Cypr rezygnuje z zakazu podróżowania dla 56 krajów. Wśród nich jest Polska

Cypr łagodzi obostrzenia. Tamtejszy rząd przyjął nową strategię i procedury. Zmiany zaczną obowiązywać od stycznia 2021 roku. Obejmą również Polskę.
Po roku wielkiej niepewności dla nas wszystkich, kiedy branże podróżnicza i turystyczna zostały dotknięte bardziej niż jakikolwiek inny sektor gospodarki na świecie, coraz wyraźniej widzimy, że musimy spojrzeć w przyszłość i zrobić wszystko, co możliwe, aby jak najszybciej przywrócić możliwość podróżowania za granicę

- czytamy w liście cypryjskich ministrów.

Rządzący wyjaśniają, że chcą ustabilizować ruch turystyczny (przede wszystkim lotniczy), a jednocześnie zachować dbałość o zdrowie publiczne. W związku z tym zostały przygotowane nowe wytyczne dotyczące turystyki. Zaczną obowiązywać od 2021 roku. 

  1. W procedurach uwzględniono listę 56 krajów, wobec których Cypr złagodził restrykcje dotyczące podróżowania na wyspę. Na liście znajdują się: państwa członkowskie UE, państwa Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Lichtenstein), państwa trzecie wyszczególnione w Zaleceniu Rady UE (UE 2020/912 z dnia 30 czerwca 2020 r. w sprawie tymczasowego ograniczenia innych niż niezbędne podróży do UE oraz ewentualnego zniesienia takiego ograniczenia), Zjednoczone Królestwo, Rosja, Izrael, Ukraina, Białoruś, Egipt, Jordania, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.
  2. Kolejna zmiana dotyczy nowego systemu kategoryzacji państw, który został zharmonizowany ze standardami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Wzięto pod uwagę zarówno oznaczenie danej kategorii kolorem, jak również oceny krajów pod względem epidemicznym. Kategorie oznaczone kolorami wraz z odpowiadającymi im warunkami wjazdu na Cypr zestawiono w poniższej tabeli:

CyprCypr materiały rządu cypryjskiego

Zmiany wejdą w życie od 15 stycznia. Wówczas rozpocznie się okres przejściowy, który potrwa do 28 lutego włącznie. 

Podczas okresu przejściowego kraje zostaną zakwalifikowane do poszczególnych kategorii: zielonej, pomarańczowej, czerwonej lub szarej. Poszczególne kraje będą przenoszone pomiędzy kategoriami na podstawie aktualnej sytuacji epidemicznej, a ich dalsza ocena będzie dokonywana wyłącznie przez rząd cypryjski.

Z kolei od 1 marca wspomnianych wcześniej 56 krajów zostanie wyłączonych z kategorii szarej. Będą mogły być przenoszone tylko pomiędzy kategoriami zieloną, pomarańczową oraz czerwoną. "Będą kategoryzowane na podstawie oceny ECDC, a nie Cypru. Jedynie w przypadku, gdy dany kraj nie figuruje na liście ECDC, będzie musiał zostać poddany osobnej ocenie, której dokona rząd cypryjski" - dowiadujemy się z listu.

Ministrowie przypominają również, że zgodnie z zapowiedziami, osoby, które podczas pobytu na wyspie uzyskają pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą liczyć na zapewnione przez rząd osobne obiekty noclegowe oraz pokrycie kosztów zakwaterowania, wyżywienia i lekarstw. Dotyczy to także osób pozostających z zakażonymi w bliskim kontakcie.

Zobacz wideo Polski rząd ogłosił narodową kwarantannę
Więcej o: