Zakaz lotów przedłużony do końca roku. Jest nowe rozporządzenie

Z rozporządzenia ws. zakazów w ruchu lotniczym wynika, że zakaz lotów do Polski zostanie przedłużony do końca roku. To zmiana w porównaniu z poprzednimi rozporządzeniami, które przedłużane były na dwa tygodnie.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowany został projekt rozporządzenia ws. zakazów w ruchu lotniczym. Dowiadujemy się z niego, że nowe rozporządzenie będzie obowiązywało aż do 31 grudnia 2020. Stare wygasa 8 grudnia.

Zobacz wideo Dlaczego loty trwają dziś dłużej niż 10 lat temu?

Zakaz opiera się na danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control). Pod uwagę brany jest współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 - jeśli przekracza 440 na 100 000 mieszkańców, wówczas wprowadzany jest zakaz.

USA zastanawiają się nad zniesieniem restrykcji w podróżach do EuropyPolecimy do USA bez ograniczeń? Stany Zjednoczone zastanawiają się nad zniesieniem zakazu wjazdu dla Europy

Nadal obowiązuje kilka wyjątków. Zakazem nie są objęte państwa członkowskie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz - w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Ameryki - stany Illinois i Nowy Jork. Zachowano również zapis dotyczący czarterów (mogą lądować, jeśli zostały wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie) oraz notyfikowania Polsce rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Qantas zapowiada, że na pokład wpuści tylko zaszczepionych pasażerówPierwsze linie lotnicze na świecie potwierdzają, że na pokład wejdą tylko osoby zaszczepione na COVID-19

Nowe rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Na liście zakazów znalazło się dziewięć państw:

  • Bośnia i Hercegowina,
  • Czarnogóra,
  • Gruzja,
  • Jordania,
  • Armenia,
  • Kosowo,
  • Macedonia Północna,
  • Serbia
  • USA z wyjątkiem lotnisk położonych na terenie stanów Illinois oraz Nowy Jork.
Więcej o: