hiszpanii uda się zaszczepić.

O swoich przewidywaniach Sanchez mówił podczas spotkania Światowej Organizacji Turystyki. Hiszpański premier twierdzi, że jego kraj nie przyjmie międzynarodowych turystów wcześniej niż "na koniec lata".

Polityk wyjaśnia, że Hiszpania zacznie stopniowo przygotowywać się na przyjęcie zagranicznych podróżnych, gdy zostanie zaszczepionych co najmniej 70 procent populacji kraju. Sanchez spodziewa się, że taki poziom uda się osiągnąć właśnie pod koniec lata.

Jeżeli zapowiedzi premiera się potwierdzą, wiele osób będzie musiało zrezygnować z wakacji w Hiszpanii lub przełożyć wyjazd na inny termin. Będzie to duży cios dla tamtejszego sektora turystycznego. Jak donosi serwis Sky News, rok 2020 był bowiem najgorszym od lat 70. XX wieku. Sezon wakacyjny w 2021 dla wielu przedsiębiorców jest więc zatem szansą na poprawę swojej pozycji, jednak plany, o których mówi Pedro Sanchez, mogą to w znacznym stopniu utrudnić.

Zobacz wideo Jak będzie wyglądał sezon ślubny i wakacyjny?

Koronawirus w Hiszpanii

Do tej pory w Hiszpanii zakaziły się 2 603 472 osoby. Zmarło 55 441. W czwartek 21 stycznia w kraju odnotowano największy dzienny przyrost zakażeń od początku pandemii - służby potwierdziły 44 357 przypadków. Dzień później liczba ta nieznacznie spadła - do 42 885.

Z uwagi na utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę zakażeń, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikanie podróży, które nie są konieczne do Królestwa Hiszpanii. Wszyscy pasażerowie, którzy przybywają do Hiszpanii, muszą wypełnić formularz sanitarny - dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Na jego podstawie zostanie wygenerowany kod QR, który należy pokazać na granicy.

Ponadto osoby, które podróżują do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka (w tym z Polski) zobowiązane są do posiadania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Test musi być zrealizowany w czasie 72 godzin przed terminem przyjazdu.

Więcej o: