Zmiany we wjeździe z Polski na Litwę. Restrykcyjne zasady. MSZ zachęca do rezygnacji z przyjazdu

Od 25 stycznia zmianie ulegają zasady wjazdu z Polski na Litwę. Jak informuje polska ambasada, trzeba posiadać nie tylko negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, lecz także poddać się 14-dniowej kwarantannie. Może ona jednak zostać skrócona.

Polskie władze na stronie gov.pl informują, że litewskie ministerstwo zdrowia 22 stycznia opublikowało listę krajów dotkniętych przez COVID-19, które od 25 stycznia będą musiały zastosować się do nowych zasad wjazdu. Wśród nich jest również Polska. Lista aktualizowana jest co piątek.

Ponownie obowiązuje konieczność posiadania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 wykonanego 48h przed wjazdem oraz obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Kwarantanna może zostać skrócona po 10 dniach i kolejnym teście, który da wynik negatywny. Test trzeba jednak wykonać na własny koszt. Na stronie gov.pl znajduje się wykaz wybranych placówek w Wilnie, w których można zrobić badanie.

Polskie władze zachęcają zatem do rozważenia, czy przyjazd na Litwę jest konieczny. Jeżeli nie, apelują o rezygnację z podróży.

Lotnisko Katowice-PyrzowiceKwarantanna po przyjeździe do Polski. Rząd wprowadza ważne zmiany

Koronawirus. Wjazd na Litwę

Warto przypomnieć, że każda osoba, która planuje przyjazd na Litwę, powinna zarejestrować się na stronie Litewskiego Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego i wypełnić tam ankietę w języku angielskim. 

Ponadto wyszczególniono szereg wyjątków, kiedy kwarantanna nie obowiązuje. To m.in.:

  • podróżni udający się tranzytem,
  • osoby podróżujące z ważnych powodów rodzinnych lub biznesowych,
  • personel ochrony zdrowia, w tym personel paramedyczny,
  • pracownicy transportu,
  • pacjenci podróżujący z ważnych powodów medycznych,
  • uczniowie, studenci i stażyści, podróżujący codziennie za granicę,
  • osoby, które posiadają zaświadczenie z zakładu opieki zdrowotnej stwierdzające, że dana osoba już chorowała na COVID-19 (zakażenie koronawirusem) nie wcześniej niż trzy miesiące przed powrotem/przybyciem na terytorium Republiki Litewskiej. Zaświadczenie powinno być wydane lub przetłumaczona na język litewski, angielski lub rosyjski;
  • osoby, które posiadają zaświadczenie z zakładu opieki zdrowotnej stwierdzające, że dana osoba już została zaszczepiona przeciwko COVID-19. Zaświadczenie powinno być wydane lub przetłumaczona na język litewski, angielski lub rosyjski.

Wszystkie wyjątki znajdują się na stronie gov.pl.

Zobacz wideo Obostrzenia w turystyce do wiosny? "Ludzie nie dadzą rady"
Więcej o: